Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Klimatyzacja pomieszczeń staje się standardem. Coraz częściej w biurach i mieszkaniach wymagane jest utrzymanie temperatury wynikającej z komfortu cieplnego pomieszczeń lub wymogów stosowanej technologii. Dobrze, jak problem ten rozwiązywany jest na etapie projektowania. W przypadku budynków już zrealizowanych powstaje szereg ograniczeń, które trudno przezwyciężyć. Sposobów zapewnienia właściwych warunków jest dużo.
PL
Poszukiwania możliwości obniżenia kosztów energii do wytwarzania chłodu przyczyniły się do spopularyzowania wykorzystania naturalnego zimna z otoczenia do chłodzenia, głównie w procesach technologicznych, a także w klima- tyzacji.
PL
Zagadnienia związane z realizacją robót budowlanych regulowane są zapisami Kodeksu cywilnego (dział XVI oraz ustawą Prawo Budowlane i Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym), a zamówienia publiczne tych robót ustawą Prawo zamówień publicznych (Pzp) - dział IV art. 139 + 151. Zgodnie z zapisami art. 3531 Kodeksu cywilnego strony umowy "mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się własności (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego" .
PL
W niniejszej publikacji przedstawiono wpływ regeneracji ciepła na wydajność chłodniczą obiegu jednostopniowego dla różnych czynników chłodniczych. Głównym celem przeprowadzanych analiz było obliczeniowe wyznaczenie wzrostu współczynnika efektywności energetycznej (EER) dla układów z regeneracją ciepła w stosunku do układów jej nieposiadających. Podczas badań zmieniano wybrane charakterystyczne parametry obiegu, a uzyskane wyniki przedstawiono w postaci wykresów.
PL
Lód łuskowy jest stosowany w wielu procesach produkcyjnych, a także w przechowalnictwie. Wykorzystuje się go m.in. w przetwórniach mięsa, ryb, warzyw, w piekarniach, jako czynnik usprawniający przebieg określonych procesów technologicznych oraz poprawiający jakość gotowych produktów. Lód łuskowy jest bardzo często wykorzystywany w transporcie żywności na kutrach rybackich i w samochodach jako "czynnik" zapewniający utrzymanie właściwej temperatury w pojemnikach, w których transportuje się żywność. Lód łuskowy jest niezastąpiony przy eksponowaniu ryb w marketach. Znajduje również zastosowanie w laboratoriach i szpitalach. Lód łuskowy umożliwia schłodzenie produktów, dzięki czemu zachowują dłużej swoją wartość, świeżość i atrakcyjny wygląd. Zasada działania wytwornic lodu Ziegra jest prosta, tzn.: woda dostaje się do cylindra, gdzie zamarza na jego ściankach przy temperaturze odparowania od -l2°C do -30°C. Powstający lód jest zeskrobywany ze ścianek cylindra za pomocą obracającego się ślimaka, który również wypycha go do górnej części cylindra. W górnej części lód jest prasowany i ponownie mrożony, kruszony i wypychany na zewnątrz. Dzięki tej metodzie, doprowadzana woda jest zamrażana bez strat wydajności. Uzyskuje się lód o idealnej grubości 6-7 mm (przy dużych urządzeniach) i temperaturze --0,5°C. Lód tak wytwarzany, dość - szybko i intensywnie schładza towar. Szeroka gama zastosowań urządzeń firmy Ziegra jest możliwa dzięki dużej rozpiętości ich wydajności - od 30 kg/dobę do 10 000 kg/dobę i różnorodności rozwiązań konstrukcyjnych oferowanych przez producenta.
PL
W artykule omówiona została zasada działania wytownic lodu łuskowego na przykładzie agregatu firmy Ziegra.
PL
Firma Systherm, która w kwietniu tego roku rozpoczęła 21 rok działalności, od 18 już lat zajmuje się remontami sprężarek, natomiast doświadczenia w serwisowaniu agregatów chłodni samochodowych zdobywa od 1992 roku. Na tej podstawie może stwierdzić, że dość często przyczyną wzrostu temperatury w chłodni i niejednokrotnie zepsucia się przechowywanego tam towaru była awaria sprężarki.
PL
Z poniższych rozważań wynika, że przyczyny niesprawności i awarii urządzeń do schładzania wody lodowej są zróżnicowane i mogą wynikać z niewłaściwego projektowania, montażu czy eksploatacji układu chłodniczego oraz wody lodowej.
PL
W poniższym artykule omówiono przyczyny i sposoby zapobiegania awariom w agregatach i instalacjach do schładzania wody lodowej.
PL
Hałas i wibracje stanowią poważny problem podczas pracy urządzeń w instalacji chłodniczej. W artykule omówiono źródła powstawania hałasu i wibracji ze szczególnym uwzględnieniem sprężarek i skraplaczy. Wskazano na współzależności różnych czynników wywołujących hałas. Zwrócono uwagę na niektóre metody ograniczania hałasu i wibracji w oparciu o rozwiązania z zastosowaniem tłumików szumów i wibroizolatorów.
PL
W artykule przedstawiono problemy związane z ekonomicznie uzasadnionym wyborem wyposażenia chłodniczego dla supermarketów. Podano zalecane parametry i rozwiązania sprzyjające obniżeniu kosztów całkowitych instalacji chłodniczych w supermarketach. Szczególną uwagę zwrócono na problemy doboru mebli gwarantujących właściwe temperatury oraz możliwości stosowania układów odzysku ciepła.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.