Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zmodyfikowana procedura Gaussa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne lub usługowe do efektywnej działalności wymagają istnienia narzędzi ekonomicznych i informatycznych, wspomagających proces zarządzania wielkością produkcji oraz minimalizujących wszelakie koszty. Takim narzędziem jest z pewnością analiza wejścia-wyjścia, sformułowana przez Leontiefa na początku lat trzydziestych. Metoda i skojarzony z nią model opisują wzajemne zależności pomiędzy cenami, wielkością produkcji, popytem i podażą w danym systemie ekonomicznym. Analiza wejścia-wyjścia daje możliwość prognozowania wielkości przyszłej produkcji oraz ułatwia szacowanie kosztów działalności przedsiębiorstw, stając się tym samym jedną z klasy metod wspomagających podejmowanie optymalizowanych decyzji ekonomicznych i gospodarczych. W praktycznych zastosowaniach dane opisujące proces produkcyjny zawsze obarczone są niepewnością. Uwzględnienie wspomnianej niepewności wymaga zastosowania specyficznego opisu matematycznego i aparatu informatycznego. Najbardziej skutecznym sposobem uwzględnienia niepewności jest przedstawienie wszystkich parametrów w formie interwałowej lub rozmytointerwałowej i wykorzystanie odpowiedniej metodologii matematycznej. Mając na uwadze powyższe spostrzeżenia, proponujemy w niniejszej pracy interwałowe rozszerzenie klasycznej analizy wejścia-wyjścia, którego rozwiązanie będzie pozbawione konieczności odwracania głównej macierzy interwałowej, zwanej interwałową macierzą produkcyjną. Brak odwracania macierzy będzie możliwy dzięki zastosowaniu, sformułowanej przez nas, zmodyfikowanej metody Gaussa z wyeliminowaną z postępowania odwrotnego operacją dzielenia interwałowego. Zmodyfikowana procedura rozwiązywania interwałowych układów równań umożliwi uzyskanie rozmyto-interwałowych wartości kosztów i wielkości produkcji w przypadku, gdy wszystkie dane wejściowe będą miały postać interwałową.
PL
Znaczna część problemów przy modelowaniu procesów, zjawisk w najrozmaitszych dziedzinach sprowadza się do stosowania układów równań liniowych algebraicznych. Dziś można powiedzieć, że problemy związane z ich formułowaniem w przypadku opisu parametrów przez liczby rzeczywiste są w zasadzie rozwiązane. Jednak w rzeczywistości parametry tych układów równań są często wiadome z dokładnością do przedziałów. Problem rozwiązywania równań przydziałowych jest jednym z ważniejszych zagadnień arytmetyki przedziałowej. Mimo że formalnie rozszerzenie przedziałowe systemów zwykłych z punktu widzenia algebraicznego wydaje się banalne, konkretne realizacje, na przykład rozmyto-przedziałowej odmiany procedury Gaussa, doprowadzą do znacznego rozszerzenia wynikowych przedziałów. Drugi metodologiczny problem rozwiązywania równań przedziałowych to problem istnienia zera przedziałowego. W niniejszej pracy zaproponowana została metoda rozwiązywania równań przedziałowych, całkowicie rozwiązująca problem drugi i w znaczącym stopniu problem pierwszy. Naturalny efekt osią-ga się w skutku wprowadzenia niektórych ograniczeń, które będziemy nazywali naturalnymi. Przy tym pierwiastki równań przedziałowych otrzymujemy w formie dosyć wąskich przedziałów rozmytych. W niniejszej pracy opisane są ogólne metodologiczne zasady zaproponowanej metody. Metoda została zilustrowana przykładem rozwiązywania układu równań liniowych przedziałowych. Otrzymane wyniki są porównane z wynikami rozwiązywania tego samego zagadnienia przez bezpośrednie rozszerzenie przedziałowe procedury Gaussa.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.