W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji wentylacji pożarowej, którą zaprojektowała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy.
W publikacji poruszono temat niuansów technologicznych dotyczących sposobów zapewnienia wysoko wydajnej klimatyzacji pomieszczeń szpitalnych (począwszy od sal operacyjnych, poprzez izby chorych, laboratoria i gabinety lekarskie, aż po pomieszczenia gospodarcze, zaplecze magazynów oraz miejsca usuwania odpadów).
Autor omawia dokumentację instalacji chłodniczej i wentylacji dla budynków, które służą podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Publikacja omawia sterowniki i regulatory funkcjonujące w instalacjach ogrzewania. Autor m.in. pisze o pracy regulatora, roli termostatów w pomieszczeniach i błędach sterowania i uzupełnia uwagami dotyczącymi oferty rynku.
Publikacja przedstawia ciekawe przykłady skutecznych współczesnych rozwiązań technicznych dotyczących problematyki gromadzenia energii słonecznej wykorzystywanej w okresach jej niedomiaru.
Projektant stojący przed zadaniem ogrzania pomieszczeń wielkokubaturowych, np. hal przemysłowych, ma dylemat, czy zastosować w nich ogrzewanie powietrzne, czy raczej promieniowanie cieplne. Jak każde instalacje, tak i te metody ogrzewania mają zalety i wady. Warto poznać jedne i drugie, zanim podejmie się decyzję o wyborze. W artykule wskazano sposoby ogrzewania wielkokubaturowych hal przemysłowych za pomocą nawiewu ogrzanego powietrza oraz ogrzewania konwekcyjnego pochodzącego z systemów promienników.
Jak przyznaje autor projektu, zaprojektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynku przeznaczonym dla wyższej uczelni, szczególnie technicznej, wiąże się z wieloma założeniami, które nie zawsze muszą być realizowane podczas eksploatacji budynku. Aby uniknąć późniejszych niespodzianek, projektant musi zaplanować instalacje bardzo elastyczne, tak aby mogły pracować zarówno przy małym, jak i dużym obciążeniu budynku. Z taką sytuacją mamy do czynienia w prezentowanym projekcie. Obciążenie cieplne sal wykładowych może wahać się od 5 do 100%, są one też wykorzystywane nieregularnie. Dodatkowym czynnikiem są zmienne warunki zewnętrzne. Wymaga to bardzo starannego doboru urządzeń o dużej elastyczności i niestandardowego podejścia do projektu instalacji oraz systemu regulacji. Dążąc do zapewnienia komfortu w pomieszczeniach budynku, nie można zapominać o ekonomiczności pracy klimatyzacji. Wytwarzanie chłodu nie jest tanie, zatem projektant starał się, by możliwy był jak największy odzysk ciepła w warunkach zimowych, ale także chłodu latem. Zadanie to komplikowały dwa szklane dachy, które w zależności od pory roku dają duże zyski ciepła, ale i jego spore straty. Jednak najtrudniejszym zadaniem, jakie stało przed projektantem, było satysfakcjonujące dla klienta rozwiązanie kwestii hałasów z wentylacji. Publikacja prezentuje projekt instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji wznoszonego na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych.
W nawiązaniu do historycznych zastosowań pary w przemyśle autor przedstawia niektóre współczesne jej obszary zastosowań w instalacjach grzewczych oraz nakreśla wobec niej wymagania jakie musi zachować w instalacjach i urządzeniach w zależności od zastosowania
Publikacja traktuje o klimakonwektorach, czyli o urządzeniach wyposażone w odpowiednie regulatory mogące zapewnić zmienne parametry powietrza nawiewanego do pomieszczeń, w których zostaną umieszczone. Przytoczono w niej ogólny opis ich konstrukcji oraz zasady montażu.
Publikacja przedstawia trzy najważniejsze zdaniem autora obszary zmian technicznych w kotłach kondensacyjnych, które zmierzają do optymalizacji wykorzystania ciepła spalania. Autor pokrótce omawia cechy charakteryzujące nowe rozwiązania stosowane przy wymiennikach ciepła, układów regulujących ilości powietrza dostarczanego do spalania gazu i oleju w celu maksymalizacji sprawności kotła oraz systemach integrujących różne systemy produkcji ciepła.
Autor przedstawia opis nowoczesnego urządzenia pomiarowego jakim jest ciepłomierz oraz dzieli się ogólnymi wskazówkami pomocnymi przy montażu takich urządzeń.
Autor przedstawia opis techniczny instalacji do przygotowania ciepłej wody użytkowej, gdzie zastosowane zostały kolektory słoneczne dużej mocy, która została zamontowana na budynku luksusowego hotelu Abu Dhabi National Exhibition Company w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.