Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Pacjent z cukrzycą w gabinecie kontaktologicznym
PL
Literatura polskojęzyczna. Zarówno w książkach na temat aplikacji soczewek kontaktowych, jak również w pozycjach z zakresu optometrii czy okulistyki (zawierających rozdział na temat aplikacji soczewek kontaktowych) wydanych w języku polskim, właściwie nie ma dokładnych informacji o przeciwwskazaniach do noszenia soczewek kontaktowych przez pacjentów z cukrzycą. Na siedem książek o takiej tematyce, w dwóch trudno znaleźć jakąkolwiek informację na ten temat [1,2].
2
Content available remote Rejestracja polskich optometrystów w Wielkiej Brytanii
PL
Do Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki zgłaszają się osoby zainteresowane edukacją w dziedzinie optometrii, regulacją zawodu optometrysty oraz rejestracją jako optycy lub optometryści w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Najczęściej pytający nie są członkami PTOO, jednak są nadal w jakiś sposób związani z polską branżą optyczną, dlatego też czasopismo „Optyka” wydaje się najlepszym miejscem, w którym warto przedstawić odpowiedzi na często zadawane pytania. Tematy takie jak regulacja zawodu optometrysty i edukacja często były już poruszane w poprzednich numerach „Optyki” i z pewnością będzie to kontynuowane w przyszłości.
3
Content available remote Ocena skuteczności dezynfekcji płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych
PL
Dezynfekcja to podstawowe zadanie płynu do pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych i jednocześnie najważniejsze kryterium, które pozwala na rejestrację danego wyrobu medycznego oraz wprowadzenie do sprzedaży jako płynu do pielęgnacji soczewek. Obecnie obowiązującym u nas standardem jest procedura ISO 14729: „Wymagania mikrobiologiczne i metody badań dotyczące produktów oraz reżimy dotyczące higieny użytkowania soczewek kontaktowych” [1].
4
Content available remote Sposoby odsyłania pacjentów w praktyce optometrycznej w Polsce
PL
W krajach wysoko rozwiniętych, w których optometria jest na zaawansowanym poziomie, jak w Wielkiej Brytanii, optometryści postępują według ściśle określonych zasad i procedur [1,2]. Wiedzą oni doskonale, w jakim przypadku należy pacjenta odesłać do innego optometrysty, ortoptysty, lekarza okulisty czy lekarza ogólnego. Przekazanie pacjenta następuje w formie pisemnego skierowania (najczęściej gotowego formularza, np. GOS 18), które zawiera m.in. informacje o przyczynie odesłania, a także o czasie, w jakim powinien być pacjent zbadany [3,4,5].
PL
Zgodnie z danymi Europejskiej Rady Optometrii i Optyki, zawód optometrysty jest chroniony prawnie w wielu krajach Europy w zakresie wymagań co do uzyskania profesji, prawa używania tytułu i wykonywania czynności zawodowych. W niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy na Cyprze, wymagane są nawet okresowe licencje.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.