Po wejściu w życiu ustawy o systemie kaucyjnym zmienia się orzecznictwo sądowe w sprawie stosowania kar za brak osiągania poziomów recyklingu. Nie można już ich automatycznie przerzucać na firmy odbierające odpady.
Od redakcji: W poprzednim numerze "Przeglądu Komunalnego” zamieściliśmy materiał Konrada Różowicza, prawnika Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, pt. "W tęczowej krainie jednorożców”. Artykuł ten odnosił się do procedury zamówień in house. Polemikę z tezami materiału podjął zespół autorów Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp.j. Treść poniżej.
W ubiegłym roku nastąpiła radykalna zmiana przepisów prawa, nie tylko w zakresie samych procentowych poziomów recyklingu za rok 2022 i kolejne lata, ale przede wszystkich w zakresie sposobu obliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Zmiany mają na celu troskę o środowisko i realizują wymogi unijne, ale z pewnością znacząco wpłyną także na zwiększenie kosztów gospodarki odpadami komunalnymi.
O precedensowej sprawie warszawskich odpadów mówi się ostatnio bardzo często, ale czy rzeczywiście zmieniły się zasady in house na odbiór i zagospodarowanie odpadów?
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.