Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Wprowadzenie do algorytmów rekurencyjnych
PL
Artykuł prezentuje, czym jest rekurencja, jakie są jej mocne i słabe strony. Zostało w nim także zaprezentowanych i omówionych kilka prostych algorytmów rekurencyjnych. W artykule przedstawiono rekurencyjne i iteracyjne wersje algorytmów potęgowania, obliczania silni, obliczania wyrazów ciągu Fibonacciego, a także rekurencyjne wersje rozwiązania problemów wież Hanoi i reprezentacji liczby naturalnej w postaci sumy naturalnych składników.
PL
W artykule na przykładzie problemu poszukiwania indeksów największego i najmniejszego elementu w tablicy pokazano, w jaki sposób należy analizować algorytmy pod kątem oceny ich efektywności czasowej. Przedstawiono także, czym jest złożoność obliczeniowa algorytmu i jak ją szacować uwzględniając wpływ operacji dominującej na czas wykonania. Zaproponowano 6 różnych wersji algorytmów rozwiązujących postawione zadanie i dla każdej z nich policzono złożoność danego algorytmu.
3
Content available Maszyna W - jak zaprojektować prosty rozkaz
PL
Budowa współczesnych komputerów jest niezwykle skomplikowana, jednakże w większości przypadków ich podstawowa architektura opiera się na założeniach sformułowanych przez Johna von Neumanna, Johna W. Mauchly'ego oraz Johna Presper Eckerta w 1945 roku. Tak więc, aby zrozumieć podstawowe zasady działania komputera wystarczy prosty model komputera zaprojektowany w ten sposób, aby spełniał te założenia. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zespół pracowników Politechniki Śląskiej pod kierownictwem prof. Stefana Węgrzyna zaprojektował taki właśnie uproszczony model komputera wykładowego i nazwał go maszyną W. Niniejszy artykuł w skrótowy sposób opisuje budowę i sposób działania maszyny W oraz szczegółowo opisuje zasady projektowania prostych rozkazów dla tego modelowego komputera. W końcowej części artykułu zamieszczono również kilka przykładów zadań (projektów rozkazów) do samodzielnego wykonania wraz z rozwiązaniami.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.