W dokumentach normartywnych w Polsce do obliczeń konstrukcji nawierzchni z betonu asfaltowego o wysokim module sztywności zastosowano kryteria z normatywu francuskiego EME, podczas gdy generalnie stosuje się metodę AASHTO 2004. Autor na podstawie obliczeń doszedł do wniosku, że metodę AASHTO 2004 można również stosować do betonu asfaltowego o wysokim module sztywności ze współczynnikiem ilości spękań 10%.
EN
In standard documents in Poland, crieria from French standards EME were used for calculation of asphalt cocncrete pavement structure with high stiffness modulus while generally AASHTO 2004 method is used. The author, by calculations, has come to conclussion that AASHTO 2004 method may be also used for cocncrete pavement structure with high stiffness modulus using craks coefficient 10 percent.
Czując się „wywołany do tablicy” przez teksty p. Stanisława Szpinka w „Autostradach” [1] i „Drogownictwie” [2], stanowiące polemikę z artykułami Zbigniewa Tabora [3] oraz moim [4], w których autor opiera się na niezbyt ścisłych interpretacjach, a swoje przypuszczenia w wielu kwestiach traktuje jak niepodważalne fakty, chcę wyjaśnić swoje stanowisko w podważanych kwestiach.
W ciągu lat zmieniły się istotne parametry eksploatowanych pojazdów, w szczególności naciski na oś, stąd uzasadnione wątpliwości co do przydatności opracowanych wówczas współczynników do wyznaczania rzeczywistego obciążenia ruchem. Ponadto wyrywkowe ważenie osi pojazdów wskazuje na często kilkakrotne przekroczenie przyjmowanych do obliczeń obciążeń, co dodatkowo podnosi rangę zaistniałego problemu. W niniejszym artykule porównano metodę obowiązującą obecnie z metodą „sylwetek rzeczywistych”, proponowaną przez prof. dr. hab. inż. Antoniego Szydłę oraz z niemieckim normatywem „Richtlinien für die Standardsierung des Oberbaues von Verkehrsflächen – RStO ‘01” (8), jak również z wynikami otrzymywanymi z programu komputerowego służącego do wymiarowania nawierzchni opracowanego przez firmę Shell.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.