Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zjawiska kwantowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Świat u progu Drugiej Rewolucji Kwantowej
PL
Rozwój fizyki w XX wieku był w dużej mierze zainspirowany i zdominowany przez próby zrozumienia mechaniki kwantowej - teorii fizycznej opisującej materię i promieniowanie na poziomie subatomowym. Gdy pierwsze niezręczne próby sformułowania mechaniki kwantowej były podejmowane, nikt sobie nie zdawał sprawy, że już niespełna sto lat później może ona doprowadzić do nadzwyczajnego postępu technologicznego wpływającego niemal na każdy element codziennego życia. Nie da się ukryć, że dziś żyjemy w czasach Rewolucji Kwantowej, bo każdy z nas ma w domu dziesiątki urządzeń, które działają dzięki jej zdobyczom. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że wszyscy zbliżamy się nieuchronnie do kolejnego przełomowego momentu, który w perspektywie jednego pokolenia jeszcze bardziej odmieni znany nam świat. Już wkrótce nastąpi Druga Rewolucja Kwantowa, której jednym ze skutków będzie powstanie urządzeń rozwiązujących abstrakcyjne problemy przy wykorzystaniu zjawisk kwantowych. Czy jesteśmy na nią przygotowani?
2
Content available remote Efekty oddziaływania spin-orbita w kropkach kwantowych
PL
Ponad 100 lat temu Max Planck, chcąc wyjaśnić problem promieniowania termicznego ciał, wprowadził koncepcję najmniejszej porcji energii - kwantu [1]. Idea ta dała początek nowej dziedzinie fizyki-mechanice kwantowej, która była przedmiotem intensywnych badań w ubiegłym stuleciu. W obecnych czasach rozwój technologii pozwala na budowę układów wykorzystujących bezpośrednio zjawiska kwantowe.
3
Content available remote Wstęp do interferometrii atomowej
PL
Metrologia kwantowa to dynamicznie rozwijająca się dziedzina fizyki. U jej podstaw leży pytanie, w jakim stopniu wykorzystanie zjawisk kwantowych może się przyczynić do poprawy dokładności pomiarowej. Wydawać by się mogło, że jest to zagadnienie techniczne, które zainteresuje wyłącznie fizyków zajmujących się pracą w laboratorium - i tylko tych spośród nich, którzy stawiają sobie za cel wyśrubowanie dokładności pomiarowej. Innymi słowy, w tak postawionym problemie trudno się doszukiwać istotnych związków między fundamentami mechaniki kwantowej a wynikami konkretnych badań doświadczalnych. Jest jednak przeciwnie - współczesna metrologia, a w szczególności jej aspekt interferometryczny - okazują się wiele wnosić w nasze zrozumienie podstaw teorii kwantów. Omówimy teraz na prostym przykładzie, jakie są podstawowe pojęcia występujące w tej dziedzinie. Pozwoli to nam ocenić wagę metrologii i interferometrii kwantowej we współczesnej fizyce.
PL
Międzynarodowy Układ Jednostek Miar (SI) rozwija się w kierunku realizacji wzorców jednostek miar w oparciu o podstawowe stałe fizyczne, stałe atomowe lub efekty kwantowe, zależne od tych stałych. W artykule przedstawiono propozycje nowego systemu miar, jego definicję oraz dyskusję w sprawie nowego systemu. Oczekuje się przyjęcia nowego systemu miar w 2015 r.
EN
The International System of Units (SI) develops towards to realize measurement standards on the base of fundamental physical constants and quantum effects. In the paper sever proposals to a new system of units are presented. There is presented the last proposal for the new system of units (SI). This proposal is still discussed. The new system of units is expected to be approved in 2015.
5
Content available remote Zastosowanie zjawisk kwantowych w metrologii
PL
W artykule omówiono zjawiska kwantowe obserwowane w materiałach w fazie skondensowanej, które mają praktyczne znaczenie w metrologii wielkości elektrycznych. Powszechne stosowanie metod wzorcowania w oparciu o te zjawiska spowodowało, że obowiązujące definicje (np. ampera i wolta) nie są już realizowane. Ponadto, ogromny postęp w dziedzinie pomiaru czasu i częstotliwości - a także w innych dziedzinach metrologii - sprawił, że zaistniała potrzeba zmiany definicji niektórych jednostek podstawowych układu Sl. Nowe definicje polegałyby na ustaleniu wartości liczbowych pewnych stałych fizycznych, w tym w szczególności uniwersalnych stałych kwantowych jak stała Plancka i ładunek elementarny.
EN
In the paper, described are solid-state quantum effects, which are of practical meaning in electrical metrology. Calibration methods based on these effects are now commonly used in the official SI definitions of the electrical units (e.g. ampere and volt) are no longer realized. Moreover, there has been recently significant progress in time and frequency measurement - as well as in other branches of metrology. As a result, there is a need to change definitions of some of the SI base units. In the new definitions, the numerical values of certain physical constants would be fixed. In particular, the values of fundamental constants of quantum physics, that is the Planck constant and the elementary charge, would be fixed.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.