Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Świerk to rodzaj botaniczny reprezentowany przez około 40 gatunków drzew występujących w strefie klimatu chłodnego i umiarkowanego. W Europie naturalnie rosną trzy jego gatunki: świerk pospolity (Picea abies) i świerk syberyjski (P. obovata), tworzące rozległe lasy na północy i wschodzie kontynentu, a także świerk serbski (P. omorica), gatunek endemiczny występujący na niewielkim obszarze Bośni i Hercegowiny. Oprócz gatunków krajowych, w uprawie znajduje się kilka gatunków obcego pochodzenia, z których najcenniejszym pod kątem zastosowań miejskich jest północnoamerykański świerk kłujący (P. pungens).
PL
Klony należą do wyjątkowo bogatej w gatunki oraz odmiany grupy drzew i z powodzeniem stosowane są w miastach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. W stanie naturalnym występuje ok. 150 gatunków klonów, z czego ponad połowa rośnie na terenie Chin. Wiele z nich ma oryginalny pokrój, ciekawą korę, atrakcyjne kwiaty i owoce, ale przede wszystkim rośliny te ceni się za dekoracyjne liście. Zwłaszcza teraz, jesienią, przyciągają uwagę spektakularnymi barwami w odcieniach czerwieni, purpury, pomarańczu i żółci.
PL
Idąc wiosną przez osiedla wielu polskich miast, można zobaczyć liczne, często bardzo krótko przycięte krzewy ozdobne. Jednocześnie nie ma większego znaczenia, jaki to gatunek, kiedy kwitnie, na jakich pędach zakłada pąki kwiatowe. Przez kilka lat na warszawskiej Ochocie obserwowałem forsycje, które corocznie były przycinane na wysokości ok. 0,3 m od ziemi w marcu, a więc tuż przed ich kwitnieniem!
PL
Nadejście wiosny to moment, w którym przyroda zmienia się nie tylko z dnia na dzień, ale prawie z godziny na godzinę. Na rabatach budzą się z uśpienia byliny, na gałęziach nabrzmiewają pąki, pojawiają się liście i kwiaty. Wiosenną metamorfozę przechodzą także rośliny iglaste.
PL
Przy tworzeniu trwałej zieleni w miastach najczęściej wykorzystuje się drzewa i krzewy, rzadziej pnącza i byliny, chociaż popularność tych ostatnich zdecydowanie wzrasta. Projektanci mają do wyboru kilka tysięcy gatunków i odmian produkowanych w polskich szkółkach.
PL
Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym reguluje procedury udzielania zamówień oraz zawierania umów o świadczenie usług użyteczności publicznej w zakresie publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu kolejowego. Umowa ta zawierana jest przez organizatora publicznego transportu zbiorowego, najczęściej będącym jednostką samorządu terytorialnego, z operatorem, którym może być albo samorządowy zakład budżetowy albo przedsiębiorca uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób. Wyboru operatora, organizator dokonuje w trybach przetargowych uregulowanych w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych oraz w ustawie z dnia 9 stycznia 2009 roku o koncesji na roboty budowlane lub usługi albo też, z pominięciem procedur przetargowych, w trybie bezpośredniego udzielenia zamówienia publicznego uregulowanego. Artykuł przedstawia analizę trybu bezpośredniego udzielenia zamówienia publicznego na świadczenie usług użyteczności publicznej w zakresie publicznego transportu kolejowego, w kontekście nie tylko przepisów prawa polskiego, ale także prawa unijnego, z uwzględnieniem konieczności stosowania podstawowych zasad Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zasad z nich wyprowadzonych, w tym zwłaszcza zasady przejrzystości.
EN
The Public Mass Transit Act of 16 December 2010 regulates the procedures applied in awarding tenders and concluding contracts for the provision of public use services in respect of public mass transit, which includes rail transport. Such a contract is concluded between the organizer of public rail transport, which is most often a local governmental authority, and the operator, which can be either a local government budgetary entity or an enterprise licensed to conduct commercial activity involving passenger transport. The selection of an operator is performed by the organizer pursuant to the tender proceedings regulated in the Public Procurement Act of 29 January 2004, as well as the Construction Works and Services Concession Act of 9 January 2009, bypassing tender proceedings and directly awarding a regulated public procurement contract. The article presents an analysis of the regulated public procurement contract mode as relates to the provision of public use services in the form of public rail transport, in the context of EU regulations and with regard to the necessity of applying the fundamental rules of the Treaty on the Function of the European Union and the principles derived from them, with special emphasis on the principle of transparency; Polish regulations will also be included in the analysis.
