Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zezwolenie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Po przeanalizowaniu obowiązujących regulacji odnoszących się do problematyki wynajmu krótkoterminowego w prawie polskim, a także na poziomie unijnym w części pierwszej, w drugiej odsłonie artykułu opisane zostaną rozwiązania prawne funkcjonujące w porządkach prawnych innych państw Unii Europejskiej - RFN, Francji oraz Hiszpanii. We wskazanych państwach problemy, jakie wynikają z rosnącej popularności tej formy najmu nieruchomości, zostały dostrzeżone przez prawodawców dużo wcześniej, a zwrócenie uwagi na konkretne sprawy wynikłe bezpośrednio ze stosowania ustaw regulujących to zjawisko może mieć bardzo dużą wartość w przypadku wprowadzania odpowiednich rozwiązań prawnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W końcowej części pracy autorzy przedstawią swoje propozycje legislacyjne dotyczące najmu krótkoterminowego, które w zamyśle miałyby znacząco ograniczyć konflikty powstałe na kanwie tych stosunków prawnych oraz wprowadzić rynek nieruchomości przeznaczonych do wynajmu na krótki okres na tory zrównoważonego rozwoju.
EN
After analysing the existing regulations on short-term renting in Polish law and at the EU level in the first part, the second part of the article will describe legal solutions functioning in the legal systems of other EU states - Germany, France and Spain. In the aforementioned countries, the problems resulting from the growing popularity of this form of tenancy of real estate were noticed by lawmakers much earlier, and drawing attention to specific issues arising directly from the application of laws regulating this phenomenon may be of great value in the case of introducing appropriate legal solutions in the Republic of Poland. In the final part of the paper, the authors present their legislative proposals concerning short-term rentals, which are intended to significantly reduce conflicts arising in the context of these legal relationships and to put the short-term rental market on the path of sustainable development.
PL
W praktyce konieczność usunięcia drzew bardzo często występuje w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku negatywne oddziaływanie powinnno być skompensowane w myśl zasady "zanieczyszczający płaci".
PL
Zgodnie z postanowieniami art. 83 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2020 r., poz. 55) zasadą jest usuwanie drzew po uzyskaniu zezwolenia. Z reguły jednak podmiotom zainteresowanym usunięciem drzew lub krzewów zależy, aby miało miejske to jak najszybciej, co niekoniecznie musi leżeć w szeroko pojętym interesie ochrony środowiska.
PL
Zgodnie z postanowieniami art. 84 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2014 r. o ochronie przyrody (DzU z 2020 r., poz. 55) usunięcie drzew lub krzewów za zezwoleniem co do zasady wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska. Jednak jak od każdej reguły - wystepują wyjątki.
PL
W artykule przedstawiono akty prawne stosowane przy uzyskaniu zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdów szynowych zgodnych z wymaganiami Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (TSI). Opisano także tryb postępowania w przypadku wystąpienia o pierwsze zezwolenie dla pojazdu szynowego. Przedstawiono również tryb postępowania w przypadku, gdy pojazd szynowy ma zezwolenie do eksploatacji w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, a będzie eksploatowany również na terytorium Polski.
PL
Sejm uchwalił 20 lipca ub.r. kilka ustaw wprowadzających zmiany do Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2018 r. poz. 992, ze zm.). W poprzednich miesiącach zostały omówione zmiany dotyczące przepisów o produktach ubocznych, transporcie i magazynowaniu odpadów, a w grudniu pierwsza część uwag odnoszących się do przepisów o zezwoleniach na gospodarowanie odpadami.
7
Content available remote Organizacja przewozów wojskowych transportem samochodowym
PL
Transport samochodowy jest zasadniczym rodzajem, którego wykorzystanie pozwala zaspakajać potrzeby logistyczne i nie tylko logistyczne jednostek i instytucji wojskowych. Mając to na względzie, koniecznym staje się zdefiniowanie potrzeb dla podjęcia działań umożliwiających skuteczne zaspakajanie potrzeb przewozowych. Ważne jest również uwzględnienie wymagań wynikających z ogólnokrajowych przepisów związanych zwłaszcza z bezpiecznym przewozem ładunków niebezpiecznych, przemieszczaniem kolumn pojazdów jak i pojazdów z ładunkami nienormatywnymi. Tak rozumiane potrzeby wskazują rolę, miejsce i zadania organów transportu i ruchu wojsk. Wielkość i rodzaj potrzeb przewozowych wymagają określenia procedur obowiązujących w procesie wydawania zezwoleń wojskowych. Z powodu rozmiaru i złożoności czynności realizowanych w procesie przygotowania do wydania zezwolenia, zachodzi potrzeba wykorzystania elektronicznego systemu monitorowania pozycji wojsk pod kryptonimem "Konwój". System ten umożliwia zbieranie, analizowanie i opracowywanie danych dotyczących możliwości wydawania zezwoleń. Pozwala również przesyłać określone informacje pomiędzy zainteresowanymi stronami jak również na bieżąco śledzić przemieszczające się pojazdy.
