Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zaobserwować drastyczne zaostrzenie wymogów odnośnie do efektywności energetycznej nowych budynków. 0 ile według Warunków Technicznych 2014 wymagana wartość jednostkowej energii pierwotnej dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych wynosiła 120 kWh//(m2 rok), to w najbardziej aktualnej wersji, z roku 2021 wartość wymaganego współczynnika EP spadła zaledwie do 70 kWh/(m2 rok). Co więcej, niektóre programy, które pozwalają na uzyskanie dofinansowania do źródła ciepła wymagają jeszcze mniejszych wartości EP. Program „Moje Ciepło", które daje możliwość wsparcia w zakresie finansowania pompy ciepła w nowo budowanym domu (takim, na który pozwolenie na budowę zostało wydane po 2021 roku), od roku 2022 wymagało EP w projektowanym domu na poziomie 63 kWh/(m2 rok), od roku 2023 wymaga jeszcze bardziej restrykcyjnego współczynnika o wartości nie większej niż 55 kWh/(m2 rok). Takie wartości charakteryzują budynek o bardzo wysokiej efektywności energetycznej, ale dalej nie jest to budynek zeroemisyjny.
PL
Obecnie, w czasie, gdy na rynku pomp ciepła, wielu producentów walczy o uwagę klientów, ich urządzenia muszę się czymś wyróżniać. 0 ile najtańsze urządzenia znacznie odbiegają w zakresie mocy oraz efektywności od swoich droższych i często bardziej zaawansowanych technologicznie odpowiedników, o tyle na pewnym pułapie cenowym te parametry są już do siebie bardzo zbliżone. Tym co pozwala wyróżnić się niektórym markom są dodatkowe funkcje, które oferuje pompa ciepła poza samym podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej oraz wygrzewaniem naszej instalacji. W tym artykule poruszone zostaną właśnie dodatkowe funkcje tych urządzeń grzewczych, które sprawiają, że ich zastosowanie w konkretnych przypadkach umożliwi inwestorom zrezygnowanie z montażu dodatkowego urządzenia.
PL
Obecnie, w czasie, gdy na rynku pomp ciepła wielu producentów walczy o uwagę klientów, ich urządzenia muszą się czymś wyróżniać. O ile najtańsze urządzenia znacznie odbiegają w zakresie mocy oraz efektywności od swoich droższych i często bardziej zaawansowanych technologicznie odpowiedników, o tyle na pewnym pułapie cenowym te parametry są już do siebie bardzo zbliżone. Tym, co pozwala wyróżnić się niektórym markom są dodatkowe funkcje, które oferuje pompa ciepła poza samym podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej oraz wygrzewaniem instalacji.
PL
Obecnie coraz częściej inwestorzy, którzy jako źródło ogrzewania w swoim domu wybrali pompę ciepła, decydują się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Obie technologie świetnie ze sobą współgrają, ponieważ energią napędową dla pompy ciepła jest energia elektryczna, której w przypadku odpowiedniej liczby modułów PV użytkownik może mieć w nadmiarze. Wykorzystanie pompy ciepła powoduje zwiększenie zużycia produkowanej energii elektrycznej na potrzeby własne, czyli tzw. autokonsumpcji. A to zawsze przynosi dobry efekt ekonomiczny. Spróbujmy jednak odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć inteligentny minisystem zarządzania energią w budynku jednorodzinnym, aby pod względem energetycznym zoptymalizować współpracę instalacji PV z pompą ciepła?
PL
Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia pracujące przy wykorzystaniu energii elektrycznej oraz energii termicznej dolnego źródła, w związku z czym przy przeglądach odchodzi konieczność kontroli instalacji gazowej. W tym samym momencie dochodzi jednak kilka innych aspektów, które trzeba koniecznie uwzględnić przy corocznej wizycie serwisowej.
PL
Każda instalacja energetyczna wymaga precyzji na etapie tworzenia jej projektu i późniejszej realizacji. Niedopatrzenie może skończyć się awarią urządzeń, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do pożaru. Dotyczy to również urządzeń grzewczych, takich jak kotły czy pompy ciepła, ale w ostatnim czasie, przez ogromny popyt, problem źle wykonanych instalacji coraz częściej dotyka fotowoltaiki. I właśnie problemom z projektowaniem i realizacją małych instalacji PV przyjrzymy się bliżej. Zacznijmy od błędów przy projektowaniu takich instalacji i doborze elementów układu.
PL
Montaż instalacji PV wymaga nie tylko wiedzy z zakresu elektryki i konstrukcji dachu, ale również umiejętności pracy na wysokości. Dla specjalistów z dużym doświadczeniem praca na dachu może być tak naturalna jak dla innych praca na gruncie, aczkolwiek dla wielu nowych instalatorów, dopiero wchodzących w temat fotowoltaiki, samo poruszanie się po dachu może być sporym utrudnieniem. Kluczowe w pracy na wysokości jest bezpieczeństwo montujących, więc wszystkie zasady na temat prawidłowego montażu paneli i prowadzenia przewodów powinny być już wcześniej przyswojone. Pozwoli to uniknąć często występujących błędów oraz zapewni sprawny, dokładny i bezpieczny przebieg prac.
PL
Większość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenia grzewcze, takie jak kocioł gazowy czy pompa ciepła, powinny być okresowo serwisowane. Jednak w przypadku instalacji elektrycznych, a więc i instalacji fotowoltaicznej, dla wielu inwestorów nie jest to już takie oczywiste. Warto im o tym przypominać.
PL
Ogólnie wiadomo, że najbardziej sprzyjające generowaniu energii elektrycznej przez instalację PV jest ukierunkowanie jej na południe. W przypadku konstrukcji wolno stojących inwestor ma najczęściej spore pole manewru, aby uzyskać optymalne ustawienie. W dobrej sytuacji są również właściciele nowo powstających domów z dachami dwu- lub nawet jednospadowymi. Sprawa może się jednak skomplikować w przypadku starszych budynków i zróżnicowanych połaci dachu. Jak sensownie rozwiązać ten problem ?
PL
Uzyskanie możliwie jak najbardziej efektywnej pracy paneli fotowoltaicznych jest ściśle związane z ich odpowiednim umiejscowieniem, zapewniającym jak najdłuższy czas padania na panele promieni słonecznych w ciągu roku. Chodzi o właściwą orientację instalacji względem stron świata oraz nachylenie paneli, którego optymalna wartość różni się dla poszczególnych rejonów Polski. Oczywiście, w realnych warunkach często mamy do czynienia z sytuacją odbiegającą od optymalnej. Czy jednak warto wówczas inwestować w dodatkowe konstrukcje na dachu?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.