Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedstawiono przegląd literaturowy na temat uszkodzenia słuchu spowodowanego narażeniem na toksyczne oddziaływanie metali ciężkich. Głównym źródłem akumulacji metali ciężkich w środowisku jest przemysł wydobywczy i przetwórczy, w tym głównie hutniczy i chemiczny. Część metali ciężkich wykazuje działanie ototoksycze, do których najczęściej zalicza się ołów, rtęć i kadm. Mniej danych literaturowych donosi o toksycznym działaniu na słuch manganu, organicznych związków cyny, ditlenku germanu, arsenu i kobaltu. Współwystępowanie substancji chemicznych oddziałujących negatywnie na narząd słuchu często jest pomijane w ocenie narażenia pracownika pracującego w ekspozycji na hałas. Narażenie łączne na czynniki chemiczne powinno być uwzględniane w ocenie stanu narządu słuchu pracowników zawodowo narażonych na hałas i metale ciężkie oraz mieszkańców terenów chemicznie zdegradowanych.
EN
A review, with 47 refs., of effects of Pb, Hg, Cd, Mn, Sn, Ge, As and Co on hearing loss in people who had contact with the metals because of work or living in a contaminated area.
PL
Z powodu licznych zanieczyszczeń jakość wody wodociągowej może ulec pogorszeniu. Z pogorszeniem walorów użytkowych wody można sobie w prosty sposób poradzić w warunkach domowych poprzez stosowanie filtrów. Ze względu na postęp technologiczny coraz częściej stosuje się zaawansowane metody uzdatniania wody, takie jak np. system odwróconej osmozy, które wpływają na poprawę składu chemicznego wody oraz podniesienie jej walorów smakowych. Filtry tego typu nie powinny być jednak stosowane w sytuacji, gdy jest zwiększone zapotrzebowanie organizmu na magnez oraz wapń.
EN
A review, with 33 refs., of issues related to the quality of tap H2O and ways of its treatment. The impact of used treatment methods on the content of micronutrients (Ca, Mg) was taken into consideration.
PL
Przedstawiono skutki zdrowotne narażenia na czynniki chemiczne drogą inhalacyjną w postaci gazów anestetycznych. Zidentyfikowano zagrożenia zdrowotne związane z narażeniem personelu medycznego na gazy anestetyczne. Zaproponowano podjęcie działań profilaktycznych w celu zmniejszenia ryzyka.
EN
Review with 59 refs.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.