Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Rynek ciepła, zwłaszcza ten obejmujący scentralizowane systemy ciepłownicze, czekają duże zmiany determinowane wymaganiami unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Dotyczą one unowocześniania technologii wytwarzania ciepła (np. poprzez zwiększanie udziału kogeneracji), poprawy efektywności jego wykorzystania (np. za pomocą zmniejszania strat przesyłu i dystrybucji) oraz sposobów ograniczania zanieczyszczeń środowiska.
PL
Aktualne prognozy wskazują, że Unia jest w stanie osiągnąć w 2020 r. przewidywalny cel w zakresie efektywności energetycznej. Komisja nie zamierza zatem proponować nowych działań w tym okresie, wzywa natomiast państwa członkowskie do wzmożenia bieżących wysiłków w celu zapewnienia wspólnej realizacji tego celu.
PL
Duży zakres wykorzystywania centralnych systemów ciepłowniczych dla pokrywania potrzeb cieplnych odbiorców w UE to domena kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jedynie kraje skandynawskie dokonały swego rodzaju zmiany sposobów dostarczania ciepła odbiorcom i tam udział ciepła systemowego w całkowitym zużyciu tego nośnika energii jest znaczący.
PL
Wzrost średniej temperatury globalnej przekraczający 2°C zwiększa zagrożenia związane z niebezpiecznymi i nieprzewidywalnymi zmianami klimatyczno-środowiskowymi oraz zdecydowanie zwiększa koszty ich zapobiegania. Aby tego dokonać, zgodnie ze scenariuszem 2DS należałoby zredukować emisję o przeszło 50% w stosunku do obecnie istniejącej. Niebagatelną rolę odgrywa w tym przypadku ciepło.
PL
Szacuje się, że podaż ciepła odpadowego w UE odpowiada jej całkowitemu zapotrzebowaniu na ciepło w sektorze mieszkaniowym i usług. W związku z tym, osobnym zagadnieniem technologicznym wymagającym promowania jest magazynowanie okresowych nadwyżek energii cieplnej (zasobniki w źródle lub liniowe). Kierunek ten wydaje się szczególnie perspektywiczny, z uwagi na fakt, że magazynowanie ciepła jest wielokrotnie tańsze od analogicznego procesu dla energii elektrycznej.
PL
Z badań dotyczących stanu klimatu wynika, że na naszej planecie dochodzi do jego istotnych zmian. Wśród wielu czynników to powodujących - głównym jest gospodarcza działalność człowieka. Szczególnie produkcja energii elektrycznej i ciepła.
PL
Środowisko, w którym żyjemy jest dewastowane przede wszystkim przez przemysł oparty na energetyce konwencjonalnej wykorzystującej spalanie paliw kopalnych: węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Skutki zmian dla środowiska są obecnie tak ogromne, że wpływają na nasze życie, gospodarkę oraz społeczeństwo. Dlatego też najbardziej aktualne dzisiaj pytanie brzmi: ile zostało jeszcze czasu, aby ograniczyć te szkody i uniknąć katastrofy ekologicznej?
PL
Świat zmienił się radykalnie w ciągu ostatnich kilku dekad i zmienia się nadal w sposób gwałtowny i niespodziewany. Ważne jest, aby wszystkie te przemiany przyniosły oczekiwane efekty.
PL
W opinii niektórych dwutlenek węgla, mimo że jest gazem niezbędnym do życia na Ziemi, stał się na przełomie wieków synonimem zła absolutnego i krzywd wszelakich, jako główny agresor niszczący klimat ziemski. Obserwując konflikt wokół pakietu klimatyczno-energetycznego, a także aktywistów Greenpeace okupujących komin elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, należy poważnie zastanowić się, do jakiego momentu racjonalne jest ograniczanie antropogenicznej emisji CO2 i jak daleko może sięgać hipokryzja.
