Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Wdrażanie pomp ciepła w domach prywatnych i wielorodzinnych stanowi jedynie część rewolucji energetycznej, której celem jest osiągnięcie ambitnych celów dotyczących ochrony klimatu. Wprowadzenie pompy ciepła do obiektów komercyjnych i przemysłowych nie tylko przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale także generuje oszczędności ekonomiczne. Pomimo tego, że istnieje jeszcze dużo barier do pokonania, zidentyfikowanie i wykorzystanie potencjału pomp ciepła stanowi kluczowy krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej.
PL
Oszczędzanie energii polega na ograniczaniu jej zużycia lub na bardziej wydajnym jej wykorzystywaniu. Technika ogrzewania niskotemperaturowego jest jednym ze sposobów osiągnięcia tego samego efektu grzewczego przy niższych temperaturach systemu grzewczego. Jednak do efektywnego odprowadzania ciepła wymagane są specjalne odbiorniki ciepła.
PL
W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że Plug & Play to metoda podłączania urządzeń bez dodatkowych ustawień i instalacji. Urządzenia typu Plug & Play uruchamia się natychmiast po podłączeniu, względnie po bardzo prostej konfiguracji/ustawieniu, które nie wymaga fachowej wiedzy. To wyjątkowa zaleta. Nic więc dziwnego, że branża HVAC już dawno rozpoznała korzyści związane z Plug & Play, obserwowane również w innych dziedzinach. Mowa tutaj nie tylko o sterowaniu, ale i o wszystkich podłączeniach. Coraz bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania HVAC, a przy tym coraz trudniejszy, ewentualnie ograniczony dostęp do wykwalifikowanych techników bardzo sprzyjają trendowi Plug & Play.
PL
Kurtyny powietrzne to od dawna znane i powszechnie stosowane urządzenia służące do odgrodzenia strumieniem powietrza środowiska wewnętrznego od zewnętrznego. Struga powietrza o dużym impulsie, tworząc barierę ciśnieniową pomiędzy strefami o różnych temperaturach, chroni pomieszczenie przed wdzieraniem się powietrza z zewnątrz, ewentualnie wydostawaniem się go na zewnątrz. Niewątpliwie jest rozwiązaniem pożądanym zarówno ze względów energetycznych, jak i z uwagi na zapewnienie komfortu termicznego użytkownikom pomieszczeń.
PL
Wysokie ryzyko zakażenia się koronawirusem beta SARS-CoV-2 spowodowało, że w wielu krajach rozgorzały dyskusje na temat sposobów walki z rozprzestrzenianiem się patogenów w pomieszczeniach i w tym kontekście - odpowiedniej ich wentylacji. Dzięki debatom prowadzonym publicznie, wzrosła świadomość ludzi, jak ważne jest dla naszego zdrowia czyste powietrze. Wentylacja kontrolowana lub naturalna, obok dezynfekcji, okazały się bardzo skuteczne w minimalizacji zagrożeń.
PL
Pytanie postawione w tytule jest oczywiście prowokacyjne i retoryczne. Wszyscy znamy na nie odpowiedź, warto jednak zebrać w jednym miejscu najważniejsze argumenty, które pomogą przekonać administratorów budynków szkolnych do troski o odpowiednią wentylację i inwestowanie w jej modernizację. A jest o co walczyć!
PL
Wysokie ryzyko zakażenia się koronawirusem beta SARS-CoV-2 spowodowało, że w wielu krajach rozgorzały dyskusje na temat sposobów walki z rozprzestrzenianiem się patogenów w pomieszczeniach i w tym kontekście - odpowiedniej ich wentylacji. Dzięki debatom prowadzonym publicznie, wzrosła świadomość ludzi, jak ważne jest dla naszego zdrowia czyste powietrze. Wentylacja kontrolowana lub naturalna, obok dezynfekcji, okazały się bardzo skuteczne w minimalizacji zagrożeń.
