Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz.U. z 2011 r. nr 51 poz. 265) [1] w części poświęconej audytom klinicznym wskazuje wymóg porównywania dawek promieniowania jonizującego otrzymywanych przez pacjenta w poszczególnych procedurach radiologicznych (iloczynu dawka ekspozycyjna/KERMA – powierzchnia promieniowania jonizującego prostopadła do pierwotnej osi wiązki; dawka ekspozycyjna/KERMA w punkcie przecięcia wiązki pierwotnej ze skórą pacjenta bez i z uwzględnieniem promieniowania rozproszonego) z wartościami referencyjnymi (podanymi dla pacjenta o wadze 70 kg i wzroście 170 cm dla współczynnika wzmocnienia 200 konwencjonalnych zestawów błona – folia wzmacniająca) zawartymi w załączniku nr 2 w/w Rozporządzenia.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Obecnie kontrola jakości skupia się na sprawdzeniu parametrów wyszczególnionych w załączniku nr 6 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18.02.2011 r. [1] interpretowanych jako parametry niezależne, wzajemnie niepowiązane. Równie ważna jak bieżąca sprawność jest kontrola stałości tak zwanej długotrwałej. W obecnej sytuacji, gdy w ramach akredytacji wprowadzono obowiązek porównań międzylaboratoryjnych, jest ona możliwa nawet w przypadku przeprowadzania sprawności technicznej aparatury rentgenowskiej każdorazowo przez inne laboratorium badawcze. Dla celów porównawczych przedstawiono wyniki sprawności technicznej mammografu z okresu trzech kolejnych testów specjalistycznych. Na potrzeby opisu pominięto nazwy aparatu oraz użytych błon mammograficznych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.