Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zima
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Nowy scenariusz zimowej pogody to zdecydowanie obraz bardziej przypominający jesień niż ten, który kojarzy się nam z trzaskającym mrozem i zwałami śniegu. W takiej sytuacji powinniśmy zaoszczędzić na energii i w portfelach miało zostawać więcej pieniędzy. To założenie, lecz realia gospodarczo-ekonomiczne wskazują co innego. Ciepła zima to wielkie zagrożenie dla sprawnego funkcjonowania ciepłownictwa i realna szansa na letnie blackouty.
PL
W warunkach strefy umiarkowanej najważniejszym czynnikiem wpływającym na charakterystykę roślin jest nieunikniony cykl pór roku, z niezwykle trudną do przetrwania zimą. To właśnie ona decyduje o strategiach naszych roślin, a to bezpośrednio przekłada się nie tylko na to, jak je zabezpieczać jesienią, ale też na ich właściwości dekoracyjne.
PL
Przygotowanie ogrodu do zimy wymaga przeprowadzenia odpowiednich prac pielęgnacyjnych oraz zabezpieczenia roślin mniej tolerancyjnych na zmiany temperatur. W przypadku ogrodów uprawianych na dachach budynków prace przygotowawcze różnią się w zależności od rodzaju zazielenienia, konstrukcji dachu, układu warstw oraz funkcji zazielenienia.
PL
Zima to czas, gdy krajobraz miejski staje się dość szary i monotonny, a ożywiającej go zieleni jest jak na lekarstwo. Najbardziej atrakcyjnie prezentują się o tej porze roku rośliny iglaste, ale zimozielone gatunki znajdziemy też wśród krzewów i krzewinek liściastych oraz pnączy, które mogą stać się zimową ozdobą miast, a zwłaszcza parków, skwerów i osiedli mieszkaniowych.
PL
W dobie nasilających się szkodliwych zjawisk, takich jak ocieplenie klimatu, anomalia pogodowe, a przede wszystkim przedłużające się okresy poważnych niedoborów wody, przeplatanych silnymi opadami deszczu, z podtopieniami włącznie, niezbędne jest poszukiwanie i stosowanie metod sprzyjających prawidłowemu retencjonowaniu wody. Do tego rodzaju inwestycji zaliczyć należy dachy zielone.
PL
Gdyby przechadzające się po trawnikach naszych miast gawrony i wrony potrafiły mówić, odezwałyby się zimą po rosyjsku. Jemiołuszka mogłaby nieźle władać szwedzkim, a czeczotka - szczebiotać po angielsku.
9
Content available remote Przegląd metod ogrzewania nawierzchni drogowych
PL
Kluczowym aspektem utrzymania zimowego dróg jest usuwanie śliskości zimowej. W artykule przedstawiono przegląd metod ogrzewania nawierzchni będących alternatywą dla standardowych sposobów radzenia sobie ze śniegiem i lodem. Przenalizowano ogrzewanie: hydrauliczne, elektryczne, mikrofalowe oraz indukcyjne. Przedstawiono badania i realizacje poszczególnych metod.
EN
The main aspect of winter maintenance is removing winter slipperiness. The paper presents an overview of pavement heating methods that are an alternative to standard methods of dealing with snow and ice. Hydraulic, electric, microwave and induction heating was analyzed. The research and implementation of individual methods were presented.
PL
Zapotrzebowanie na energię w budynkach mieszkalnych stanowi znaczną część jej całkowitego zużycia. Szacuje się, że w Polsce dochodzi ono do 40%. Dobrym sposobem na zmniejszenie tego udziału jest szersze wykorzystanie energii słonecznej. Sezonowe różnice między zapotrzebowaniem, którego szczytowe wartości występują zimą, a jej dostępnością latem, sprawiają, że typowe projekty solarne przystosowane są tylko do podgrzewania c.w.u. w okresie dobrego napromieniowania. Pozostałe zapotrzebowanie na ciepło jest zwykle pokrywane przez inne źródło, często zasilane paliwem kopalnym. Jednym z możliwych rozwiązań poprawy tego stanu jest opracowanie możliwie wydajnych systemów do współpracy z magazynami ciepła. Efektem takiego działania jest wzrost wydajności i niezawodności, co bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacyjne oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska, głównie emisji dwutlenku węgla. W niniejszym artykule opisano algorytm ładowania zasobnika wypełnionego materiałem zmiennofazowym przez układ kolektorów słonecznych. Podczas rozładowania magazynu glikol kierowany jest na parowacz pompy ciepła. Wyższa temperatura na dopływie do pompy powoduje wzrost jej współczynnika wydajności grzejnej i mocy. Przykładowe obliczenia przeprowadzono dla dwóch zimowych dni (17 lutego i 14 marca). Otrzymane wyniki wskazują na zasadność budowy takich układów. Pozwala to efektywniej wykorzystać energię słoneczną w okresach jej niskiej dostępności zimą.
