Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Natomiast polskie koncerny energetyczne opłaty traktują jedynie jako dodatkowe koszty, zapominając, że jest to rekompensata za spowodowane straty środowiskowe. A przecież mechanizm ETS ma zachęcać emitentów, a w szczególności energetykę, do modernizacji poprzez wprowadzanie technologii zeroemisyjnych. A najlepiej poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii.
PL
Wydaje się, że wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni nadchodzi wiosna dla odnawialnych źródeł energii. Czekamy na aukcje, w których rząd chce zakontraktować ponad 2 tys. MW nowych instalacji OZE, w tym 1 tys. MW elektrowni wiatrowych na lądzie oraz 750 MW instalacji fotowoltaicznych, ale także biogazowni, instalacji wodnych i biomasowych.
PL
Dzięki inwestycjom oraz wzrastającej świadomości potrzeby ochrony zdrowia ludzi i środowiska obecnie ceny inwestycji w OZE spadają, a energetyka oparta na paliwach kopalnych częściowo musi pokrywać koszty swojego oddziaływania na środowisko, zgodnie z wymaganiami systemu handlu emisjami UE (ETS). Reforma ETS spowodowała podwyżki uprawnień do emisji CO2 z ceny około 6 euro w roku 2017 do 20, a nawet 25 euro w roku bieżącym. W konsekwencji wytwarzanie energii elektrycznej z węgla podrożało, co w Polsce już odczuwamy. W tej sprawie Krzysztof Tchórzewski, minister energii, interweniował ostatnio w Komisji Europejskiej. Jednak nawet jeśli apel Polski zakończy się sukcesem, to trend się nie zmieni i konieczne będzie pokrywanie coraz wyższych kosztów emisji CO2.
PL
Rada Ministrów 6 marca 2018 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (ustawa OZE) oraz ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Proponowane zmiany mają, zdaniem autorów, poprawić efektywność wykorzystania OZE i uprościć realizację zobowiązań przyjętych w ramach członkostwa w Unii Europejskiej. Zdaniem branży OZE, zapisy idą w dobrym kierunku. Konieczne jest jednak podkreślenie, że jest to jedynie pierwszy krok na drodze do rozwoju tego sektora energetyki w Polsce, gdyż propozycje zawarte w projekcie nowelizacji w dalszym ciągu nie rozwiązują palących problemów branży odnawialnych źródeł energii.
PL
Jest szansa na uchwalenie nowelizacji ustawy o OZE i ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych na sesji plenarnej Sejmu w czerwcu. A co z reformą systemu zielonych certyfikatów?
PL
Minister energii 23 listopada przedstawił projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040). Konsultacje potrwają do połowy stycznia, jest więc czas na analizę przedstawionych propozycji. Za miarę realizacji celu PEP 2040 przyjęto poniższe wskaźniki: 60% udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2030 r., 21% OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r., wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 r., poprawa efektywności energetycznej o 23% do 2030 r. w stosunku do prognoz z 2007 r.
PL
W Unii Europejskiej rok 2017 przebiegał w energetyce pod hasłem dyskusji na temat tak zwanego Pakietu Zimowego, czyli propozycji legislacyjnych dotyczących zasad działania energetyki w latach 2020-2030. Swoje wstępne stanowiska przyjęły pod koniec roku i Parlament Europejski (PE), i Rada Unii Europejskiej ds. Energetyki (Rada UE). W roku 2018 w wyniku negocjacji między tymi instytucjami oraz Komisją Europejską (KE) wypracowane zostaną ostateczne zapisy Pakietu, który będzie obowiązywał przez kolejne dziesięciolecie.
PL
W politycznych dyskusjach o polityce energetycznej kwestia suwerenności i niezależności kraju jest obecna bardzo wyraźnie. Szczególnie kiedy mowa o węglu, podkreślana jest możliwość wykorzystywania lokalnych zasobów i technologii. Tymczasem w przetargu na wykonawcę ostatniej, zdaniem ministra energii, wielkiej elektrowni węglowej w Ostrołęce pojawiły się trzy oferty. Tylko jedna z nich, najdroższa zresztą, została złożona przez konsorcjum polskich firm, które zaoferowały realizację inwestycji za dwa razy większą sumę niż chińska. Niższa cena propozycji chińskiej świadczy przede wszystkim o determinacji tego kraju do rozprzestrzenienia swoich wpływów w Unii Europejskiej. Nie zmienia to jednak słabości oferty polskich firm zajmujących się energetyką konwencjonalną, która powinna być przecież specjalnością naszego kraju.
PL
Na początku kwietnia 2018 r. Ministerstwo Energii opublikowało projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysoko sprawnej kogeneracji, który zgodnie z uzasadnieniem ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w kraju poprzez rozwój ciepłownictwa sieciowego zasilanego ciepłem wytwarzanym w procesie kogeneracji. Zgodnie z propozycjami przedstawionymi w projekcie, systemowe wsparcie ma być kierowane przede wszystkim na poprawę sytuacji w mniejszych aglomeracjach miejskich i na obszarach wiejskich poprzez koncentrację wsparcia dla instalacji o mocy zainstalowanej poniżej 50 MW.
PL
Zostały uzgodnione dyrektywy o odnawialnych źródłach energii i efektywności energetycznej oraz rozporządzenie o zarządzaniu unią energetyczną. Pozostają jeszcze ostateczne zgody Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ale można przyjąć, że Bułgaria, przewodnicząca obecnie pracom Rady UE, osiągnęła znaczący sukces w tym zakresie. Z punktu widzenia branży OZE najważniejsze są ustalenia w sprawie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, gdzie najbardziej spornym punktem był cel OZE na 2030 r., czyli udział energii odnawialnej w miksie energetycznym UE, uzgodniony ostatecznie na 32%. W projekcie Pakietu Zimowego Komisja proponowała 27%, co poparły państwa członkowskie w Radzie. Natomiast Parlament podszedł do sprawy bardziej ambitnie ? przyjął 35%. I to właśnie wokół tych liczb toczyły się spory.
PL
Skuteczność realizacji zadań, które postawiono przed parkami narodowymi w Polsce zależy w dużej mierze od wielkości środków budżetowych i racjonalnego ich wydatkowania. Finansowanie parków narodowych a w szczególności Biebrzańskiego Parku Narodowego jest bardzo skromne i niezadowalające. Troska o realizację wyznaczonych celów parków narodowych wyzwala inicjatywę i aktywizuje zespoły do poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż możliwości parku, jako jednostki budżetowej są w tej dziedzinie ograniczone. Celem artykułu jest analiza źródeł finansowania parków narodowych w świetle najnowszych tendencji w tej dziedzinie na przykładzie Biebrzańskiego Parku Narodowego, który pod względem ekologiczno-przyrodniczym jest nietypowy, natomiast z punktu widzenia aspektów ekonomicznych stanowi przypadek wzorcowy.
EN
Effectiveness of the tasks that the national parks in Poland have been assigned to deal with depends to a large extent on the amount of budgetary resources and their rational spending. Financing of national parks in Poland and especially the Biebrza National Park is extremely limited and unsatisfactory. The care for realisation of goals set up for the national parks calls for initiatives and activates the teams to look for additional funding sources. This task is not easy since the number of alternatives available for a national park as a budgetary unit is limited. The article is aimed at an analysis of the funding sources of national parks in the light of the latest tendencies in this area on the example of the Biebrza National Park which cannot be considered typical from the viewpoint of its ecological and natural qualities while from the economic point of view it may serve as a perfect example for other parks.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.