Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Badania dotyczyły kotłów grzewczych opalanych drewnem w procesie dwustopniowym (ze zgazowywaniem) z okresowym ręcznym podawaniem paliwa. Spalanie drewna w małych i bardzo małych kotłach grzewczych nie powinno się kojarzyć z przestarzałą techniką, brakiem efektywności i uciążliwością dla środowiska. Obecnie na naszym rynku jest już wiele kotłów spełniających wszystkie obowiązujące wymagania, a ponadto są one coraz trwalsze i dogodniejsze w obsłudze dla klienta.
PL
Wymagania w odniesieniu do obligatoryjnej sprawności cieplnej wodnych kotłów grzewczych opalanych gazem ujęte są w aktach prawnych i normach [1,2,3]- Przyjęto w nich, że sprawność tzw. użytkową wyznacza się dla mocy nominalnej kotła przy średniej temperaturze wody w kotle 70°C i dla obciążenia częściowego ok, 30% mocy nominalnej przy średniej temperaturze wody zróżnicowanej w zależności od typu kotła. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych (ogrzewanie - c.o. i przygotowanie wody użytkowej - c.w.u.) poziom wymaganej sprawności dotyczy funkcji ogrzewania.
PL
Powszechnie stosowane w technice kotłowej wyznaczane pomiarami sprawności cieplne dotyczą stanów równowagi cieplnej i przy kotłach grzewczych opalanych olejem lub gazem odnoszą się do określonych temperatur wody na zasilaniu i powrocie z instalacji c.o. Tak ustalona sprawność kotła grzewczego ƞK jest ważnym wskaźnikiem oceny jego efektywności energetycznej (np. przez porównanie z limitowanymi wartościami wg PN-93/M-35350 dla kotłów gazowych lub wskaźnikami podanymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki zamieszczonym w Dz. U. nr 16, poz. 145 z 1999 r.) i jest z powodzeniem wykorzystywana w procedurze sprawdzenia dotrzymywania danych gwarancyjnych, przy doborze liczby i mocy nominalnej kotłów, przyjęciu sposobu i systemu regulacji itp. Jeżeli dysponuje się wynikami badań przeprowadzonych przy kilku obciążeniach to łatwo opracować wykres zależności sprawności od mocy kotła. Tak rozumiana sprawność kotła nie zawsze może być jednak miarodajna w aspekcie oceny jego pracy w całym sezonie grzewczym. W tych warunkach na współpracę kotła z instalacją c.o. wpływają zmieniające się okresowo warunki pogodowe, występujące różnice temperatury pomieszczeń i powietrza zewnętrznego oraz nierównomierne pobory c.w.u. Informacja o bardziej reprezentatywnej sprawności kotła w ciągu roku może być pomocna przy obliczeniowym ustaleniu zapotrzebowania paliwa (np. gazu o danej wartości opałowej) w oparciu o straty cieplne budynku (kW) i różne zapotrzebowanie na energię cieplną (kWh/rok) wyznaczone z uwzględnieniem wartości stopniodni w danej strefie klimatycznej [1]. Jako bardziej adekwatne do typowych zmian zapotrzebowania mocy kotła w ciągu sezonu grzewczego jest przyjęcie odpowiednio wyznaczonej sprawności rocznej ƞ Cr i sprawności rocznej znormalizowanej ƞ Nr [2, 3, 4, 5j. W artykule omówiono typowe stany pracy kotła grzewczego pracującego w układzie regulacji włącz-wyłącz oraz bliżej scharakteryzowano sprawności ƞ Cr , ƞ Nr i tzw. stratę gotowości (postojową) występującą przy przerwanej pracy palnika podczas eksploatacji kotła w instalacji c.o. budynków.
PL
Jedną z możliwości dodatkowego wykorzystania ciepła wyzwolonego w procesach spalania jest zastosowanie techniki kondensacyjnej w systemach centralnego ogrzewania z kotłami wodnymi opalanymi gazem lub niskozasiarczonym olejem opałowym lekkim. Praktyczne wykorzystanie tej techniki uwarunkowane jest pewną liczbą czynników związanych z właściwościami paliwa, procesem spalania, występującymi temperaturami w systemach grzewczych oraz ekonomiczną opłacalnością stosowania w części konstrukcji kotła tworzyw odpornych na skutki oddziaływania korozji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.