PL
Ciągłe ryzyko zakażenia się nowym koronawirusem beta SARS-CoV-2 doprowadziło do intensywnych dyskusji w wielu krajach na temat sposobów ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusów w pomieszczeniach. Przyjrzyjmy się dotychczasowym wnioskom, które oprócz tego, że wskazują na zasadniczą rolę odpowiedniej wymiany powietrza, to umożliwiają także odpowiedni dobór i zwymiarowanie urządzeń wentylacyjnych.
PL
Dzięki inteligentnym rozwiązaniom z branży IT dziś możliwe jest już realizowanie kompleksowych strategii sterowania systemem grzecznym (lub chłodniczym) w budynku. Podstawowym celem tych strategii jest oczywiście osiągnięcie i utrzymanie zadanych parametrów temperatury w pomieszczeniach oraz optymalne zarządzanie energią. Istotną rolę w układach regulacji odgrywają zawory wyposażone w siłowniki. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom tych siłowników, ich zasadniczym parametrom, a także rodzajom sygnałów sterujących wykorzystywanych w rozmaitych układach grzewczo-chłodzących.
PL
Blisko dwa ostatnie lata to czas naznaczony dużą niepewnością i dynamiką nastrojów rynkowych. I chociaż rynek budowlany jako jeden z ostatnich zareagował na kryzys, to jego specyfiką jest także to, że jako ostatni może się odbudować przy ponownej koniunkturze. W dodatku, w obliczu różnych kryzysów i zawirowań finansowych, staje się on rynkiem spekulacyjnym. Efekt jest taki, że obecnie niemal każdy materiał budowlany drożeje z miesiąca na miesiąc. W ciągu ostatniego półrocza ceny w hurtowniach wzrosły nawet o kilkaset procent. Jest też problem z dostępnością materiałów. Trudno się zatem dziwić, że przy realizacjach coraz częściej szuka się alternatywy dla planowanych rozwiązań lub twardych argumentów w rozmowach z inwestorami.
PL
W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że ostatecznie system wentylacji i klimatyzacji w budynku jest tak dobry, jak dobrze jest eksploatowany i obsługiwany. Konserwacja, przeglądy, naprawy i ulepszenia odgrywają zasadniczą rolę w zapewnieniu jego prawidłowej pracy. Co więcej, znacząco wydłuża to żywotność urządzeń oraz istotnie obniża energochłonność budynku. Dotyczy to w szczególności centralnych systemów wentylacji i klimatyzacji, gdyż są to złożone układy. Z jednej strony – niezbędne do prawidłowego użytkowania budynku, a z drugiej – dość kosztowne w eksploatacji, z uwagi na zużycie energii elektrycznej i cieplnej, niezbędną konserwację i części zamienne. Prosty rachunek ekonomiczny podpowiada, że ich obsługa wymaga zaangażowanego i przeszkolonego personelu.
PL
Zasadnicze elementy klimakonwektora wentylatorowego to wymiennik ciepła zasilany wodą oraz wentylatory wymuszające przepływ (ciepłego lub chłodnego) powietrza - stąd też potoczna nazwa tego urządzenia: fan-coil, od angielskich słów fan, czyli wentylator, oraz coil, wymiennik. Podstawowa konstrukcja tego urządzenia jest zatem bardzo prosta, ale jego zastosowanie może być bardzo szerokie, wielowariantowe. Technologia jest powszechnie wykorzystywana i wciąż się rozwija, zyskując na popularności. Ze względu na rodzaj budynku, instalacji czy źródła ciepła lub chłodu można dobrać odpowiedni rodzaj i model klimakonwektora.
PL
Pandemia COVID-19 i obawy przed wzrostem zakażeń wirusem SARS-COV-2 doprowadziły do intensywnych dyskusji ekspertów w wielu krajach na temat roli wentylacji w kwestii rozprzestrzeniania się wirusa w pomieszczeniach oraz metod uzdatniania powietrza w procesie zapobiegania rozwojowi choroby.
PL
W doborze i ocenie poszczególnych systemów powinniśmy kierować się przede wszystkim komfortem osób, które będą z nich korzystały. Dopiero, gdy wiemy jakie są konkretne oczekiwania, dobieramy najekonomiczniejsze i najbardziej ekologiczne rozwiązanie.
