Przygotowanie ogrodu do zimy wymaga przeprowadzenia odpowiednich prac pielęgnacyjnych oraz zabezpieczenia roślin mniej tolerancyjnych na zmiany temperatur. W przypadku ogrodów uprawianych na dachach budynków prace przygotowawcze różnią się w zależności od rodzaju zazielenienia, konstrukcji dachu, układu warstw oraz funkcji zazielenienia.
Wiele jest czynników wymagających uwzględnienia w procesie projektowania układu warstw zapewniających właściwe warunki do uprawy roślin na utwardzonych powierzchniach architektonicznych. Jakie uwarunkowania dotyczą tego rodzaju struktur?
Dachy pokryte roślinnością są obecnie rozwiązaniem dość powszechnie stosowanym w budownictwie. Wszelkie obawy związane z wprowadzaniem roślinności na dachy, zarówno w aspekcie technicznym, jak i funkcjonalnym, zostały już dawno rozwiane, a ci, którzy w dalszym ciągu mają pewne wątpliwości, mogą sięgnąć do łatwo dostępnych źródeł wiedzy na ten temat.
Dostępne obecnie rozwiązania pozwalają na sadzenie drzew w miejscach, w których bez specjalistycznego wsparcia miałyby one małe szanse na przeżycie. Ścisłe centra miast wypełnione są gęstą zabudową, nagrzewającymi się, nieprzepuszczalnymi nawierzchniami oraz gęstymi sieciami infrastruktury podziemnej. Warunki te nigdy nie sprzyjały rozwojowi drzew.
W artykule opisano zagadnienia dotyczące kształtowania i utrzymania zieleni przydrożnej. Przedstawiono m.in. wybrane aspekty formy zieleni przydrożnej, ogólne zagadnienia wprowadzania nowych nasadzeń przydrożnych oraz problematykę sadzenia i pielęgnacji bieżącej zieleni przydrożnej.
EN
The article describes issues related to shaping and maintaining roadside greenery. Selected aspects of the form of roadside greenery, general issues of introducing new roadside plantings and the problems of planting and cultivating the current roadside greenery are presented, among others.
Miejskie dachy to niewykorzystany potencjał w walce o poprawę mikroklimatu. Powierzchnia dachów większości budynków po prostu się marnuje - tymczasem i ch zazielenienie może być doskonałą bronią w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.
Nie da się nie zauważyc osatnimi czasy, że problem z zagospodarowaniem wód opadowych w miastach nie tylko istnieje, ale też się pogłębia. Odpowiedzialność za ten stan ponosi ciągłe rozrastanie się miast wraz z uszczelnianiem ich powierzchni, zmiany klimatyczne w postaci krótkich, lecz ulewnych deszczy oraz brak bieżącej modernizacji systemów kanalizacji miejskiej.
Silnie rozwijające się miasta oraz te mniejsze, które mogłyby się wydawać, są bliżej natury, borykają się obecnie z problemem gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. Odpowiedzialna za ten stan jest rosnąca antropresja, która jest "naturalnym" zjawiskiem rozwijającej się wciąż cywilizacji.
Oszczędny płaci dwa razy. Ta reguła sprawdza się nad wyraz często. Dopóki dotyczy to prywatnych osób i ich inwestycji, problem zostaje niezauważony dla ogółu. Inaczej ma sie sprawa z finansami publicznymi. Czyli pieniędzmi, które z podatków trafiają do budżetu samorządów i wydawane są na liczne inwestycje w tym nowe nasadzenia drzew. Warto w tym przypadku zastanowić się, na czym można oszczędzić, a co przynosi tylko pozorne oszczędności.
Pod powierzchnią naszych dróg znajduje się labirynt różnych, łączących sie ze sobą obiektów infrastruktury podziemnej. Fundamenty, przewody, kanały oraz elementy dziedzictwa przeszłości. Ukrywanie infrastruktury technicznej pod ziemią ma swoje uzasadnienie praktyczne oraz estetyczne. Elementy te są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi i niewidoczne dla oka.
Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń przeznaczona dla postoju aut w miastach, zwłaszcza większych, to towar deficytowy. Urzędnicy często stoją przed odwiecznym dylematem: miejsca parkingowe czy zieleń urządzona? Tymczasem z powodzeniem można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
13
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Użycie metakaolinu w wielu technologiach przemysłu materiałów budowlanych znajduje swoje uzasadnienie w jego wysokiej aktywności pucolanowej. Produkcja jednostki masy metakaolinu cechuje się znaczną oszczędnością zużycia ciepła w porównaniu ze zużyciem ciepła w produkcji jednostki masy cementu, co wyraża się m.in. znaczną różnicą wartości śladów węglowych produkcji metakaolinu i cementu. W artykule dokonano przeglądu stanu techniki w zakresie stosowanych metod produkcji metakaolinu, wskazując przede wszystkim na możliwości jak najmniejszego zużycia ciepła w analizowanych metodach, wynikające z najdogodniejszych warunków wymiany ciepła i masy między czynnikiem grzewczym a kalcynowanym wsadem surowca ilastego.
EN
The use of metakaolin in many technologies of the building materials industry finds its justification in its high pozzolanic activity. Production of a unit of mass of metakaolin is characterized by significant savings in heat consumption compared to the consumption of heat in the production of a unit of mass of cement, which is expressed, among others, by significant difference in the value of carbon footprints of metakaolin and cement production. The article reviews the state of the art in the field of metakaolin production methods used, pointing first of all to the possibility of the lowest possible heat consumption in the analysed methods, resulting from the most convenient conditions for heat and mass exchange between the heating medium and the calcined clay feedstock.
Dachy pokryte roślinnością, zwana najcześciej dachami zielonymi, to prężnie rozwijająca się gałąź ogrodnictwa i architektury krajobrazu. Poza budynkami wielorodzinnymi oraz buirowcami coraz częściej widujemy je również na dachach domów jednorodzinnych. Tym, kórzy zamierzaja wdrożyć to rozwiązanie sami lub są częścią instytucji inwestującej w ekologiczne budownictwo, prezentujemy krótki poradnik, na co zwrócic uwagę i o czym pamiętać, aby inwestycja w zielony dach przysporzyła samych korzyści.
Poszukiwanie powierzchni, którą można zazielenić, by niwelować miejskie wyspy ciepła i poprawiać mikroklimat, stanowi determinant we wprowadzeniu zieleni wysokiej na dachach.
Odpowiednio zaprojektowany i wykonany dach zielony spowoduje zapewne bezawaryjną funkcjonalność przez dziesiątki lat. Będzie miał też wymierny udział w poprawie funkcjonowania hydrologii miejskiej.
Obecnie posiadamy obszerną wiedzę w zakresie sadzenia i pielęgnacji drzew, aby nie musiały być one usuwane z powodów bezpieczeństwa. Czas tę wiedzę wykorzystać.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.