Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zwalczanie komarów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Określono wpływ trzech chemicznych środków ochrony roślin należących do grupy insektycydów oraz środków powszechnie stosowanych do zwalczania komarów w środowisku, na żywotność pszczoły miodnej, kondycję oraz ilość pobieranego przez nią pokarmu. Uzyskane wyniki jednoznacznie wskazują, że spośród badanych środków szkodliwy dla pszczoły miodnej był Actara 25 WG, który spowodował 100-proc. Śmiertelność owadów. Środki Karate Zeon 050 CS i Mospilan 20 SP wykazały najmniejsze negatywne oddziaływanie na pszczoły i powodowały ich śmiertelność odpowiednio w 21,19 i 32,23%.
EN
Three com. plant protection pesticides and 2 mosquitocidal agents were tested for honeybee toxicity. All studied agents showed high toxicity (mortality 21.19–100%) and strong honeybee protection measures should be taken when they are used.
PL
Poruszona na łamach "Zeszytów Komunalnych" tematyka dotycząca biologii komarów, meszek i kleszczy, a także środków pomocnych przy ich zwalczaniu jest dla lokalnych władz niezwykle istotna. Warto jednak przyjrzeć się również, jak samorządy radzą sobie z plagowym występowaniem tych uciążliwych stawonogów na swoim terenie. Poniżej zaprezentowano kilka miast, które podjęły walkę z tym niepozornym, acz dokuczliwym wrogiem.
PL
Z uwagi na rosnącą świadomość prośrodowiskową oraz obawę przed możliwością wystąpienia oporności wśród owadów uciążliwych w ostatnich kilku latach znacznie wzrasta zainteresowanie rozwojem strategii umożliwiających racjonalne i precyzyjnie zaplanowane kontrolowanie liczebności ich populacji. Takie strategie mają na celu stosowanie różnorodnych metod pozwalających na utrzymanie populacji owadów uciążliwych i wektorów chorób, w tym komarów, na "akceptowalnym" dla mieszkańców poziomie w sposób efektywny, ekonomicznie opłacalny i bezpieczny dla ludzi i środowiska.
PL
Komary, przez swoją agresywność i masowe występowanie, mogą stanowić prawdziwą plagę dla ludzi i zwierząt. W Polsce od czasu wygaśnięcia ognisk malarii w latach 60. ubiegłego wieku powszechnie uważano, że komary nie mają już istotnego znaczenia epidemiologicznego. Jednakże w wielu krajach europejskich stwierdzono ich udział w przenoszeniu innych chorób na ludzi i zwierzęta. Dotyczy to zwłaszcza infekcji wirusowych.
PL
W wielu miastach Polski uciążliwość komarów jest poważnym problemem i coraz częściej podejmowane są akcje ich zwalczania. Regularne działania w tym zakresie prowadzone są corocznie tylko w kilku miastach - np. w Szczecinie i Wrocławiu. W doraźnych akcjach stosuje się chemiczne metody zwalczania tych owadów, choć równie skuteczna - a bezpieczniejsza dla środowiska - jest metoda biologiczna.
PL
Na pytanie zadane prof. Joel Margalith, dyrektorowi Centrum Kontroli Biologicznej na Uniwersytecie Neger w Izraelu, czy kiedykolwiek ludzkość będzie w stanie uwolnić się od komarów odpowiedź była następująca: komary w obecnej formie istnieją od czasów dinozaurów. Żyły na Ziemi 60 mln lat przed pojawieniem się człowieka. Historia ludzkości to zaledwie kilka milionów lat. Nie wiemy, jak długo gatunek ludzki przetrwa, ale skoro komary żyły miliony lat przed człowiekiem, to myślę, że przetrwają na ziemi znaczenie dłużej niż ludzie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.