Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Prace przy poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego, prowadzone od wielu lat w południowej części zapadliska przedkarpackiego, pozwoliły uściślić wiedzę na temat budowy geologicznej tej części Polski. Występowanie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego w bloku tektonicznym Brzezówki dało podstawy do dalszych poszukiwań węglowodorów w sąsiednim rejonie Zagorzyc. W ramach prowadzonych prac wykonano otwór Zagorzyce-7, z którego pobrano rdzeń w interwale odpowiadającym głównemu interwałowi złożowemu w rejonie Brzezówki. Na podstawie analizy materiału rdzeniowego z rejonu Zagorzyc i Brzezówki zinterpretowano środowiska sedymentacji, odtworzono historię diagenetyczną horyzontów złożowych, wskazano poziomy zbiornikowe, które na podstawie profilowań geofizyki otworowej zostały ze sobą skorelowane. Występowanie węglowodorów, głównie gazu ziemnego, związane jest z dolnokredowymi, węglanowymi utworami ogniwa wapienno-marglistego serii z Ropczyc oraz utworami serii z Dębicy. Osadzały się one głównie w środowiskach lagun, równi pływowych, niskoenergetycznych barier, płycizn zewnętrznych i obrzeżenia platformy. Zachodzące przemiany diagenetyczne modyfikowały właściwości zbiornikowe skał. Wykonane badania pozwoliły powiązać serie zbiornikowe ze strefami płytkich barier poddawanych procesom rozpuszczania i dodatkowo powierzchniowemu wietrzeniu. Procesy cementacji, zachodzące podczas diagenezy morskiej oraz wczesnego pogrzebania, przyczyniły się do redukcji pierwotnej porowatości, a miejscami do jej całkowitego braku.
2
Content available remote Analiza facjalna utworów najwyższej jury i kredy dolnej rejonu Zagorzyc
PL
W publikacji przedstawiono zakres możliwych zmian środowiska przyrodniczego wywołanych odkrywkową eksploatacją kopalin oraz procesami wzbogacenia urobku, w aspekcie ich trwałości i dynamiki. Do trwałych i nieodwracalnych zaliczono: ubytek zasobów kopaliny ze złoża w wyniku eksploatacji, większość przekształceń morfologii terenu związanych z powstawaniem wyrobisk i składowisk, wylesienia oraz często przekształcenia ekosystemów i krajobrazu. Do długotrwałych należą: zmiany warunków krążenia wód powierzchniowych i podziemnych, zmiany geochemiczne w wodach i glebie, zmiana sposobu użytkowania terenu, zaś do okresowych, ściśle związanych z okresem działalności górniczej - hałas, drgania sejsmiczne (przy urabianiu metodami strzałowymi), zapylenie powietrza. Wyróżniono 3 fazy przekształceń środowiska związane z kolejnymi etapami gospodarki złożem: jego udostępnieniem, eksploatacją i zagospodarowaniem terenów poeksploatacyjnych. Różnią się one zakresem i dymaniką oddziaływań na poszczególne komponenty środowiska naturalnego. Znajomość tych zagadnień pozwala na określenie kolejności i zakresu działań zmierzających do praktycznej realizacji zasady zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do odkrywkowej eksploatacji i przeróbki kopalin.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.