Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  związek międzygminny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W tekście analizie poddano formalno-prawne podstawy funkcjonowania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która powołana została na mocy Ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Autor przywołuje definicje pojęć: metropolia, aglomeracja oraz konurbacja w kontekście nazwy nowego związku. Stawia także pytania dotyczące ustroju, szukając odpowiedzi, czy GZM jest instytucją rządową czy samorządową.
EN
The text analysis formal-legal grounds of the Upper-Silesian and Zagłębie Metropolis operation, which was established pursuant to the Act on Metropolitan Union for Silesian Voivodeship. The author refers to definitions of terms: metropolis, agglomeration, and conurbation in the context of the new union name. He asks also questions related to the system, looking for answers whether the GZM is a government or local government institution.
PL
Jednym ze sposobów realizacji zadań publicznoprawnych w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym jest ich wykonywanie przez związki międzygminne. Nie jest to forma popularna, jednakże w skali kraju spotykane są związki międzygminne, które przejmują realizację obowiązków nałożonych na gminy przez ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej jako "Uzw"). Bywa bowiem, iż połączenie zasobów poszczególnych, sąsiadujących ze sobą jednostek samorządu terytorialnego, umożliwia sprawniejsze i bardziej efektywne świadczenie usług komunalnych. Tymczasem, z uwagi na konieczność realizowania kosztownych inwestycji w zakresie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, takie "łączenie sił" przez gminy wydaje się szczególnie atrakcyjne w sektorze wod-kan. Niniejszy artykuł pokrótce przedstawia najważniejsze aspekty prawne związane z taką formą działania organów administracji samorządowej.
PL
Istnieje wiele możliwych rozwiązań w zakresie formy organizacyjnej inwestora w gospodarce odpadami. Przeważnie najprostsze rozwiązania są najlepsze, jednak czasami warto troszkę skomplikować sytuację, aby odnieść innego rodzaju korzyści.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.