Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W części 1 artykułu przedstawiono specyfikę miedzi jako materiału konstrukcyjnego instalacji ziębniczych, wodnych i ogrzewczych oraz zasady łączenia miedzi z innymi materiałami. Ponadto również wymagania dla elementów instalacji. W części 2 zostaną przedstawione dopuszczalne metody łączenia elementów i wyposażenia instalacji wykonanych z miedzi, przeznaczonych dla obiegów ziębniczych, wody oraz wodnych roztworów glikolu. Zostaną omówione niektóre zasady wykonywania połączeń nierozłącznych oraz szczegółowe wymagania dla lutowania twardego.
PL
W pierwszej części artykułu przedstawiono specyfikę miedzi jako materiału konstrukcyjnego instalacji ziębniczych, wodnych i ogrzewczych oraz podano zasady łączenia miedzi z innymi materiałami. Omówiono również wymagania dla elementów tych instalacji. W części drugiej zostaną przedstawione dopuszczalne metody łączenia elementów i wyposażenia instalacji wykonanych z miedzi, przeznaczonych do obiegów ziębniczych, wody oraz wodnych roztworów glikolu. Zostaną omówione niektóre zasady wykonywania połączeń nierozłącznych oraz szczegółowe wymagania dla lutowania twardego.
PL
W artykule przedstawiono wymagania niektórych przepisów wspólnotowych, zmierzających do oszczędności energii i zwiększenia efektywności energetycznej urządzeń technicznych, z uwypukleniem fragmentów mających zastosowanie do urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne nie stanowią w polityce energetycznej Unii Europejskiej wyróżnionych grup wyrobów, jednak w dyrektywach regulujących różne sfery gospodarki energetycznej są wymieniane jako przykłady wyrobów, do których jest możliwe zastosowanie przyjętych regulacji prawnych i uzyskanie oczekiwanych efektów oszczędności energii.
PL
W artykule przedstawiono ogólne spojrzenie na umiejscowienie dystrybucji żywności w łańcuchu dostaw, opisano strukturę krajowego handlu spożywczego oraz usystematyzowano zakres stosowania i przeznaczenia chłodniczych mebli handlowych. Odniesiono się również do obowiązujących uregulowań prawnych i specyfikacji technicznych.
PL
Tematem artykułu są postanowienia dotyczące wytrzymałościowego projektowania stalowych zaworów stosowanych w instalacjach ziębniczych; zagadnienia projektowania przepływów, parametrów konstrukcyjnych, charakterystyk mechanicznych i przepływowych nie są poruszane. Omówiono pokrótce dopuszczone przez dyrektywę ciśnieniową PED metody projektowania oraz podano wymagane w niej wartości parametrów i współczynników. Na zakończenie przedstawiono również przykład ilustrujący zastosowanie normy EN 12516-2 do obliczeń wytrzymałościowych korpusu zaworu spawanego
PL
Przyjęta niedawno przez Polski Komitet Normalizacyjny druga metoda wprowadzania norm europej-skich EN przez uznanie ich za Polską Normę PN, rozpoczęła się przeglądem obu zbiorów pod kątem oceny stopnia ich zgodności w zakresie wymagań. W wyniku tej oceny wytypowano do wycofania PN sprzeczne z wprowadzanymi normami EN. Zamiar uznania norm europejskich za Polskie Normy, w ich oryginalnych wersjach językowych, jest podawany do publicznej wiadomości w formie ankiety powszechnej, publikowanej w miesięczniku Normalizacja oraz na stronach internetowych PKN. W przypadku norm z zakresu Normalizacyjnej Komisji Problemowej Uf 5 ds. chłodnictwa, pomp ciepła i klimatyzatorów, wykaz norm europejskich i ich polskich odpowiedników jest zamieszczony poniżej. Wykaz obejmuje wszystkie aktualne normy opracowane przez Komitety Techniczne TC Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN z zakresu chłodnictwa, pomp ciepła i klimatyzatorów, tzn. TC 44 domowe urządzenia chłodnicze, TC 113 pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne oraz TC 182 Instalacje ziębnicze, wymagania bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Poszerzono go o normy Komitetu TC 299, dotyczące urządzeń chłodniczych zasilanych gazem, będących w zakresie NKP Uf 277 ds. gazownictwa. W wykazie umieszczono ustanowione normy PN-EN z rokiem ustanowienia, prace w toku - oznaczone w programie pracy NKP w 2002 r. jako PrPN-EN (wdrożenie metodą tłumaczenia), ze stopniem ich za-awansowania (przewidywany termin ustanowienia) oraz normy zastępowane (sprzeczne). Uwzględniono również normy przewidziane do uznania, podając w takich przypadkach tytuły w obu wersjach językowych. Informacje o normach wdrażanych jedną lub drugą metodą uzupełniono o abstrakty w języku polskim. W niektórych przypadkach zostały uwzględnione również inne informacje, np. harmonizacja normy z niektórymi dyrektywami.
