Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  znakowanie CE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Ocieplanie ścian w technologii szkieletowej – prawo a technologia
PL
W artykule omówiono sposoby izolowania ścian o konstrukcji szkieletowej. Opisano aspekty prawne oraz możliwości techniczne zastosowania systemów ETICS na podłożach drewnianych lub drewnopochodnych. Przedstawiono wyniki badań przyczepności kleju dyspersyjnego do podłoży drewnopochodnych.
EN
In the article the methods of frame walls insulation were discussed. Legal and technical aspects of use possibilities of external thermal insulation composite systems ETICS on wood or wood-based substrates were described. Bond strength results between dispersion adhesive and wood-based substrates were presented.
PL
Artykuł opisuje problem deklarowania zgodności i znakowania oznaczeniem CE maszyn wykorzystywanych w przemyśle wydobywczym kopalin pospolitych w/g wymagań dyrektyw nowego podejścia: 98/37/WE do 29.12.2009, w/g 2006/42/WE, 2006/95/EC, 2004/108/EC, 2005/88/WE oraz dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy 89/655/EWG.
PL
Wielu producentów szyb zespolonych czeka ze złożeniem deklaracji CE na ostatnią chwilę. Nie jest to bynajmniej wynikiem zaniedbania. Dzieje się tak, moim zdaniem, z powodu wysokich kosztów, niskiej orientacji producentów w wymaganiach norm serii PN-EN 1279 oraz braku orientacji w praktycznym sposobie wdrożenia Zakładowej Kontroli Produkcji. Chociaż temat ten poruszany był wielokrotnie w czasopismach i na spotkaniach producentów, np. w Instytucie Szkła i Ceramiki w Warszawie, to jednak uważam, że wymaga on specjalnego podejścia i podjęcia dyskusji o praktycznym sposobie wdrożenia zasad normy PN-EN 1279. Najczęściej w rozmowach z producentami szyb zespolonych pojawiają się kwestie kosztów i sposobu realizacji.
PL
Norma PN-EN 12101-2:2003 wchodzi w tryb obowiązkowego stosowania i znakowania CE. W Polsce odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie powinien jeszcze wydać Minister Budownictwa. PN-EN 12101-2:2003 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 2: Wymagania dotyczące klap dymowych (zastępująca PN-B-02877-2:1998) jest jedną z dziesięciu części normy PN-EN 12101.
PL
Szkło hartowane jest stosowane w fasadach, ściankach działowych, drzwiach całoszklanych i innych konstrukcjach, od których wymaga się użycia szkła o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i odporności termicznej. Nie bez znaczenia jest też bezpieczne zachowanie się szkła hartowanego w przypadku rozbicia - rozpada się ono na drobne, nieostre kawałki, które nie powodują zagrożenia skaleczeniem osób postronnych. Wysoka odpowiedzialność za produkcję i instalację tych konstrukcji sprawia, że szkło hartowane podlega ścisłym wymaganiom normowym i należy do tej grupy wyrobów szklanych, na które w pierwszej kolejności opracowano zharmonizowane normy europejskie i system znakowania CE.
PL
Proces ujednolicania Norm Europejskich dotyczących szkła budowlanego i produktów przetworzonych ma się właśnie ku końcowi. Pozwoli to na wprowadzenie, we wszystkich krajach Wspólnoty Europejskiej, spójnego i jednolitego systemu produkcji i oceny gotowych produktów, a w dalszej kolejności - konieczności oznakowania wyrobów znakiem CE. Zharmonizowane Normy, w jeszcze większym stopniu niż miało to miejsce dotychczas, kładą nacisk na odpowiedzialność producenta za jakość wytworzonego produktu, a co za tym idzie za deklarowane parametry techniczne.
PL
Ostatnio zaczęło się więcej dziać w zakresie oznakowania wyrobów budowlanych symbolem CE. Obecnie mamy ponad 150 wyrobów budowlanych, dla których są już podstawy do oznakowania symbolem CE. Pewna ilość wyrobów znajduje się jeszcze w fazie tzw. koegzystencji. W okresie tym, trwającym zwykle 12 miesięcy, obowiązują równolegle krajowe znaki zgodności oraz znaki zgodności CE.