EN
Energy demand in residential buildings accounts for a significant proportion of final energy consumption. It is estimated that in Poland it reaches 40%. A good way to reduce this share is to use more solar energy. Seasonal differences between the demand, whose peak values occur in winter, and its availability in summer, make typical solar projects suitable only for heating domestic hot water. for a period of good irradiation. The remaining heat demand is usually covered by another source, often by fossil fuel. One of the possible solutions for improvement is the development of possibly efficient systems for cooperation with heat storage. The effect of such action is an increase in efficiency and reliability, which directly translates into operating costs and lower environmental pollution, mainly carbon dioxide emissions. This paper describes the algorithm of loading a container filled with a phase change material by a system of solar collectors. When the storage is discharged, glycol is directed to the heat pump’s evaporator. A higher temperature at the pump inlet causes an increase in its heating efficiency and power factor. Sample calculations were made for two winter days: February 17 and March 14. The obtained results indicate the validity of the construction of such systems. This allows more efficient use of solar energy in periods of its low availability in winter.
PL
Idealnym terminem przycinania wiekszości gatunków krzewów ozdobnych jest późna zima - od lutego do marca - w końcu okresu spoczynku, przed rozpoczeciem wegetacji.
PL
Zima to trudny czas dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślinności, zwłaszcza tej przyulicznej. Powodem do obaw nie są wcale niskie temperatury, lecz substancje chemiczne wykorzystywane do zimowego utrzymania dróg. Stosowane w dużych ilościach powodują obumieranie drzew i krzewów rosnących przy ulicach. Poznań znalazł sposób by sobie w tym radzieć.
PL
Trwa zimna, niesprzyjająca pora roku i każdy doświadczony ogrodnik wie, że jest to czas kiedy rośliny, również te o znacznych rozmiarach, muszą być przygotowane do trudnych warunków atomsferycznych.
PL
Tworzenie miejskich kompozycji roślinnych, przyciągających uwagę i wzrok mieszkańców poza sezonem wegetacyjnym, opiera się na wykorzystaniu gatunków i odmian o interesującym ułożeniu pędów, ciekawej barwie kory oraz atrakcyjnych owocach. Jedne z wymienionych elementów są widoczniejsze w okresie jesieni i na przedwiośniu, inne przyciągają uwagę, gdy spadnie pierwszy śnieg.
PL
Drzewa przy poznańskich ulicach zyskują na zimę specjalne osłony, chroniące ich korony nie tyle przed zimnem, co przed szkodliwym działaniem aerozolu solnego, unoszącego się spod kół przejeżdżających samochodów. W ten sposób w okresie zimowym chronionych jest ok. 1500 drzew rosnących wzdłuż poznańskich jezdni.
PL
Dach jest najwyższą konstrukcyjną częścią budynku. Wszelkie prace odbywające się na dachu są traktowane jako roboty wykonywane na wysokości. Jakie zatem należy podjąć działania, by bezpiecznie odśnieżyć dachy płaskich budynków?
PL
Miejskie tereny zieleni to wyzwanie dla lokalnych władz nie tylko wiosną czy latem, gdy trzeba je pielęgnować – nawozić, podlewać, przycinać i kosić. Także złota polska jesień, a więc wrzesień, październik i listopad, to dla samorządowych ogrodników czas wzmożonej aktywności – prostego grabienia liści, ale i wielu poważniejszych prac przygotowujących parki, skwery, klomby, zieleńce i zwykłe trawniki do nadchodzącej zimy.
PL
Zimowe utrzymanie oraz pielęgnacja drzew, krzewów oraz bylin w mieście to jedno z poważniejszych zadań, z jakimi zmagają się polskie samorządy.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.