Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Gdy patrzymy na drzewa, które ubogacają zielenią betonową architekturę miast, nie zdajemy sobie sprawy, że mamy do czynienia z najbardziej twórczymi organizmami na świecie, które potrzebują do życia tylko energii ze słońca, dwutlenku węgla z powietrza oraz wody z solami mineralnych z gleby, przemieniając je, przy użyciu chlorofilu, w życiodajne węglowodany. W wyniku tych procesów 90% masy drzew jest budowane z gazów atmosferycznych (woda to też związek chemiczny dwóch gazów). I tę olbrzymią masę drzew dostajemy za darmo! Pozostałe 5-10% drzewa pobierają z gleby, którą uprawiamy.
2
Content available remote Model ekorozwoju terenów zieleni w strategii kształtowania miasta
PL
Na tle współczesnego rozumienia korzyści uzyskiwanych z prawidłowo planowanych i utrzymywanych terenów zieleni i zadrzewień w miastach oraz na tle sytuacji rozwoju miast w Polsce, omówiony został model zrównoważonego rozwoju (ekorozwoju) zadrzewień i terenów zieleni. Zaprezentowane zostały podstawowe czynniki niezbędne do uzyskania ekorozwoju terenów zieleni, jak zasoby drzewostanów o dobrej kondycji i inne elementy terenów zieleni, szeroka współpraca społeczności miejskiej i wszechstronne podejście do organizacji utrzymania drzew i terenów zieleni. Dla każdego z tych czynników zostały podane podstawowe kryteria i wskaźniki, jak np. wskaźnik „stopnia pokrycia koronami drzew" przydatny dla oceny stanu środowiska miejskiego. Rezultatem zastosowania przedstawionego modelu, który może być wykorzystany przez zarządy miast i gminy, jest uzyskanie maksymalnego poziomu stałych korzyści socjalnych, zdrowotnych, ekologicznych i ekonomicznych z obecności drzew i terenów zieleni w miastach.
EN
A model for the development of sustaiable urban forest and green space is presented on the background of contemporary understanding a wide range of important benefits provided by effective planning and management green space and also on the background of urban planning in Poland. The model applies three general principles of sustainability to urban forest and green space, as a requirement of the healthy tree and other vegetation resources, community-wide support and comprehensive management organization. For each of these components, there are presented criteria and indicators for environmental status assessing, as for instance „tree canopy projection" at a given point of time. Presented model can be very useful for the city hall administration and municipalities in Poland to maintain a maximum level of net social, environmental, ecological and economic benefits from sustainable urban trees and green space over time.
PL
Ekologiczne spojrzenie na miasto, jego zieleń a zwłaszcza zadrzewienia, istniało praktycznie od początku ubiegłego wieku. Na przykład już w 1916 roku zalecano sporządzenie planu rozwoju Warszawy, który zapewni doprowadzenie świeżego powietrza z zadrzewionych okolic podmiejskich przez system ogrodów, parków i szerokich alei, stanowiących kliny "wrzynające" się do środka miasta.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.