PL
Artykuł opisuje rodzaje i przeznaczenie kruszyw. Zawiera informacje o reprezentantach europejskiego przemysłu kruszyw (UEPG - Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kruszyw); raport dotyczący znakowania CE kruszyw w Europie (wg. stanu na luty 2005); charakteryzuje kierunki działalności producentów kruszyw.
PL
Przedstawiono europejski system oceny i dopuszczania wyrobów z kamienia. Podano wykaz norm EN, zakres badań wyrobów. Przedstawiono sposób deklarowania zgodności z normą EN, systemy oceny oraz znakowanie CE.
EN
In article are introduced european system of conformity for a natural stone products. A list of european standards a test fraquencies, EC declaration of conformity, reference model for marking and labelling and CE marking of stone products are given.
PL
W artykule zawarto informacje, dotyczące zasad znakowania CE wyrobów objętych „dyrektywami nowego podejścia", obowiązującymi w systemie oceny zgodności, funkcjonującym na jednolitym rynku.
EN
The article contains informations referring to the rules of CE — tagging of products that are covered by the "new approach directive". This directive is binding in the compatibility assessment system, functioning on the uniform market.
11
Content available remote Ocena zgodności sprzętu oświetleniowego w Polsce - państwie Unii Europejskiej
PL
Sprzęt oświetleniowy podlega przepisom przenoszącym do prawa polskiego zasady nowego i globalnego podejścia. Przepisy te posługują się nowymi pojęciami lub nadają dotychczas stosowanym terminom nową treść. Na tle definicji nowych pojęć przedstawiono w artykule wymagania zasadnicze, procedury oceny i deklarację zgodności oraz zasady znakowania CE dla wyrobów oświetleniowych.
EN
Lighting appliances come under the polish laws implementing rules of European New and Global Approach. New terms and definition have been used in this regulations. The paper defines essential requirements, procedures of conformity assessment, declaration of conformity and rules of CE marking for lighting appliances.
PL
Przedstawiono nowe normy europejski zasady oceny kruszyw oraz wynikające z nich obowiązki producenta. Opisano systemy oceny, rodzaje badań, deklarację zgodności z normą oraz znakowanie CE.
EN
In the article are presented new European principles of assessment of aggregates and responsibility for producers. Quality control, type of tests, declaration of conformity with EC and CE mark, are presented.
15
Content available remote Znakowanie CE paszportem do Jednolitego Rynku Europejskiego
PL
Wspólnoty Europejskie, z któ­rymi Polska jest stowarzyszona od 1 lutego 1994 r. i których w niedalekiej przyszłości chce być członkiem, to olbrzymi organizm liczący ponad 340 min mieszkańców, dostarczający ponad 20% obrotów w handlu światowym. Stanowi on potencjalnie bardzo duży rynek dla polskiego eksportu. Ale jest to rynek wybredny, o dużych wymaganiach, które dodatkowo zaostrzyły się od czasu, gdy na mocy Jednolitego Aktu Europejskiego (1986 r.) zaczął funk­cjonować Jednolity Rynek Europejski. Swobodny przepływ towarów w obrębie tego ujed­noliconego rynku sprawił, że zaostrzyła się między innymi konkurencja pomiędzy krajami „piętnastki" i wzrosła konkurencja jakościowa.
16
Content available remote Proste zbiorniki ciśnieniowe w prawodawstwie europejskim
PL
Jedną z najdłużej utrzymujących się barier, które utrudniają swobodny przepływ towarów w ramach Wspólnego Rynku Unii Europejskiej, jest odmienność regulacji technicznych w poszczególnych państwach członkowskich.
17
Content available remote Przyjęcie dorobku prawnego Unii Europejskiej (aquis)
PL
Przyjęcie i wdrożenie aquis będzie dla nowo wstępujących do Unii Europejskiej krajów trudnym wyzwaniem, wymagającym znacznego wysiłku. Jest to zadanie o wiele poważniejsze niż to, które musiały zrealizować państwa przyjęte do Unii w ostatnich kilkunastu latach. Austria, Finlandia i Szwecja, które zostały członkami Unii podczas ostatniego rozszerzenia, były już wówczas krajami o wysoko rozwiniętej gospodarce, należały przedtem do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wcześniej zaś przyjęły znaczną część aquis.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.