Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Globalizacja zmniejszyła nasz świat – dziś projekty architektów krajobrazu nie ograniczają się do jednego regionu czy nawet kraju, ale często realizowane są na całej kuli ziemskiej. Dlatego ogromnym wyzwaniem jest nie tylko wypracowanie własnego stylu artystycznego, ale także tworzenie projektów dopasowanych do miejsc o innej niż własna kulturze i historii oraz zrozumienia potrzeb lokalnych społeczności oraz stworzenie projektu wpisującego się w lokalne uwarunkowania.
PL
André Le Nôtre był nie tylko ogrodnikiem, ale również artystą i kolekcjonerem sztuki, który znakomicie wykorzystywał wiedzę z zakresu matematyki i architektury. Jego ogrody z wystawnymi tarasami, skomplikowanymi urządzeniami wodnymi, osiowymi promenadami i starannie utrzymanymi parterami rozsławiły Francję.
PL
Jednym z rezultatów powojennego ruchu ekologicznego było rozwinięcie się nowego prądu, nazywanego sztuką ziemi (land art). Zwrot sztuki ku naturze był szczególnie widoczny w Stanach Zjednoczonych już od połowy lat 60. XX w.
PL
Na przestrzeni sześćdziesięciu lat Fletcher Steele (1885-1971) traktował architekturę krajobrazu jak dziedzinę sztuki, stawiając ją na równi z malarstwem czy muzyką.
PL
W czasach, gdy barokowe ogrody francuskie (w tym dzieła, które tworzył André Le Nôtre) wyszły z mody, na Wyspach Brytyjskich rozwijał się nowy styl angielski. Jednym z głównych propagatorów i twórców ogrodów krajobrazowych w Europie był Peter Joseph Lenné, dziś zaliczany do grona najważniejszych niemieckich architektów krajobrazu XIX w.
PL
Większość z nas generalizuje architekturę krajobrazu krajów Europy Północnej, określając ją mianem „stylu skandynawskiego”. Świadczy to o tym, jak niewiele tak naprawdę wiemy o indywidualnych projektach i projektantach. Jeden z najbardziej docenianych na świecie twórców z tego regionu, Thorbjörn Andersson, zaprzecza takim klasyfikacjom.
PL
Dyskurs pomiędzy istotą wizji architekta a preferencjami użytkowników jest zawsze aktualny. Niezaprzeczalny atut dobrego projektanta stanowi umiejętność wyważenia własnych umiejętności i kreatywności z kulturą i potrzebami społecznymi. Czyż bowiem osiągnięcie takiego właśnie stanu nie jest świadectwem tego, czym dobra architektura być powinna? Niewielu architektów XX w. realizowało tą ideę lepiej niż brazylijska architekt włoskiego pochodzenia – Lina Bo Bardi. Dziś krytycy określają ją jako najbardziej niedocenioną postać modernizmu w dziedzinie architektury.
PL
Drzewa będące wartościowym elementem ekosystemów miejskich żyją w trudnych warunkach siedliskowych. Osłabione stają się bardziej podatne na szkodniki i patogeny.
PL
Do jego licznych osiągnięć można zaliczyć rozpoczęcie nowego stylu zarówno w malarstwie, jak i w architekturze. Dziś, 50 lat po śmierci, Le Corbusier wciąż wzbudza wielkie emocje, pozostając jednym z najbardziej wpływowych architektów na świecie.
PL
Tworzywo większości artystów (np. farby olejne, brąz, kamień czy rośliny) sprawia, że dzieła sztuki mogą cieszyć ludzkość przez pokolenia. Dlatego nie ma większego znaczenia, czy odwiedzimy muzeum lub słynne ogrody za miesiąc, czy za kilka lat. Gdy jednak mamy świadomość, że coś nie będzie trwać wiecznie, darzymy to miłością i uczuciem nieporównywalnym do niczego innego. Taki jest też główny cel tymczasowych dzieł Christa i Jeanne-Claude: przeżycie owego chwilowego, przemijającego, ale przez to wyjątkowego i niepowtarzalnego estetycznego uniesienia.