PL
Zadbanie o odpowiednią wentylację pomieszczeń oraz skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, w tym aerozoli, to aktualnie niezwykle popularny temat. Związane jest to już nie tylko z efektywnością energetyczną i komfortem użytkowym, ale także z pandemią koronawirusa oraz dyskusją nad ochroną przed zarażeniem. Jakie rozwiązania mamy zatem do wyboru, aby sprostać zróżnicowanym oczekiwaniom klientów?
PL
Jak ważny jest właściwie pracujący system wentylacyjny? - Oczywiście, jest to pytanie banalne, ale właściciele budynku czy potencjalni pracodawcy zawsze będą je rozpatrywać w kontekście ponoszonych kosztów. Dlatego warto, aby zdali sobie sprawę z podstawowej kwestii: wydatki na energię zużywaną w budynku zwykle stanowią znikomą część kosztów pracowniczych, a zapewnienie zdrowego i komfortowego klimatu wewnętrznego oznacza zdecydowanie lepszą wydajność pracy i mniejszą absencję. Rozwiązania, które zapewniają dobry klimat we wnętrzach, a jednocześnie dają możliwość znaczącej redukcji wydatków energetycznych związanych z wentylacją i klimatyzacją, z pewnością są najbardziej pożądane.
PL
Klimakonwektory wentylatorowe często określane są potoczną nazwą fan-coile. Jest to pochodząca z języka angielskiego zbitka dwóch wyrazów: fan - wentylator oraz coil - wymiennik. Fan-coile zasadniczo przeznaczone są do chłodzenia pomieszczeń, ale wykorzystuje się je również w funkcji grzewczej.
PL
Dobór odpowiedniego systemu ogrzewania lub chłodzenia takich obiektów jak hale, magazyny czy warsztaty to często nie lada wyzwanie. Specyficzne warunki użytkowe i techniczne w tych obiektach, którym mogą towarzyszyć rygorystyczne wymagania zapewnienia określonych parametrów środowiska pracy, wymuszają wnikliwą analizę różnych czynników lokalnych oraz wymagają dobrej znajomości oferty rynkowej dedykowanych systemów grzewczych i ciągłego poszukiwania nowości w tym zakresie. Istotnym wyznacznikiem przy doborze i projektowaniu rozwiązań jest też wpisanie się w unijną strategię ochrony klimatu - zapewnienie efektywności energetycznej i możliwości wykorzystania energii odnawialnej.
PL
Wymagania dotyczące sterowania instalacjami HVAC w budynkach są bardzo zróżnicowane, m.in. w zależności od specyfiki, wielkości i czasu pracy instalacji, a także cyklu życia budynku czy oczekiwanego komfortu. Systemy automatyki budynkowej dostępne na rynku pozwalają spełnić wszystkie te wymogi. Standardowe rozwiązania są projektowane głównie z myślą o maksymalnej wydajności energetycznej i niezawodności instalacji. Pomagają eksploatować budynki w opłacalny i energooszczędny sposób. Bardziej zaawansowane systemy automatyki, z poszerzonymi funkcjami, jak wskaźniki energii czy aplikacje kontrolne, umożliwiają monitorowanie i kontrolowanie instalacji HVAC w znacznie szerszym zakresie.
PL
Cyfrowe narzędzia i aplikacje mają do odegrania istotną rolę przy tworzeniu nowoczesnych sieci energetycznych, w transporcie, magazynowaniu i zużyciu energii możliwie wolnej od CO2. Jednocześnie mogą one znacząco pomóc w obniżaniu zużycia energii pierwotnej, otwierając drzwi do wykorzystania istniejącego potencjału w zakresie efektywności energetycznej i ograniczenia emisji CO2. Już dziś są uznawane za kluczowy element poprawy efektywności energetycznej w sektorach przemysłowym, handlowym i gospodarstw domowych. Przejdźmy jednak do konkretów - jak wygląda optymalizacja zużycia energii w budynku przy wykorzystaniu cyfrowych narzędzi?
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.