Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Ronda turbinowe po raz pierwszy zastosowano w Holandii. Podstawową przyczyną wprowadzenia rond turbinowych była chęć wyeliminowania przeplatania się pojazdów zjeżdżających z ronda. Ronda turbinowe projektuje się w taki sposób, by potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinały się wzajemnie. Podstawowe typy rond turbinowych opisano w artykule [1]. Jednym z klasycznych typów rond turbinowych jest rondo knee, które charakteryzuje się załamaną w planie linią pierwszeństwa przejazdu. Dotychczasowe artykuły autorów [2], [3], dotyczyły kształtowania ronda imitującego rondo turbinowe knee nazwanego po holendersku Look-a-like, tj. ronda z wyspą okrągłą i zastosowanym jedynie odmiennym oznakowaniem poziomym bezpośrednio przy wyspie środkowej. Na wlotach rond typu Look-a-like stosuje się jedynie oznakowanie poziome rozdzielające dwa pasy ruchu, zamiast klasycznych pasów separacyjnych. Niniejszy artykuł dotyczy kształtowania „prawie” klasycznego ronda turbinowego typu knee, tzn. ronda o załamanej w planie linii pierwszeństwa przejazdu, wraz z zastosowaniem pasów separacyjnych na jezdni ronda i wysepek rozdzielających. Przypadek omawiany w niniejszym artykule charakteryzuje się brakiem pasów separacyjnych na wlotach ronda. Kształtowanie ronda klasycznego typu knee z pasami separacyjnymi zastosowanymi, zarówno na jezdni ronda, jak i na wlotach omówiony zostanie w kolejnej części cyklu artykułów. Przy każdym typie ronda turbinowego ważnym zagadnieniem w procesie projektowym jest odpowiednie ukształtowanie geometrii poszczególnych pasów ruchu, zarówno na jezdni ronda, jak i na jego wlotach. Uwzględniając powyższe niniejszy artykuł dotyczy kształtowania geometrii ronda. Poprawę bezpieczeństwa ruchu i eliminację przeplatania się potoków osiąga się dzięki m.in. na kierowcach odpowiedniej trasy przejazdu i uniemożliwieniu im zmiany pasa ruchu na jezdni ronda. Zmianę pasa ruchu na jezdni ronda skutecznie ograniczają kierowcom samochodów osobowych zastosowane pasy separacyjne i wysepki rozdzielające. Uformowany odpowiednio kształt wyspy środkowej i pasów ruchu równocześnie zmusza kierowców do redukcji prędkości, co korzystnie wpływa na warunki ruchu na całym skrzyżowaniu. Dzięki temu ukształtowaniu ustąpienie pierwszeń-stwa następuje tylko przy wjeździe na rondo turbinowe, po czym w żadnym punkcie na rondzie lub przy zjeździe z niego nie występują punkty kolizyjne z innymi pojazdami.
PL
Ronda turbinowe knee typu Look-a-like nie należą do rzadkości. Raczej są chętnie budowane w kraju i zagranicą, gdyż powodują mniejszy sprzeciw użytkowników dróg w porównaniu do rond turbinowych klasycznych. Na rondach typu Look-a-like nie ma zastosowanych pasów separacyjnych, więc kierowcy, którzy nie wybrali odpowiedniego pasa przed wjazdem na rondo, „interpretując” zasady ruchu drogowego wg własnego uznania, zmieniają pasy ruchu jak mogą to czynić na rondzie tradycyjnym. W podstawach klasycznego projektowania rond turbinowych zakłada się jednak wyeliminowanie przeplatania się pojazdów zjeżdżających z ronda. Poprawę bezpieczeństwa ruchu i eliminację przeplatania się potoków na rondach turbinowych osiąga się dzięki wymuszeniu na kierowcach odpowiedniej trasy przejazdu i uniemożliwieniu im zmiany pasa ruchu na jezdni ronda. W pierwszej części cyklu artykułów dotyczących szczególnych przypadków ronda turbinowego „knee” typu Look-a-like przedstawiono podstawowe zasady kształtowania geometrii ronda imitującego rondo turbinowe knee z jednym nosem [1]. W drugiej części autorzy przedstawią kształtowanie ronda turbinowego knee typu Look-a-like z dwoma i trzema nosami.
PL
Ronda turbinowe po raz pierwszy zastosowano w Holandii. Podstawową przyczyną wprowadzenia rond turbinowych była chęć wyeliminowania przeplatania się pojazdów zjeżdżających z ronda. Ronda turbinowe projektuje się w taki sposób, by potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego się nie przecinały. Poprawę bezpieczeństwa ruchu i eliminację przeplatania się potoków osiąga się dzięki wymuszeniu na kierowcach odpowiedniej trasy przejazdu i uniemożliwieniu im zmiany pasa ruchu na jezdni ronda. Uformowany odpowiednio kształt wyspy środkowej i pasów ruchu równocześnie zmusza kierowców do redukcji prędkości, co korzystnie wpływa na warunki ruchu na całym skrzyżowaniu. Dzięki temu ukształtowaniu ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo turbinowe, po czym w żadnym punkcie na rondzie lub przy zjeździe z niego nie występują punkty kolizyjne z innymi pojazdami. Powyższe wskazuje jak ważnym czynnikiem w procesie projektowym ronda turbinowego jest odpowiednie wykształtowanie geometrii poszcze-gólnych pasów. Tym zagadnieniom poświęcony był cykl artykułów opublikowany w 2013 r. [1]. Niniejszy cykl artykułów dotyczy jednego ze szczególnych przypadków, a mianowicie ronda turbinowego typu „knee”, tzn. ronda o załamanej w planie linii pierwszeństwa przejazdu. W pierwszej części cyklu artykułu zostaną przedstawione podstawowe zasady kształtowania geometrii ronda imitującego rondo turbinowe knee nazwanego po holendersku Look-a-like, tj. ronda z wyspą okrągłą i zastosowanym jedynie odmiennym oznakowaniem poziomym bezpośrednio przy wyspie środkowej.
PL
Stale wzrastający proces motoryzacji w kraju powoduje problemy związane z przepustowością istniejących ciągów drogowych, szczególnie w miejscach skrzyżowań. Zarządcy dróg próbują rozwiązać problem zapewnienia przepustowości budując coraz to nowe ronda. W ostatnim czasie coraz więcej i częściej projektanci sięgają po najnowsze rozwiązania zagraniczne, tj. projektują ronda turbinowe, które charakteryzują się nie tylko większą przepustowością, ale także mniejszą liczbą punktów kolizji, a za tym zapewnieniem większego bezpieczeństwa ruchu na danym skrzyżowaniu, jednak przy projektowaniu coraz to nowych rozwiązań typu rondo turbinowe wykształca się w kraju nowy problem związany z czytelnością i jednolitymi zasadami oznakowania, który w swej istocie sprowadza się do uporządkowania oznakowania stosowanego na tego typu rondach w trosce o bezpieczeństwo ruchu. Zagadnieniom organizacji ruchu i propozycji uzupełnienia oznakowania poziomego i pionowego poświęcony jest niniejszy artykuł.
5
Content available remote On iterative roots of homeomorphisms of the circle
EN
In this paper we deal with the problem of existence and uniqueness of continuous iterative roots of homeomorphisms of the circle. Let F : [S^1 --> S^1] be a homeomorphism without periodic points. If the limit set of the orbit [F^k(z), k belongs to Z] equals [S^1], then F has exactly n iterative roots of n-th order. Otherwise F either has no iterative roots of n-th order or F has infinitely many iterative roots depending on an arbitrary function. In this case we determined all iterative roots of n-th order of F.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.