PL
Elektrociepłownia, zlokalizowana w centrum dużego miasta, występując o uzyskanie zintegrowanego pozwolenia na użytkowanie instalacji zobligowana została do obniżenia poziomu hałasu emitowanego z istniejącej chłodni kominowej aż o 28 dBA. Nie spełnienie wymagali dotyczących poziomu hałasu na granicy terenu chronionego zabudowy mieszkaniowej, zlokalizowanego w odległości kilkunastu metrów od chłodni, mogło skutkować wydaniem polecenia wyłączenia całego zakładu z eksploatacji. Rozwiązania techniczne, prowadzące do redukcji emisji hałasu z chłodni, musiały uwzględniać specyfikę pracy chłodni kominowej jako urządzenia służącego do chłodzenia wody. W wyniku zastosowanych rozwiązań (opisanych w referacie) - zabudowy w oknie wlotowym ścian tłumiących i tłumików kulisowych osiągnięto żądane obniżenie hałasu, potwierdzone pomiarami akustycznymi, w efekcie czego elektrociepłownia uzyskała zintegrowane pozwolenie na użytkowanie instalacji.
EN
The heat and power plant, situated in the centre of the large city, was obliged to reduce the noise emitted from the existing cooling tower up to 28 dBA. In this paper the method of silencing of the cooling tower is presented.
PL
Unia Europejska przewodzi na świecie pod względem działań będących odpowiedzią na zmiany klimatu dzięki przyjmowaniu dalekosiężnych, bardzo maksymalistycznych (niekiedy, zbyt wygórowanych i ambitnych) celów, nakładaniu bardzo rygorystycznych ograniczeń na emisję dwutlenku węgla w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji oraz tworzenia pełnego wewnętrznego rynku energetycznego.
PL
Przedstawiono obecny stan działań prawnych UE w dziedzinie powstrzymywania zmian klimatycznych. Uznając, że działalność człowieka w znacznym stopniu przyczynia się do zmian klimatu Unia Europejska postawiła sobie ambitny cel polegający na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych w okresie najbliższych kilkudziesięciu latach. Cel ten nie może zostać osiągnięty bez znacznej redukcji emisji CO2 pochodzących z sektora energetycznego, w którym wykorzystywanie paliw kopalnych, głównie węgla i gazu ziemnego, do produkcji energii odpowiada obecnie za około 34,5% całkowitych emisji tego gazu w UE.
EN
Described is present state of the UE legal actions referring to the stopping of climate changes. Admitting the fact that human activities greatly contribute to climate changes, the UE makes the reduction of greenhouse gases emission during the next several dozen years its very ambitious aim. But the aim cannot be reached without substantial emission reduction of CO2 produced by power sector, in which application of mineral fuels - mainly coal and natural gas - for energy production is responsible for about 34,5% of total CO2 emission in the UE.
14
Content available remote Dwutlenek węgla - wróg czy przyjaciel?
PL
Żelbetowe powłoki chłodni kominowych hiperboloidalnych są poddane działaniu skrajnie trudnych czynników środowiskowych. Po kilkunastu latach eksploatacji występuje w niezabezpieczonych powłokach degradacja betonu i korozja zbrojenia. Od lat 80. wykonywane były naprawy powłok chłodni kominowych przy użyciu betonu natryskowego. W wielu przypadkach naprawa obejmowała, oprócz skucia uszkodzonego betonu, antykorozyjnego zabezpieczenie zbrojenia i nałożenia warstw betonu natryskowego, także wymianę betonu w całym przekroju powłoki, na znaczącej części powierzchni. Obecnie naprawy wykonuje się przy użyciu torkretu i materiałów chemii budowlanej. Przedstawiono przebieg napraw i obecny stan naprawianej nietypowej powłoki chłodni.
EN
Extremely hard environmental agents have an impact on reinforced concrete hyperbolic cooling towers shells. Concrete failure and steel corrosion appear in non-protected shells after a few years of operation. Cooling towers shell repairs were performed since the 80s with shotcrete being applied. In many cases repair included, apart from a shotcrete coating after removing damaged concrete and steel anticorrosion protection, the replacement of concrete on a significant part of the shell surface. At present repairs are completed with shotcrete and building chemistry materials. The repair technology and present-day condition of non-typical cooling tower shells under repair is described in the present text.
