Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Problem opłacalnej energetycznie i ekonomicznie utylizacji biomasy odpadowej – w szczególności osadów ściekowych oraz innych zanieczyszczonych typów biomasy jest przedmiotem wielu analiz i badań. W przypadku porządku prawnego, panującego w Polsce, szczególne znaczenie ma fakt uznania osadu ściekowego za biomasę, potwierdzony przez nowelizację ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Ponadto, Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 16/07/2015 w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach zabrania składowania ustabilizowanych osadów ściekowych (kod 19 08 05) o wartości opałowej większej niż 6 MJ/kg - w praktyce uniemożliwia to ich składowanie.
PL
Piwo jest napojem, którego konsumpcja w krajach OECD utrzymuje się na stałym poziomie. W wyniku działalności przemysłu piwowarskiego powstają odpady, takie jak wysłodziny, które można racjonalnie wykorzystać. Jednym z możliwych sposobów ich wykorzystania są cele energetyczne. Piroliza jest atrakcyjna z uwagi na możliwości produkcji paliw ciekłych lub substratów dla biorafinerii. Jednakże problemem w przypadku wysłodzin jest ich stosunkowo wysoka wilgotność. Rozwiązaniem może być waloryzacja przy zastosowaniu hydrotermalnej karbonizacji. W takim przypadku ważny jest wpływ tego sposobu waloryzacji na kinetykę procesu pirolizy. Niniejsza praca prezentuje wyniki badań eksperymentalnych, przeprowadzonych przy użyciu termograwimetru. Wynikiem przeprowadzonych eksperymentów są parametry kinetyczne. Uzyskano energie aktywacji zbliżone co do wartości do innych mokrych materiałów poddanych intensywnemu działaniu biologicznemu, takich jak np. osad ściekowy.
PL
W niniejszej pracy przedstawiono projekt układu pomiarowego służącego do pomiaru średniego stężenia smół w gazie syntezowym, z możliwością badania dynamiki powstawania amoniaku w gazogeneratorze ze złożem stałym oraz jego rozkładu w plazmie mikrofalowej, może być zastosowany zarówno na stanowisku laboratoryjnym, jak i do pomiarów na instalacjach pilotażowych w przyszłości. Układ, zbudowany w oparciu o schematy zaprezentowane w niniejszej pracy, pozwala na wybór momentu rozpoczęcia pomiaru smół, przy zachowaniu pewności, że pomiar jest wykonywany w stanie ustalonym. Ponadto układ zbudowany w ten sposób pozwala na zaobserwowanie dynamiki zmian stężenia amoniaku w gazie.
PL
Praca prezentuje wyniki analizy NPV, przeprowadzonej dla modelowej instalacji plazmowego podtrzymywania procesu spalania dla kotła OP 650. W pracy przyjęto założenie, że obniżenie minimum technicznego pozwoli uniknąć odstawień kotła, co przełoży się na oszczędności związane z uniknięciem kosztów związanych z jego późniejszym ponownym rozruchem. Założono także, że ograniczenie wyłączeń bloku, dzięki możliwości pracy przy obniżonym minimum technicznym, pozwoli na uzyskanie dodatkowego przychodu, ze sprzedaży energii elektrycznej, wygenerowanej w tym czasie. Ponadto, przyjęto założenie, że dzięki możliwości obniżenia minimum technicznego posiadana instalacja pozwoliłaby na dodatkowe przychody z rynku mocy, gdzie oferowany wolumen mocy (kW/rok) byłby równy różnicy pomiędzy aktualnie osiągalnym minimum technicznym, a planowanym w niedalekiej perspektywie (nowym) minimum technicznym, możliwym do osiągnięcia po zainstalowaniu systemu plazmowego. Analizy przeprowadzono dla różnych wartości minimum technicznego, kosztu inwestycyjnego instalacji plazmowej, ceny 1kW mocy zapewnionej na rok, na rynku mocy, oraz różnych wartości oczekiwanej stopy zwrotu. Uzyskane wyniki analizy NPV pokazały, że instalacje plazmowe do podtrzymania spalania w kotłach energetycznych mogą być efektywne kosztowo, zwłaszcza podczas pracy bloku przy obniżonym minimum technicznym.
EN
This paper presents the results of the NPV analysis performed for a hypothetical installation for stabilization of the combustion process in a power plant boiler (OP650 – used for 200 MWel class blocks). Authors of the manuscript assumed that such an installation could be profitable, by allowing to lower the minimum attainable load of the bolier thus enabling the additional revenue streams from the power market, as well as allowing increased sales of electricity, by enabling continuous work of such an installation under conditions, that would normally lead to the shut-down. Moreover, alternative cost of the start-ups avoided through the use of such installations was also taken into the account. Results showed that such installation could indeed be profitable.
PL
Wysokie wymagania odnośnie systemu elektroenergetyczny ze strony niesterowalnych źródeł energii, takich jak wiatr czy słońce, rosnącym zainteresowaniem cieszą się badania mające na celu poprawę elastyczności źródeł systemowych. Z tego względu techniki badania elastyczności źródeł sterowalnych, takich jak gazogeneratory, będą zyskiwały na znaczeniu. Niniejsza praca poświęcona jest układowi pomiarowemu do wyznaczenia charakterystyk energetycznych gazogeneratora. W pracy opisany jest szczegółowo taki układ. Praca zawiera także kompleksowe sformułowanie zadania pomiarowego wraz z omówieniem niepewności pomiarowych, mających wpływ na wynik takich pomiarów. Przedstawiony w pracy projekt układu pomiarowego pozwala na uzyskanie potwierdzenia, że badany gazogenerator pracuje w stanie ustalonym, przed wykonaniem pomiaru smół i cząstek stałych, które ze względu na swą specyfikę uśredniają wynik pomiaru. Przedstawiony w pracy układ pomiarowy pozwala na izokinetyczny pomiar stężenia cząstek stałych w gazie generatorowym w szerokim zakresie prędkości gazu na wyjściu z gazogeneratora, co jest istotne w przypadku konieczności wykonywania pomiarów w szerokim zakresie obciążeń.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.