Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Budynki Politechniki Lubelskiej znajdują się na terenie dawnego folwarku Rury Jezuickie. Większość zabytkowych budynków nie przetrwało do naszych czasów, pozostał jedynie dziewiętnastowieczny dworek, a z zabudowań folwarcznych - spichlerz. Obiekty te, mimo iż pochodzą prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX wieku, do chwili obecnej nie figurowały w rejestrze zabytków miasta Lublina, ani nie znajdowały się w strefie ochrony konserwatorskiej. Zaowocowało to przypadkowymi adaptacjami na cele aktualnie potrzebne. Spichlerz znalazł się w grupie budynków gospodarczych Politechniki Lubelskiej i w 1982 roku adaptowano go na stolarnię. Wobec niemożności dalszego utrzymywania stolarni przez uczelnię obiekt został w roku 2001 przeznaczony dla potrzeb biurowo-szkoleniowych. Przy projektowaniu w celu przekształcenia obiektu dla nowej funkcji wystąpiły problemy związane zarówno z nawiązaniem do tradycji historycznej, jak i przystosowaniem do współczesnych zadań. Na tym przykładzie przedstawiono zakres istotnych wymagań, które powinny spełniać obiekty adaptowane, z przeznaczeniem na pełnienie nowych funkcji użytkowych.
EN
Solving problems with modernize monumental buildings with reference to contemporary requirements. Report presents sphere of main requirements witch should be take into consideration in modernize ancient buildings for contemporary using.
PL
Nowe uwarunkowania społeczno-gospodarcze Polski w latach dziewięćdziesiątych spowodowały wystąpienie zjawiska upadku nierentownych gałęzi przemysłu, szczególnie ciężkiego, co doprowadziło do przyspieszonego procesu "opuszczania" przez przemysł dotychczasowo zajętych obszarów. W chwili obecnej tereny poprzemysłowe zajmujące małe parcele, zlokalizowane w śródmieściu miast, nie stanowią większego problemu adaptacyjnego, szybko znajdują nowych właścicieli i łatwo przystosowywane są do nowych potrzeb gospodarczo-ekonomicznych. Przypisane im nowe funkcje użytkowe nie wymagają w wielu przypadkach istotnych zmian architektoniczno-urbanistycznych. Poważnym problemem w skali urbanistycznej dużych miast są natomiast tereny i obiekty po przemyśle ciężkim z okresu PRL-u. Lokalizowane zazwyczaj na obrzeżach miast zajmują duże obszary zgrupowań przemysłowo-składowych, często do dzisiaj są niewykazywane w planach zagospodarowań przestrzennych jako tereny o specjalnym znaczeniu strategicznym. Omijane przez urbanistów, do chwili obecnej stanowią "czarne dziury" w planach urbanistycznych. Jednym z takich przykładów nierozwiązanych dostatecznie, nawet na etapie aktualnie zmienianego planu zagospodarowania przestrzennego czterystutysięcznego miasta Lublina jest sytuacja terenów po byłych zakładach metalurgicznych "URSUS".
EN
Social and economical changes whid had started after 1989 year in Poland caused that many unprofitable factories had become a bankrupts also the URSUS foundry in Lublin. Modernize of industrial buldings shows many architectural and renovation problems. Every modernization results from many external and internal conditions and that it depends also on the point of view from witch the modernization is being done.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.