PL
Zmiany w polskiej energetyce muszą być potraktowane jako immanentny element reformy gospodarki europejskiej. Oznacza ona głęboką zmianę filozofii działalności gospodarczej ukierunkowanej przede wszystkim na poprawę efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych, wzrost ich wydajności i konkurencyjności, a dla konsumentów (odbiorców) paliw i energii na niezawodne, świadczone za rozsądną cenę usługi w zakresie dostaw energii elektrycznej, ciepła i gazu ziemnego oraz poprawę jakości oferowanych im usług. Identyfikacja wartości dostarczonych klientom i określonym segmentom rynku stała się dziś jednym z największych wyzwań strategicznych współczesnych firm, które konkurują wartościami oferowanymi klientom, tworzącymi pakiet korzyści dla nich. Współczesna energetyka wymaga dziś opracowania innej strategii przez przedsiębiorstwa energetyczne, przede wszystkim skoncentrowania się na odbiorcy, jego potrzebach i preferencjach oraz warunkach, w jakich ten odbiorca działa. To przesunięcie siły ciężkości z wytwórcy oraz dystrybutora energii na odbiorcę jest następstwem zmian zachodzących na rynku energii i paliw. To „urynkowienie” energetyki jest również polską rzeczywistością, gdyż od wielu lat usiłujemy wdrożyć mechanizmy rynkowe w energetyce, co niestety nie zawsze kończy się sukcesem, a przecież już wkrótce nasz rynek energetyczny stanie się częścią tworzącego się na naszych oczach energetycznego giganta, jakim będzie wspólny europejski rynek energii. W referacie rozważane są problemy energetyki w jej trzech podstawowych podsektorach: elektroenergetyce, gazownictwie, energetyce cieplnej (ciepłownictwie). W związku z tym omówienie podstawowych rozwiązań dotyczących reform w szeroko rozumianej polskiej energetyce i pozycji odbiorcy na krajowym czy też lokalnym rynku energii i paliw będzie poparte przykładami dotyczącymi tych podsektorów.
PL
Przedstawiono zagadnienia kontroli i regulacji taryf przedsiębiorstw energetycznych pod kątem regulacji interesów ekonomicznych dostawców i odbiorców energii elektrycznej. Omówiono parametry niezawodnościowe w systemie kontroli taryf. Zamieszczono również rezultaty obliczeń współczynników korekcyjnych w zależności od niezawodności dostaw energii elektrycznej na przykładzie stanu Wiktoria w Australii.
EN
In electricy markets distributions tariffs are controlled by regulatory bodies to balance interests of supply companies and energy consumers. Improvement of a supply quality can be achieved by an adequate regulation that gives distribution companies incentives to improve their supply quality. The paper deals with an incentive method applied in Victoria (Australia)analyzing its impact on distribution tariffs.
19
Content available remote Australijskie doświadczenia regulacyjne
PL
Rynek w stanie Wiktoria jest najbardziej efektywnym rynkiem energii elektrycznej na świecie. Kluczową rolą w jego wprowadzaniu i sukcesie odegrał Urząd Regulacji (the office of the Regulator-General). Wprowadzenie rynku i prywatyzacja elektroenergetyki spowodowały szybki spadek cen energii elektrycznej i w konsekwencji wzrost gospodarczy stanu.
PL
Jednym ze strategicznych celów działania przedsiębiorstwa Electricite de France (EDF) jest nizawodność dostaw energii elektrycznej, która jest oceniana na podstawie spełniania odpowiednich kryteriów. W artykule omówiono podstawowe wskaźniki tworzące kryterium G, którego spełnienie gwarantuje minimalną niezawodność dostaw energii elektrycznej. Kryterium to jest narzędziem wyznaczającym postęp, jaki dokonał sie od roku 1987 (tzn. od chwili wprowadzenia go w życie) w zakresie minimalnej, gwarantowanej ciągłości dostaw. Przedstawiono również kryteria B i M, które określają czas przerw w dostawie energii elektrycznej, spowodowanych pracami prowadzonymi w sieciach niskiego napięcia (nn) i uszkodzeniami w tych sieciach. Przeprowadzone rozważania zilustrowane przykładami określającymi ewolucję tych kryteriów w zakładzie energetycznym EDF GDF Services Le Havre Porte Oceane w latach 1987-1994.
EN
One of the strategic activity directions of Electricite de France is the reliability of the electrical energy supply, which is evaluated by measurement against agreed criteria. In this paper the basic factors constituting criterion G, fulfillment of which guarantees the minimal reliability of the electrical energy supply are described. This criterion is thus a tool defining the progress made since 1987 (i.e. since introduction of this criterion to the practice) in the availability of a minimum guaranteed continuity of supply. Criterions B and M defining the time of breaks in electrical energy supply caused by activities, damages and incidents in low and medium voltage networks are also introducted. Considerations made are illustrated by examples showing the evolution of these criterions in Distribution Center EDF GDF Services Le Havre Porte Oceane during the period 1987-1994.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.