Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zwierzęta w mieście
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Współczesne miasta to mozaika terenów całkowicie kształtowanych przez człowieka i takich, w które człowiek mało ingeruje. Populacje zwierząt żyjące na takich obszarach nie tylko mogą być modelem do studiów ekologicznych, ale także mogą dać konkretne odpowiedzi na pytania urbanistów. Mogą też sugerować rozwiązania mające na celu stworzenie obszaru miejskiego dobrze zaprojektowanego pod względem funkcji społecznych i technicznych, z uwzględnieniem zachowania bogactwa przyrodniczego.
PL
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, obowiązek zadbania o zwierzęta bezdomne spoczywa na gminach. W przepisach nie sprecyzowano jednak ram finansowania ani sposobów postępowania dla gminy, a urzędy gmin twierdzą, że w ich budżetach nie ma miejsca na finansowanie takiej pomocy.
PL
W granicach wielu dużych miast istnieje cała mozaika przekształconych przez człowieka, ale urozmaiconych środowisk: wysokie blokowiska, stare kamienice, otoczone ogrodami domki, ogródki działkowe, parki, a nawet lasy. Ta różnorodność, a także postępujące procesy kurczenia się siedlisk naturalnych spowodowały, że wiele gatunków zwierząt przystosowało się do życia w warunkach miejskich.
PL
Kot domowy jest stałym i licznym komponentem fauny miejskiej, ale liczebność jego populacji, procesy ekologiczne oraz presja drapieżnicza, którą wywiera w miastach, nie zostały w Polsce zbadane. Szereg problemów społecznych (bezdomność, choroby odzwierzęce, zapach moczu z feromonami, zajmowanie piwnic przez koty, niekontrolowane eksterminowanie kotów miejskich przez człowieka) jest związanych z występowaniem tego gatunku w środowiskach miejskich.
PL
Wśród licznych problemów ekologicznych miast w Polsce wymagających pilnego rozwiązania jest niewątpliwie poprawa stanu sanitarnego środowiska, zwłaszcza w odniesieniu do biologicznego skażenia gleby. W naszym kraju liczba psów i kotów wzrasta w dużym tempie (zwierzęta domowe coraz częściej zastępują dzieci w rodzinie). Na terenach miejskich, gdzie liczba tych zwierząt jest największa, zanieczyszczenie miejsc publicznych odchodami jest często bardzo widoczne. Zalegający kał razi poczucie estetyki oraz stwarza szereg zagrożeń zdrowotnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.