PL
Projektanci nie bali się również eksperymentować z nowymi materiałami. W tym względzie przełomowy był futurystyczny ogród ALCOA w Los Angeles autorstwa Garretta Eckbo. Uważa się go za jeden z najważniejszych modernistycznych ogrodów w Stanach Zjednoczonych i na świecie.
PL
Życie w miastach jest żywe, barwne, ekscytujące i ciekawe, oferuje nam niezliczoną ilość atrakcji, mieszankę intrygujących ludzi i nieograniczone możliwości. Czym zatem wytłumaczyć paradoks, że choć rozbudowujemy miasta i masowo się do nich przeprowadzamy, to gdy tylko mamy wolną chwilę, marzymy, aby z nich uciec? Od lat głowią się nad tym wielcy urbaniści, architekci i socjologowie.
PL
Przez długi czas Kopenhagę kojarzono jako miejsce piękne, starannie zaprojektowane, ale nieco nudnawe. Dziś o tym samym mieście mówi się zupełnie inaczej: jest nie tylko czystą i ekologiczną kolebką designu, ale kipi nowoczesnością i pozytywną energią.
PL
Włochy to kraj słynący z doskonałych projektantów w niemal każdej dziedzinie, jednak w kwestii architektury krajobrazu, lista wybitnych postaci kończy się na epoce renesansu. Jednym z nielicznych, którzy stanęli na wysokości zadania, w wyjątkowy sposób łącząc tradycję z nowoczesnością, był Pietro Porcinai.
PL
Był dziennikarzem, urbanistą i socjologiem. Mimo że sam nie projektował – stworzył podstawy teoretyczne oraz stworzył narzędzia do projektowania dla kolejnych pokoleń projektantów i planistów. Dzięki niemu zaczęli oni rozumieć, na czym polega tworzenie miejsc atrakcyjnych, tętniących życiem, zapewniających użytkownikom radość i wypoczynek na wysokim poziomie.
PL
Kiedy styl w architekturze krajobrazu prawie całkowicie zdominowały nieskazitelne, schludne projekty modernistycznych projektantów wyedukowanych na prestiżowych uczelniach, nagle pojawił się on: Afroamerykanin, wywracający wszystkie przyjęte normy do góry nogami. Jako jeden z pierwszych zaczął dostrzegać wartościowość miejsc, które inni spisywali na straty.
PL
Konstrukcja z otoczaków stanowiąca wyzwanie dla grawitacji, ogromne łuki z pokruszonego lodu albo zasłony z trzcin połączonych cierniami – jego prace zdumiewają i zapierają dech w piersi. Dzięki niezwykłym dziełom, których żywot często trwa krócej niż jeden dzień, Andy Goldsworthy stał się jednym z najbardziej uznanych artystów na świecie.
PL
Wielu z nas w długie, mroźne, zimowe wieczory marzą się słoneczne, egzotyczne krajobrazy, hotele z basenami, kawiarenkami oraz żywą zielenią wokół. Poszukując takich miejsc w Tajlandii, prawdopodobnie natkniemy się na krajobrazy zaprojektowane przez jednego z wiodących tamtejszych projektantów, którym jest Pok Kobkongsanti.
PL
Żyjemy w bardzo egocentrycznej rzeczywistości. Dla większości z nas kreatywne okazuje się to, co jest nowe, inne, a spektakularne to, co nas wyróżnia z tłumu. W czasach, gdy zaczyna nam doskwierać brak autentyczności, można by zadać pytanie, co jest bardziej wartościowe: kontrowersyjna przestrzeń krzycząca nazwisko projektanta czy miejsce, gdzie kończy się ingerencja człowieka, a zaczyna natura? Gdzie nawet nie przyjdzie do głowy pytanie o artystę, ale odnajdziemy to, czego w głębi duszy potrzebujemy najbardziej, a więc autentyczności, spokoju i harmonii.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.