Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Użytkownicy zgrzewarek elektrody do zgrzewania najczęściej wybierają ze wzorów elektrod zamieszczanych w katalogach elektrod. Katalogi takie są dołączane przez producentów zgrzewarek do instrukcji użytkowania i są traktowane jako części zamienne, eksploatacyjne zgrzewarek.
PL
W praktyce produkcyjne] wiele czynników ma wpływ na przebieg procesu zgrzewania a w szczególności na uzyskanie powtarzalności zgrzein o wymaganych właściwościach. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu zgrzewania jako sposobu na spajanie detali, wymagających połączenia z oczekiwaną w produkcji seryjnej „raczej" wysoką wydajnością, warto podjąć trud starannego przygotowania tego procesu.
PL
W dobie powszechnej nadprodukcji producenci doskonale wiedzą, że gwarantowana przez nich funkcjonalność i użyteczność wyrobów to za mało, aby odnieść zamierzony sukces rynkowy. Obecne techniki wytwarzania, przy zachowaniu pewnej staranności, umożliwiają uzyskanie tych cech wyrobu praktycznie każdemu, kto dysponuje lub jest gotów ponieść wymagane w tym celu nakłady. Konkurencja wymusza ciągłą zmianę kształtów i form produktów. Wygląd wyrobu jest nie mniej ważny jak jego funkcjonalność, którą dzisiaj przyjmuje się za coś, co nie podlega dyskusji, ma być zapewnione i może być przedmiotem reklamacji. „Design” wyrobu sprawia, że wyrób jest bardziej lub mniej zauważalny, a tym samym jest lub nie jest obiektem zainteresowań potencjalnych klientów. To wszystko powoduje, że producenci prześcigają się w rozwiązaniach wyrobów o coraz bardziej wymyślnych kształtach, które bardzo często wymagają pewnych a zarazem estetycznych połączeń elementów z których się składają.
PL
Mimo bardzo rozbudowanej oferty elektrod standardowych proponowanych przez producentów urządzeń zgrzewalniczych, nie wszystkie prace zgrzewalnicze da się nimi wykonać. Najczęstszą tego przyczyną jest brak możliwości dojścia częścią roboczą elektrody do miejsca zgrzewania. W takim przypadku występuje konieczność zaprojektowania i wykonania elektrody według własnych potrzeb.
PL
Elektrody do zgrzewania rezystancyjnego to części eksploatacyjne, które w trakcie pracy ulegają naturalnemu, właściwemu dla zgrzewania zużyciu. Dążąc do optymalizacji procesu zgrzewania, w aspekcie obniżki jego kosztu, nie sposób tego faktu pominąć. Zwykle w tym zakresie podejmuje się działania, mające na celu wydłużenie trwałości elektrod lub - o ile to możliwe - zastąpienie elektrod kłowych znacznie tańszymi w eksploatacji trzonami przedłużającymi, wyposażonymi w elektrody nasadkowe. Ten drugi przypadek jest o tyle interesujący, że koszt elektrody nasadkowej w porównaniu z elektrodą kłową może okazać się nawet kilkakrotnie mniejszy.
PL
Analizując proces zgrzewania dla konkretnego przypadku, czy to na poziomie jego planowania, czy też realizacji, nie w sposób pominąć tematu elektrod. Te na ogół małe, w porównaniu z urządzeniem zgrzewalniczym części eksploatacyjne, w znacznym stopniu decydują o jakości, skuteczności i efektywności procesu zgrzewania. Ich kształt oraz materiał, z jakiego są wykonane, decydują o możliwości ich przydatności dla danego zadania zgrzewalniczego.
PL
Do zgrzewania punktowego używa się elektrod różnorodnego kształtu. Część z nich to elektrody proste o kształcie i wymiarach zgodnych z normą EN 25184. Znaczną część stosowanych do zgrzewania elektrod stanowią jednak te, które w mniejszym lub większym stopniu nie mieszczą się w wymaganiach normy. Szczególnie dotyczy to elektrod wygiętych i odsadzonych, które najczęściej odbiegają, czy to kształtem, czy też sposobem mocowania, od znormalizowanych rozwiązań. Ten stan rzeczy automatycznie odbija się na znakowaniu elektrod, które z braku możliwości zastosowania w tym zakresie znormalizowanych wytycznych są znakowane zgodnie systemem oznaczeń właściwym jedynie dla wyrobów danego wytwórcy.
PL
Nowe zadania zgrzewalnicze oznaczają dla firmy zazwyczaj nowe inwestycje, związane czy to z zakupem nowych maszyn, czy też nowego oprzyrządowania. Decyzja podjęcia nowej produkcji zgrzewalniczej jest prawie zawsze równoznaczna z nowymi inwestycjami, które nie mogą być dyktowane jedynie potrzebą chwili, bez spojrzenia w przyszłość czy w oderwaniu od ogólnej sytuacji rynkowej oraz strategii firmy. Nic dziwnego że decyzje takie należą do najtrudniejszych zadań dyrekcji i kadry kierowniczej.
PL
Jakość połączeń zgrzewanych w dużym stopniu zależy od zastosowanej technologii zgrzewania oraz nie w mniejszym od urządzeń, na których zgrzewanie jest wykonywane. Parametry techniczne urządzeń zgrzewalniczych decydują, na ile zalecane technologie zgrzewania, opracowane dla danych elementów i materiałów, mogą być nastawione, realizowane i nadzorowane.
PL
Wśród wytwórców i producentów coraz powszechniejsza jest świadomość, że jakość wyrobów jest wynikiem nie tylko bezpośredniego procesu produkcyjnego, ale również szeregu innych procesów związanych z powstawaniem i późniejszym użytkowaniem wyrobu.
PL
Specyficzną cechą procesów spawalniczych jest ich wynik, który zwykle nie może być sprawdzony w sposób łatwy lub ekonomiczny. Dlatego też, zgodnie z terminologią stosowaną w normach z zakresu zarządzania jakością, zalicza się je do grupy procesów specjalnych, wymagających specyficznego traktowania. W produkcji wielu wyrobów, procesy spawania metali są stosowane w szerokim zakresie, a w niejednej firmie zajmują dominującą pozycję.
PL
Elektrody do zgrzewania rezystancyjnego to części eksploatacyjne, które wtrakcie pracy ulegają naturalnemu, właściwemu dla zgrzewania zużyciu. Dążąc do optymalizacji procesu zgrzewania, w aspekcie obniżki jego kosztu, nie sposób tego faktu pominąć. Zwykle w tym zakresie podejmuje się działania, ma jące na ce!u wydłużenie trwałości elektrod lub - o ile to możliwe - zastąpienie elektrod kłowych znacznie tańszymi w eks- ploatacji trzonami przedłużającymi, wyposażonymi w elektrody nasadkowe. Ten drugi przypadek jest o tyle interesujący, że koszt elektrody nasadkowej w porównaniu z elektrodą kłową może okazać się nawet kilkakrotnie mniejszy.
PL
Prowadzenie działalności produkcyjnej w warunkach ciągłej walki z konkurencją stawia przed firmami zawsze aktualne I powtarzające się pytanie: jak produkować taniej, wydajniej i jakościowo lepiej? Mimo iż istnieje przekonanie, że „Lepiej być pierwszym na rynku niż lepszym" (A. Riers, Jeck Trout, „22 niezmienne prawa marketingu") to w przypadku wykonywania połączeń zgrzewanych kompromis jakości na rzecz wydajności i szybkości świadczenia usług jest zwykle trudny do zaakceptowania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.