PL
W ostatnim czasie dużo dzieje się w polskiej normalizacji. Stworzony w 1994 roku w Polsce system normalizacji został powszechnie zaakceptowany i można powiedzieć, że po kilku nowelizacjach, ustabilizował się. Usunięto istotne błędy oraz uwzględniono priorytety związane z układem stowarzyszeniowym Polski z Unią Europejską. System ten jest w dużej mierze wzorowany na sprawdzonych systemach przyjętych w innych krajach, a zwłaszcza w UE. Polska Norma jest dokumentem opracowanym i roz-powszechnianym przez Polski Komitet Normalizacyjny, który będąc państwową jednostką organizacyjną, tzn. w większości budżetową, nie jest organem administracji rządowej, ale niezależnym merytorycznie ciałem kolegialnym. I ten właśnie status prawny PKN budzi pewne zastrzeżenia. Już trzy lata temu PKN i środowisko normalizatorów rozpoczęli dyskusję nad nowym kształtem ustawy o normalizacji i taką formą prawną PKN, która całkowicie uniezależniałaby Komitet od administracji państwowej. Po kilku latach dyskusji, rozważeniu możliwych, nawet tak kontrowersyjnych rozwiązań jak likwidacja Komitetu, osiągnięto konsens. Konsens polega przede wszystkim na pogodzeniu się z faktem, że gospodarka polska nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć kosztów normalizacji i budżet państwa w dal-szym ciągu musi ją wspomagać. Tak więc w najbliższych latach forma prawna PKN raczej nie zmieni się. Z punktu widzenia użytkownika norm, nie ma w projekcie ustawy rewolucyjnych zmian; w ustawie określono ponownie cele i zasady normalizacji krajowej oraz status Polskiej Normy. Projekt przeszedł już różne szczeble decyzyjne i obecnie został skierowany do Komisji Sejmowej. Równocześnie, wraz z rozpoczęciem negocjacji o członkostwo w UE Polska musiała przyspieszyć i wzmocnić procesy dostosowawcze. Opracowany Narodowy Program Przygotowania do Członkostwa w Unii Europejskiej (NPPC), po aktualizacji w 2001 roku, po raz pierwszy zwrócił uwagę na znaczenie normalizacji.
PL
Wprowadzony w Polsce w latach 90. system normalizacji odpowiada w swych założeniach i skutkach systemom obowiązującym w Europie, a zwłaszcza w Unii Europejskiej (UE). Uzyskanie przez Polski Komitet Normalizacyjny statusu afilianta w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym (CEN) i Europejskim Komitecie Normalizacyjnym Elektro-techniki (CENELEC), a także statusu uczestnika prac Europejskiego Instytutu Norm Te-lekomunikacyjnych (ETSI), dało pełną możliwość uczestniczenia w pracach prowadzonych w tych instytucjach i wprowadzania norm europejskich EN do Polskich Norm. Od czasu podpisania umowy o stowarzyszeniu Polski z UE rozpoczął się proces dostosowywania polskiego prawa do obowiązującego w Unii, a jednym z elementów tego procesu jest konieczność osiągnięcia 80% zgodności zbioru Polskich Norm PN z normami europejskimi. W kontekście procesu integracyjnego znajomość i rozumienie niektórych pojęć i zagadnień dotyczących europejskiej polityki normalizacyjnej nabiera istotnego znaczenia; dla jednoznaczności w niniejszym artykule określono takie pojęcia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.