Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zmiany w rogówce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wirusy są ważną i częstą przyczyną infekcyjnych zapaleń rogówki. Według danych epidemiologicznych w Chinach odpowiadają one za 46% wszystkich zakażeń rogówki, z czego ponad połowę (24%) stanowią zapalenia wywołane przez wirus opryszczki [1]. Z uwagi na charakterystyczny obraz kliniczny najczęstszych infekcji wirusowych nie jest konieczna diagnostyka mikrobiologiczna pozwalająca rozpoznać konkretny gatunek wirusa przed rozpoczęciem leczenia. Między innymi z tego powodu brakuje szczegółowych danych epidemiologicznych pozwalających dokładnie określić częstotliwość występowania wirusowych infekcji rogówki w poszczególnych regionach świata [2]. W niniejszym opracowaniu omówione zostaną zapalenia rogówki, które spotykane są w codziennej praktyce najczęściej, a ich przyczynę stanowią wirus opryszczki, półpaśca i adenowirusy.
2
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 12, Ektazje rogówki
PL
Pod pojęciem 'ektazje rogówki' kryją się schorzenia, w których dochodzi do zmiany kształtu i grubości rogówki. Zmiany te rozwijają się samoistnie, bez towarzyszącego stanu zapalnego. Najczęstszą ektazją, z którą specjaliści spotykają się w codziennej praktyce, jest stożek rogówki. Do rzadszych należą zwyrodnienie brzeżne przezroczyste i rogówka kulista. Zostaną one krótko omówione w poniższym opracowaniu.
3
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 11, Zwyrodnienia rogówki
PL
Pod pojęciem zwyrodnienia rogówki kryje się grupa schorzeń o powolnym przebiegu, które ujawniają się zwykle w podeszłym wieku i mają zróżnicowany wpływ na widzenie. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż pojawiają się one w pierwotnie zdrowej tkance i są wynikiem zaburzenia jej funkcjonowania. Wiele zwyrodnień rogówki jest konsekwencją zmian zachodzących w tej strukturze wraz z wiekiem. Umiejętność różnicowania fizjologicznych zmian związanych ze starzeniem się oka od patologii wymagających podjęcia terapii wydaje się więc niezmiernie istotna w praktyce każdego specjalisty. W niniejszym opracowaniu omówionych zostanie kilka zwyrodnień, które spotykane są najczęściej, a ich objawy podmiotowe, wpływ na jakość widzenia oraz charakterystyczny obraz w lampie szczelinowej pozwalają postawić właściwe rozpoznanie.
4
Content available remote Lampa szczelinowa – techniki do zadań specjalnych, cz. IV
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.