Trzy polskie miasta - Kraków, Warszawa i Wrocław - noszą się z zamiarem wprowadzenia Stref Czystego Transportu (SCT), czyli chcą zakazać poruszania się na terenie miast najstarszych i najbardziej trujących środowisko samochodów.
W programach rozwoju infrastruktury rowerowej ważne jest określenie natężenia ruchu rowerowego i prognozy wzrostu tego natężenia. Wymagają tego fundusze zarówno publiczne, jak i Unii Europejskiej. W Polsce nie ma jednak kompleksowych danych dotyczących natężenia ruchu rowerowego i jego wahań.
Z roku na rok spada w Polsce liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. To może cieszyć. Nadal jednak sporo zostało do zrobienia - w Polsce liczba ofiar śmiertelnych wciąż jest stosunkowo wysoka, gdy odnieść ją do liczby ofiar w Europie. Rozwiązaniem może być dalsze ograniczenie prędkości ruchu kołowego.
Któż nie jest zainteresowany dogodnym dojazdem do południowej części woj. małopolskiego, w tym do mitycznego Zakopanego? To jedna z najpiękniejszych części naszego kraju, więc "pół Polski” zmierza tam niezależnie od pory roku. Niestety, dojazd w te strony wciąż nie jest na miarę oczekiwań tych licznych rzesz turystów.
Walka z wykluczeniem komunikacyjnym była jednym z deklarowanych celów politycznych rządu PiS. Podobną walkę zapowiada także obecna koalicja. Można zatem powiedzieć, że w Polsce panuje powszechna zgoda co do tego, że walkę z wykluczeniem trzeba podjąć. Dlaczego zatem, skoro w teorii jest tak dobrze, to w praktyce jest… tak źle?
Długi czas spędzony w drodze do pracy obniża produktywność oraz jakość życia zawodowego i prywatnego. Troską włodarzy miejskich powinno być zatem maksymalne jego skrócenie.
Rada Miasta Krakowa na sesji 23 listopada 2022 roku przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu (SCT) na terenie całego miasta. Uchwałę uchylił sąd, trwa batalia o to, by na podstawie nowego, poprawionego aktu prawnego Strefa jednak powstała.
Prawidłowa z punktu widzenia kryterium transportowego forma urbanistyczna to taka struktura przestrzenna, która sprzyja zrównoważonemu transportowi, czyli takim zachowaniom komunikacyjnym użytkowników, w których racjonalizuje się długości podróży, motoryzacja indywidualna nie degraduje komunikacji zbiorowej i niezmotoryzowanej, a funkcjonowanie systemu transportu pozwala utrzymać harmonię z otoczeniem.
Uchwałą nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z 28 września 2020 roku przyjęto Program ochrony powietrza dla województwa. W jego ramach ustalono wprowadzenie Strefy Czystego Transportu dla Krakowa w wersji docelowej maksymalnie do 31 grudnia 2025 roku. W ślad za tymi ustaleniami Rada Miasta Krakowa na sesji 23 listopada 2022 r. przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu (SCT) na terenie całego miasta.
Warto, aby władze samorządowe, a szczególnie zarządcy dróg wszystkich klas i kategorii zapoznali się z raportem NIK-u dotyczącym polskiej infrastruktury rowerowej. Po to, by ją poprawić, ale również po to, by unikać błędów przy realizacji nowych przedsięwzięć.
Często mówi się, że ilu prawników, tyle interpretacji. Na użytek jałowych kawiarnianych dyskusji to stwierdzenie może być użytecznym bon motem. Ale gdy dotyczy zdrowia i życia, to sprawa przestaje być śmieszna.
Próby oparcia rozwiązania problemów komunikacyjnych miast li tylko na rozwiązaniach przyjaznych dla posiadaczy prywatnych aut podejmowane były, są i będą. Praktyka dowodzi jednak, że z góry są one skazane na niepowodzenie. To tylko kwestia czasu. Odpowiedzią jest idea budowy miast 15-minutowych.
Kolej - jeden z symboli ekologicznego transportu - musi odegrać ważną rolę w przejęciu znaczącej części potoku pasażerskiego, nadmiernie obciążającego niewydolne już drogi i ulice. Setki tysięcy samochodów wjeżdżających codziennie do miast i generujących zagrożenia motoryzacyjne mogą być powstrzymane większym wykorzystaniem kolei. Ale aby to mogło stać się faktem, kolej musi być znacząco szybsza i zapewnić większą częstotliwość kursowania.
Przeciętny właściciel samochodu do kosztów transportu zalicza wyłącznie: zakup auta, jego naprawy, ubezpieczenia i paliwo. W praktyce codziennego użytkowania samochodu pomija nawet te pierwsze koszty, a liczy wyłącznie koszty paliwa. Tymczasem wszystkie te koszty to zaledwie wierzchołek góry kosztów obciążających transport.
W gospodarce rynkowej ceny powinny być ustalane w wyniku gry popytu i podaży. Sytuacja, w której rynek usług transportowych nie uwzględnia wszystkich kosztów - np. szkód wyrządzanych środowisku przez potoki samochodów, korki, blokowanie chodników przez zaparkowane auta - zachęca do korzystania z rozwiązań droższych i nieroztropnych.
Mam sąsiada, który posiada 3 samochody i każdy z nich nadaje się na złom z racji zagrożeń dla środowiska, jakie generuje. Takie samochody można kupić za cenę znacznie niższą niż koszt zakupu roweru. Zapewne tenże właściciel będzie protestował przeciwko Strefie Czystego Transportu, jaka ma być wprowadzona w Krakowie w 2024 roku.
Głównym celem wprowadzenia stref czystego transportu (LEZ - ang. Low Emission Zones) w miastach było ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, pochodzącego od samochodów spalinowych.
Kolejne europejskie miasta wprowadzają strefy czystego transportu (LEZ). Te, które mają już za sobą pierwsze kroki w tym kierunku, idą za ciosem i planują następne – ustanawiają strefy ultraniskoemisyjne (ULEZ). Bo choć środki zastosowane w strefach LEZ przyczyniły się do znaczącej poprawy jakości powietrza, to jednak okazały się niewystarczające dla pełnego osiągnięcia zakładanych efektów.
Z analiz badawczych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na choroby wywołane skażeniem powietrza przez samochody na świecie umiera rocznie 1,2 mln osób, a w Europie 100 000 ludzi.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.