W poprzednim artykule („PI" 7-8/2020) poruszyłem jeden z powszechnych problemów, jaki występuje w układach centralnego ogrzewania, czyli obecność powietrza w instalacji, co skutkuje nieprawidłowym działaniem takiego układu. Kolejny artykuł poświęcę zagadnieniu zanieczyszczeń w instalacjach grzewczych.
Dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić w całości ciśnieniu, ale oczywiście nie temu, które sprawia, że o godz. 9 rano pijemy już drugą kawę lub łykamy tabletki przeciwbólowe. Zajmę się ciśnieniem w instalacji wody użytkowej, które - gdyby się zastanowić - jeśli jest zbyt wysokie lub niskie, również niejedną osobę może przyprawiać o ból głowy.
Instalacja wody użytkowej to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia technicznego budynków. Ciężko nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez możliwości korzystania z wody. Komfort to jednak nie wszystko. Równie ważnym zagadnieniem, a może nawet istotniejszym, jest nasze bezpieczeństwo - w aspekcie nie tylko parametrów technicznych, ale również zdrowia użytkowników instalacji.
Kamień, szlamy i rdza to najwięksi wrogowie instalacji grzewczych, atakujący wszystkie jej elementy niczym bakterie. Krok po kroku sprawiają, że nowoczesny system zaczyna „chorować". Niestety te „drobnoustroje" to mieszkańcy większości instalacji centralnego ogrzewania w Polsce.
Zapewnienie odpowiednich właściwości fizykochemicznych wody wykorzystywanej do napełnienia instalacji płaszczyznowych (wg PN-EN 12952-12) to oczywiście podstawa. Prawidłowe funkcjonowanie układu jest jednak związane także z ochroną instalacji przed powietrzem, zanieczyszczeniami oraz tzw. biofilmem.
Wymagania odnośnie do jakości wody kotłowej reguluje norma PN-EN 12952-12: Kotły wodno-rurowe i urządzenia pomocnicze. Część 12: Wymagania dotyczące jakości wody zasilającej i wody kotłowej. Wydaje się, że woda poddana procesowi uzdatniania zgodnie z obowiązującymi przepisami nie powinna już stwarzać zagrożenia dla instalacji oraz kotłów. Zagrożenia mogą się jednak kryć gdzie indziej - w każdym z elementów instalacji. Warto zatem kompleksowo zadbać o jakość krążącej w niej wody.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.