Lata 90-te XX w. w Polsce to okres transformacji ustrojowej, który zmienił wszystkie dziedziny życia. Powołanie do życia samorządu gminnego w 1990 r. stanowiło fundamentalną zmianę ustroju państwa, rozpoczynając proces decentralizacji jednolitego systemu władzy państwowej i różnych jego dziedzin. Władze samorządowe gmin (miast) stały się podmiotem odpowiedzialnym za rozwój gospodarczy i stworzenie korzystnych warunków życia dla mieszkańców. Wśród tych warunków znajduje się ochrona środowiska, organicznie związana z samorządem gminnym.
Kompetencje organów gminy w sprawach ochrony środowiska w roku 1990 były niewielkie. Powiększanie ich, trwające do pierwszego kwartału bieżącego roku, odbywało się stopniowo, rzec można ewolucyjnie, z wyjątkiem zmian związanych z wprowadzeniem reformy administracji publicznej, często nazywanej samorządową. Stan taki nie ułatwiał pracy służbom ochrony środowiska w załatwianiu licznych spraw i skarg związanych z dziedziną tak wrośniętą w codzienne życie społeczeństwa.
W kwietniu w Słubicach odbyła się konferencja "Systemy gospodarki odpadami na pograniczu polsko-niemieckim". Inspiratorem tego interesującego przedsięwzięcia był Aleksander Kozłowski, prezes Celowego Związku Gmin CZG-12 ze Słubic, a współorganizatorami: Polsko-Niemieckie Towarzystwo Wspierania Gospodarki, firma ABRYS i Towarzystwo na rzecz Ziemi.
W maju tego roku w siódmą rocznicę powołania Zespołu Ochrony Środowiska Unii Metropolii Polskich (ZOŚUMP) miała miejsce w Szczecinie XIII Konferencja Zespołu. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy i urzędnicy jednostek samorządu prowadzący ochronę środowiska (samodzielnie bądź wspólnie z innymi działami: rolnictwem, leśnictwem czy nawet gospodarką komunalną) w urzędach miejskich: Białegostoku, Gdyni, Gdańska, Katowic, Łodzi, Olsztyna, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Skierniewic, Szczecina, Warszawy (reprezentowanej przez Gminę Centrum i Gminę Bielany), Wrocławia oraz jako goście - eksperci Zespołu prof. dr hab. Marek Górski i dr Janusz Stochlak.
Kolejna metropolia, Poznań, 5-te co do liczby mieszkańców miasto w Polsce posiada własny Raport o stanie środowiska. To imponujące, łącznie 513 stron tekstu wydawnictwo składa się z trzech tomów, które ukazały się kolejno: cz. I w marcu, cz. III, cz. II - w październiku 1997 roku. Nakład każdej części po 1000 egz.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.