PL
Od wielu lat największe nasilenie sprzedaży roślin obserwujemy w okresie wiosennym. Pomimo że jest to bardzo dobry termin na realizację zielonych inwestycji, wcale nie oznacza, że sadzenie roślin jesienią jest wyborem gorszym. Początek jesieni to odpowiedni okres na zakładanie terenów zieleni. Pod koniec sezonu wegetacyjnego można poświęcić znacznie więcej czasu na prawidłowe przygotowanie miejsca sadzenia roślin, ich wybór i pielęgnację. Miejscy ogrodnicy nie musza wówczas zmagać się z problemem wiosennego spiętrzenia prac ogrodniczych, związanych z utrzymaniem zieleni: cięciem drzew i krzewów, nawożeniem, przeprowadzaniem zabiegów ochronnych, koszeniem trawników, sadzeniem roślin jednorocznych na rabatach i kwietnikach. W przypadku dużych projektów publicznych, realizowanych przez miasta i gminy oraz przez jednostki odpowiedzialne za zieleń towarzyszącą ciągom komunikacyjnym, wykonanie nasadzeń jesienią może skutkować lepszym przyjęciem się drzew i krzewów, co jest wynikiem bardziej sprzyjających warunków zakorzeniania: umiarkowanych temperatur, długich okresów zachmurzenia i licznych opadów deszczu.
PL
Roślinność miejska w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. Lokalne władze, i to nie tylko przed wyborami, zdają się zauważać potrzebę otaczania się roślinami oraz inwestowania w projekty związane zarówno z przywracaniem zieleni w miejscach dotychczas jej pozbawionych, jak i rewaloryzacji założeń już istniejących. Działania te służą nie tylko poprawie wizerunku poszczególnych miast, ale poprzez biologiczne oddziaływanie na środowisko zurbanizowane wpływają na poprawę zdrowia mieszkańców. Powoli przyzwyczajamy się do jakże fantastycznego widoku zielonych torowisk tramwajowych, ogrodów pojemnikowych zakładanych tam, gdzie ze względu na uzbrojenie terenu nie można posadzić roślin w gruncie czy wreszcie ogrodów dachowych, których powstaje coraz więcej. Z podobną rewolucją mamy do czynienia także w kwestii doboru i składu gatunkowego roślin stosowanych do nasadzeń miejskich. Pojawienie się nowości w asortymencie szkółek stawia ambitnych ogrodników miejskich przed wyzwaniem stałego dokształcania się i poszukiwania wiedzy z zakresu cech nowych odmian. Wiele z nich jest bowiem znacznie lepiej przystosowanych do uprawy w trudnych warunkach miejskich, ale bywa i tak, że niektóre wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak zabezpieczanie na zimę.
EN
The paper deals with the problem of development of ecologically sound agriculture in Poland in the first decade of XXI century. The chances and barriers of the development of green production in the context of present situation of Polish agriculture are presented along with the methods and levels of its support. A rapid growth of organic production is possible, provided that there is a steady rise in purchasing power of consumers and an increase in government spending on this sort of production.
PL
Przedstawiono szanse oraz bariery rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce w pierwszej dekadzie XXI w. Szybkiemu rozwojowi tego typu produkcji sprzyja m.in.: uchwalenie ustawy o rolnictwie ekologicznym w 2001 r., wprowadzenie dopłat do produkcji, niskie zużycie nawozów sztucznych i środków ochrony roślin oraz duże zasoby siły roboczej na wsi. Z kolei za najważniejsze bariery uznano: niski poziom i wolne tempo wzrostu dochodów społeczeństwa oraz niewystarczające wsparcie z budżetu państwa.
PL
Koniec okresu wegetacji nieuchronnie zapowiada nadejście miesięcy późnojesiennych, zimowych i wczesnowiosennych, kiedy większość drzew i krzewów ozdobnych stosowanych w zieleni miejskiej przedstawia raczej smutny obraz. Dotyczy to szczególnie takich krajów jak Polska, gdzie ze względu na ostry klimat bardzo małe znaczenie mają rośliny liściaste zimozielone.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.