The aim of the paper is to demonstrate the importance of sampling process in Environmental Analysis. According to the authors, sampling represents 40% from the general analytical process, including all the steps concerning the sample up to the analysis. In this way, in sampling are included also all the separation techniques, utilized especially in the field of complex samples. Due to the complexity of environment samples, a lot of separation techniques were utilized to assure the selectivity and the reliability of the analytical information.
PL
Celem tej pracy było zaprezentowanie znaczenia procesu pobierania próbek w analizach środowiskowych. Pobieranie próbek jest pierwszym etapem procesu analitycznego, w skład którego wchodzi też wyizolowanie analitu, to jest najważniejszy etap dla całego procesu analitycznego. Do wyizolowania analitu stosuje się wszystkie dostępne techniki separacji, co zapewnienia selektywność i solidność informacji analitycznej; zwłaszcza w przypadku pracy ze złożonymi próbkami, jak to często ma miejsce dla próbek środowiskowych. Chemik analityk zajmujący się takimi próbkami musi dysponować podstawową wiedzą nie tylko z zakresu chemii, ale również geochemii i nauki o środowisku przyrodniczym, a również z zakresu fizjologii roślin i zwierząt. Również znajomość historii próbki jest konieczna do prawidłowego przeprowadzenia zarówno procesu pobrania próbki, jak i też dla wybrania właściwej metody oraz techniki wykonania samego etapu analitycznego. Według autorów pobieranie próbek zajmuje 40% czasu pracy koniecznego do realizacji całego procesu analitycznego, do niego wlicza się wszystkie kroki związane z przygotowaniem próbki do pomiaru analitycznego.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.