Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Żyjemy w czasach, gdy nowoczesne technologie informatyczne coraz śmielej wkraczają do każdej sfery życia. Nie inaczej jest w obszarze ochrony środowiska.
PL
W roku 1928 w japońskiej Okayamie urodził się dr Akira Miyawaki, botanik, który w latach 70. opracował na Yokohama National Uniwersity metodę ponownego zalesiania zdegradowanych przestrzeni miejskich. Koncepcja lasów Miyawakiego, zwanych również kieszonkowymi lub szybko rosnącymi, zyskuje na popularności na całym świecie, zwłaszcza w Azji. Obecnie, w dobie zmian klimatycznych, warto przyjrzeć się tej metodzie.
PL
Współczesny świat osadza swe korzenie w antycznych Grecji i Rzymie. Zawdzięczamy im wiele, w tym beton, który dziś jest niemal wszędzie. A przecież w nadmiarze wszystko jest szkodliwe.
PL
Polska należy do grupy państw szczególnie zagrożonych deficytem wody. Pod względem jej zasobności (porównywalnej z Egiptem) jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Według raportu GUS „Ochrona środowiska” z 2021 r. przeciętne zasoby wód w Polsce wahają się na poziomie 60 mld m3, co plasuje nasz kraj bardzo nisko w skali całego kontynentu.
PL
Szacuje się, że do połowy tego stulecia ponad 70% ludności świata będzie zamieszkiwać tereny aglomeracji miejskich, które będą coraz bardziej narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe. Już teraz stajemy przed wieloma wyzwaniami związanymi z klimatem, które wymuszają poszukiwanie nowych i ulepszanie istniejących rozwiązań służących poprawie jakości życia w miastach.
PL
Przykłady ze świata udowadniają, że możliwe jest wprowadzanie inicjatyw planowania i zarządzania terenami zieleni z aktywnym udziałem społeczności na małą i dużą skalę – i to z pozytywnym skutkiem.
PL
Już od czasów starożytnych osiedla ludzkie dzielone były przestrzennie na dzielnice. Urbanizacja i jej wpływ na środowisko zawsze szły ze sobą w parze. Zużycie energii, a zwłaszcza wykorzystanie paliw kopalnych wraz z początkiem rewolucji przemysłowej, wyniosło tę zależność na skalę globalną. Miasta w coraz większym stopniu wywierają szkodliwy wpływ na środowisko całej planety. Najwyższa pora to zmienić.
PL
Jeszcze 20 lat temu w skali całego globu tyle samo ludzi mieszkało w miastach co na wsi. Proporcja ta niezwykle szybko się zmienia. Według prognoz ONZ-etu do 2050 r. ponad 2/3 ludności będzie mieszkało na terenach aglomeracji miejskich. Jakość życia w coraz szybciej rozwijających się miastach będzie zatem czynnikiem nabierającym na znaczeniu. Stąd narodziła się urbanistyczna koncepcja miasta 15-minutowego.
PL
Przemijanie, odchodzenie jest nieodłącznym elementem życia. Gdy znikają z niego bliskie nam osoby, naturalną potrzebą jest ich godne pożegnanie i stworzenie miejsca pochówku. Podejście do tego tematu jest różne, zależne od religii dominującej w danej części świata, epoki historycznej czy panujących trendów w sztuce i architekturze.
PL
O tym, że natura – odkąd istnieje nasz gatunek – nie wybacza błędów w skali mikro i makro, przekonało się wielu ludzi. Obecnie, gdy światowa populacja przekroczyła oszałamiającą liczbę 8 mld osób, konsekwencje ludzkich błędów dotykają nas w masowej i globalnej skali. Doświadczyli tego Chińczycy, którzy zareagowali na to wdrażaniem koncepcji tzw. miasta gąbki.
PL
Utrzymywanie zieleni wzdłuż pasów drogowych jest od kilku lat tematem niezwykle emocjonalnych dyskusji. Formalnie nie jest to zieleń dzika, ale urządzona, zaprojektowana wraz z funkcjami, które ma spełniać jako wyposażenie pasa drogowego, i regulowana aktami prawnymi.
PL
Według szacunkowych obliczeń do roku 2050 liczba ludności Ziemi przekroczy 10 mld, z czego ponad 80% będą stanowić mieszkańcy aglomeracji miejskich. Oznacza to m.in., że będzie zmniejszała się dostępna powierzchnia ziemi uprawnej dla rolnictwa przez zawłaszczanie tych przestrzeni przez miasta. Trend ten już teraz jest widoczny i nieustannie wzrasta, gdyż miasto przyciąga większymi możliwościami zawodowymi, socjalnymi czy społecznymi. Niestety ma to swoją cenę, ponieważ odcinamy się od przyrody.
PL
Według raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z 2018 r. ponad połowa ludności świata jest świadoma globalnego ocieplenia, martwi się tym zjawiskiem oraz uważa, że będzie to największe zagrożenie w skali globalnej w ciągu najbliższych dekad.
PL
Listopad jest czasem zadumy i częstszego rozmyślania o bliskich, których już z nami nie ma. Wiele osób jako pełnoprawnych członków rodziny traktuje zwierzęta i czuje potrzebę przejścia przez okres żałoby, gdy nadchodzi nieuchronna ich śmierć. Cmentarze dla zwierząt są powszechnie spotykane w zachodniej Europie, a jeszcze bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce wydzielanie specjalnych miejsc do pochówku domowych pupili to temat ciągle marginalny, choć zapotrzebowanie na te usługi rośnie.
PL
Rozchodniki (Sedum sp.) to bogata grupa przedstawicieli rodziny gruboszowatych. Można je znaleźć na każdym kontynencie w obrębie półkuli północnej. Najczęściej to byliny lub rośliny jednoroczne, czasem dwuletnie. Bardzo często są sukulentami, co wiąże się z ich suchymi piaszczystymi i słonecznymi siedliskami bytowania. Wiele ich gatunków to popularne rośliny ozdobne; również ze względu na bardzo niskie wymagania.
PL
Rodzaj Prunus kojarzy się głównie z roślinami użytkowymi dostarczającymi smacznych owoców - wiśni i śliwek. Oferta szkółkarska prezentuje jednak bogatą gamę ozdobnych drzew, które świetnie sprawdzają się w realiach miejskich.
PL
Majestatyczne i dostojne, nieodłącznie wpisane w naszą kulturę i historię. Tak nam kojarzą się dęby [Quercus sp.]. Rzadko są uwzględniane w przestrzeni miasta. Szkoda, bo jest wiele innych cennych gatunków i odmian, które swą dostojną sylwetką i odpornością przemawiają, by stosować je jako reporezentacyjne drzewa miejskie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.