Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Spękania termiczne nawierzchni bitumicznych
PL
Artykuł omawia problemy spękań termicznych pojawiających się w nawierzchniach bitumicznych ze szczególnym uwzględnieniem pęknięć niskotemperaturowych. Nawierzchnie drogowe w Polsce muszą być odporne zarówno na wysokie temperatury w okresie letnim jak i odpowiednio wytrzymałe i sprężyste w warunkach zimowych. W artykule zaprezentowano przyczyny występowania pęknięć związanych ze zbyt kruchym lepiszczem oraz omówiono sposoby zapobiegania tego typu uszkodzeniom na etapie projektowo- wykonawczym. Poruszono także kwestię napraw utrzymaniowych spękanych nawierzchni ze szczególnym uwzględnieniem coraz nowocześniejszych technologii recyklingu.
EN
The article discusses the problem of thermal cracks in asphalt pavements with special regard to low-temperature cracking. Road surfaces in Poland must be resistant to high summer temperatures as well as strong and elastic enough in winter conditions. The article presents the reasons of cracking related to too fragile binder and discusses how to prevent this type of damage at the design and implementation stage. The issue of maintenance repairs of cracked surfaces has also been discussed with special regard to increasingly modern recycling technologies.
PL
W artykule omówiono podstawowe zasady wykonywania ocen wizualnych stanu nawierzchni i oceny podłoża gruntowego, a także przedstawiono możliwości wykorzystania mniej popularnych w Polsce metod remontowych, jak recykling na gorąco, na zimno, recykling głęboki itp. Są to technologie z powodzeniem stosowane w wielu krajach, nie tylko europejskich, i pozwalają istotnie zmniejszyć nie tylko koszty remontów, ale również zwiększyć komfort użytkowania drogi poprzez skrócenie czasu jej zamknięcia. Ponadto wiele z omawianych metod przyczynia się do ograniczenia konieczności zużycia nowych naturalnych surowców, co przekłada się na zwiększenie świadomości związanej z praktycznymi aspektami ochrony środowiska naturalnego. Niestety wielu projektantów i zarządców dróg dzisiaj o tym zapomina.
PL
Artykuł zawiera cenne wskazówki, jak dobrać odpowiednią technologię przy budowie dróg gminnych i powiatowych. Opisane zostały popularne rodzaje nawierzchni, jak mieszanki mineralno-asfaltowe, nawierzchnie betonowe oraz z elementów prefabrykowanych.
PL
W artykule przedstawiono podstawowe różnice między nawierzchnią betonową i bitumiczną. Przeanalizowano również metody remontów obu typów nawierzchni.
PL
W artykule omówiono najważniejsze etapy projektowania typowej drogi wraz z pełnym uzbrojeniem terenu, aby lepiej zrozumieć, co wchodzi w zakres standardowych procedur projektowych w drogownictwie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.