Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wyłom w orzecznictwie sądowym w sprawach z zakresu regulacji energetyki w istotnej kwestii dla sankcjonowania anomalii na rynku paliw ciekłych legł u podstaw skargi kasacyjnej Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Autor, jako sporządzający tę skargę, omawia w artykule punkty widzenia, po czym prezentuje przełomowe rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego dotyczące tej kwestii, tj. kary pieniężnej za naruszenie obowiązku wynikającego z tzw. warunku jakościowego zawartego w koncesjach na obrót paliwami ciekłymi.
2
Content available remote Jak uwolnić się od niechcianego sprzedawcy energii
PL
Celem artykułu jest przybliżenie zdezorientowanym konsumentom zagrożeń czyhających na nich „przy okazji” zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i wskazanie dróg wyjścia z pochopnie podpisanych umów.
PL
Zapewnienie ciągłości, adekwatności w stosunku do potrzeb oraz niezawodności dostaw paliw i energii ma kardynalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wszelkich państw i gospodarek oraz poziomu życia i satysfakcji społeczeństw.
4
Content available remote Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów - przykład z energetyki
PL
Korzystanie z alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów stwarza stronom szansę na szybkie i niedrogie, a przy tym profesjonalne oraz przejrzyste zażegnanie konfliktu. Sposoby te, zwane w skrócie ADR (Alternative Dispute Resolution), dzięki takim cechom jak dobrowolność, poufność, prostota procedur są bardzo korzystne dla stron i niewątpliwie warte zastosowania przed wszczęciem sformalizowanego postępowania, czy to przed sądem powszechnym, czy też innym właściwym organem. Oczywiście dotyczy to również, a może nawet w szczególności, spraw z obszaru energetyki.
7
Content available remote Upór czy konstruktywna postawa – co się bardziej opłaca?
PL
Odpowiedź na postawione w tytule pytanie zostanie udzielona z wykorzystaniem przypadku rozpatrywanego w Południowym Oddziale Terenowym Urzędu Regulacji Energetyki w Katowicach. W pierwszej części artykułu zaprezentowane zostaną liczne żądania jednej ze spółdzielni mieszkaniowych z terenu województwa śląskiego o administracyjne zapewnienie dostaw ciepła, na podstawie art. 8 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 ze zm.), które nie mogły zostać uwzględnione przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, zwanego dalej „Prezesem URE”. Prawidłowość rozstrzygnięć organu regulacyjnego poparta zostanie orzeczeniami Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sądu Apelacyjnego w Warszawie wydanymi w opisanych sprawach. Następnie, przedstawione zostaną wybrane sposoby formalnego uregulowania dostaw ciepła, w drodze porozumienia stron, możliwe do zrealizowania w istniejącym w tym przypadku stanie faktycznym i prawnym, który przedstawia się następująco: Koncesjonowane przedsiębiorstwo ener­getyczne „X” posiada źródło ciepła oraz sieć ciepłowniczą łączącą się z grupowym węzłem cieplnym i odcin­kiem sieci, które stanowią własność gminy „Y”. Obiekty spółdzielni mieszkaniowej „Z” (osiedle mieszkaniowe „O”) przyłączone są do wyżej wskazanej infrastruktury ciepłowniczej gminy. Za­mówiona przez spółdzielnię, będącą jedynym podmiotem pobierającym ciepło poprzez urządzenia gminy, moc cieplna nie przekracza 5 MW.
PL
Na tle stosowania ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 ze zm.) i wydanych do niej przepisów wykonawczych oraz w związku z zawieranymi umowami powstają wątpliwości, różnice poglądów i sprawy sporne pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi a odbiorcami. Często zdarza się, że podmioty te nie są w stanie same dojść do porozumienia i zwracają się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o pomoc w rozwiązaniu różnych problemów dotyczących dostarczania energii. Mając na względzie zapewnienie skuteczności działań regulacyjnych w realizowaniu obowiązków mających lokalny charakter oraz w celu ułatwienia kontaktu i zbliżenia regulatora do uczestników poszczególnych rynków energii, Prezes URE delegował część swoich zadań do oddziałów terenowych Urzędu Regulacji Energetyki. W rozwiązywaniu problemów dotyczących zapewnienia dostaw energii oddziały te odgrywają bardzo istotną rolę, bowiem w obrębie szerokiego katalogu spraw, w oddziałach terenowych URE prowadzone są również postępowania administracyjne w sprawach spornych z art. 8 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne oraz rozpatrywane są skargi na działalność przedsiębiorstw energetycznych. W niniejszym artykule zaprezentowane zostaną przykładowe sprawy i działania podejmowane w Południowym Oddziale Terenowym Urzędu Regulacji Energetyki w Katowicach, zmierzające do rozwiązania problemów dotyczących dostarczania energii, które spotkały się z pozytywnym odbiorem przez zainteresowane podmioty.
PL
W artykule przedstawiono wybrane możliwości formalnego uregulowania dostaw ciepła do obiektów spółdzielni mieszkaniowej, w kontekście określonego stanu faktycznego i prawnego. Opracowanie obejmuje między innymi następujące zagadnienia: gmina jako przedsiębiorstwo energetyczne, uzyskanie tytułu prawnego do infrastruktury energetycznej gminy przez innego przedsiębiorcę, spółdzielnia mieszkaniowa jako podmiot prowadzący działalność ciepłowniczą, zapewnienie dostaw ciepła poprzez odrębne przyłącze.
EN
In the article possible ways of regulating formally the heat supplies to the cooperative apartment corporation were highlighted in the context of a specific actual state and legal status. The paper covers following issues: a commune as an energy enterprise, acquiring the legal rights to the electricity infrastructure of a commune by a different entrepreneur, a building society as an institution responsible for providing heat, heat supplies through a separate terminal.
PL
Koncesjonowanie w energetyce stanowi wyjątek od zasady swobody działalności gospodarczej z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Koncesja jest publicznoprawnym uprawnieniem podmiotowym przyznanym decyzją właściwego organu administracji indywidualnie oznaczonej osobie, która spełnia ustawowo określone wymagania zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe wykonywania określonego rodzaju działalności gospodarczej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.