Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Instalacje gruntowych pomp ciepła umożliwiają zastosowanie szerokiej gamy układów zapewniających budynkom ciepło oraz chłód. W typowych domowych instalacjach wykorzystuje się najczęściej jedynie kilka procent potencjału układów automatyki urządzeń. W zależności od producenta i modelu możliwe jest jednak jej mniejsze lub większe rozbudowanie – najczęściej w budownictwie przemysłowym i komercyjnym bądź w budynkach willowych. W artykule opisano najpopularniejsze oraz rzadziej spotykane układy hydrauliczne stosowane w instalacjach z gruntowymi pompami ciepła.
PL
Bieżący rok wydaje się momentem, w którym użytkownicy pomp ciepła mówią: sprawdzam. W mediach zaczęły się pojawiać doniesienia o niezadowoleniu klientów z powodu drogiej eksploatacji ich urządzeń. Dotyczyło to jednostek powietrze/woda zamontowanych w budynkach istniejących, a porównywano najczęściej aktualne koszty eksploatacji z kosztami wcześniej użytkowanych kotłów węglowych. Zwracano też uwagę, że preferencyjne stawki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych nie uwzględniają korzystania z pomp ciepła, wspieranych przez inne regulacje i programy. Z doniesień tych można było wywnioskować, że inwestycje w pompy ciepła i instalacje PV w istniejących budynkach nie zawsze były analizowane pod względem energetycznym i kosztowym. Powoduje to ryzyko powstawania fałszywych opinii o tej technologii i ich negatywnych konsekwencji, zwłaszcza dla instalatorów montujących pompy ciepła.
PL
Ubiegły rok przyniósł rekordową sprzedaż zarówno powietrznych, jak i gruntowych pomp ciepła w Polsce. Łączna sprzedaż pomp ciepła na rynku wzrosła w stosunku do 2021 roku o 120% i wyniosła ok. 200 tys. sztuk. Tak duży popyt to nie tylko wyzwanie dla producentów, ale przede wszystkim nowe możliwości dla instalatorów wcześniej montujących kotły. Technologia ta wymaga jednak innego podejścia do instalacji wodnych niż w przypadku kotłów. Na podstawie doświadczeń serwisowych autorów w artykule wskazano najczęściej popełnianie w Polsce błędy przy montażu pomp ciepła.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.