EN
Road Transport is an essential type of, which use allows you to meet the logistical needs and not only logistic units and military institutions. With this in mind, it becomes necessary to define needs to take action to enable effective satisfying needs. It is also important to take account of requirements resulting from the national provisions relating in particular to the safe transport of dangerous goods, movement of the columns of vehicles and cargo vehicles non-normative. So understood the need to indicate the role of place and mission of transport and movement of troops. The size and type of transport needs require the determination of procedures in the process of issuing permits military transport. Due to the size and complexity of the activities carried out in the process of preparing for the issue, you need to use the electronic system for position monitoring of the troops under the codename "Konwój". This system allows you to collect, analyze, and develop data on licensing opportunities. It also allows you to transfer information between interested parties, as well as to track moving vehicles.
PL
Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR Sektor budowlany w Polsce 2016. Analiza regionalna. Prognozy rozwoju na lata 2016–2021, długo wyczekiwane przyspieszenie w budownictwie drogowym jest coraz bliżej, jednak w poszczególnych regionach kraju będzie ono miało różną siłę. Dzięki imponującej liczbie inwestycji drogowych, zakontraktowanych przez GDDKiA w latach 2014–2015, w 2016 r. oczekiwana jest dwucyfrowa dynamika rynku budownictwa drogowego. Jednak będzie to dopiero wstęp do intensywnej rozbudowy sieci dróg krajowych w latach 2017–2018.
EN
According to the latest report by research firm PMR, "Construction sector in Poland 2016. Regional analysis. Forecasts for the years 2016-2012", the long-awaited acceleration in road construction is getting closer, but it will differ depending on particular regions of Poland. With an impressive number of road projects contracted by GDDiKA in the years 2014-2015, in 2016 it is expected that the road constructions market will reach a two-digit growth rate. However, it will only be an introduction to the intensive development of the national road network in the years 2017-2018.
PL
Niestety, mogą one stanowić także źródło zagrożeń w trakcie np. burz lub trąb powietrznych. W takich przypadkach niezbędne jest podejmowanie szybkich działań, zmierzających do usunięcia występujących niebezpieczeństw, czasami związanych z usunięciem drzew, które je stwarzają. Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.) w art. 83 ust. 1 przewiduje jednak, że usunięcie drzew lub krzewów co do zasady może nastąpić dopiero po uzyskaniu zezwolenia, a wśród wyjątków od tej reguły wymienionych w ust. 6 tego przepisów nie wymieniono siły wyższej lub innych stanów nadzwyczajnych.
PL
Usunięciem drzew lub krzewów stwarzających zagrożenie dla osób lub mienia zainteresowani mogą być zarówno właściciele nieruchomości, na których rośliny znajdują się, jak i osoby przebywające na nieruchomościach sąsiednich. Czasami ci drudzy wykazują nawet większe zainteresowanie usunięciem drzew, gdyż to na nich one oddziałują, np. pylenie, opadanie liści lub obłamywanie gałęzi. Jak już wielokrotnie wspomniano we wcześniejszych artykułach, usunięcie drzewa lub krzewu co do zasady może nastąpić tylko po uzyskaniu zezwolenia wydawanego na podstawie art. 83 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.). W związku z tym, z punktu widzenia praktyki bardzo ważne pozostaje ustalenie tego, kto powinien uczestniczyć w takim postępowaniu jako jego strona.
PL
Ochrona gatunkowa roślin, grzybów i zwierząt wpisuje się w ustawę o ochronie przyrody. Jednak rozwiązania prawne w zakresie ochrony gatunków dziko występujących do dziś nie zostały precyzyjnie określone i mogą prowadzić do naruszenia prawa.
PL
W Unii Europejskiej regulacje prawne dotyczące genetycznie zmodyfikowanych organizmów powstały głównie z myślą o ochronie środowiska oraz bezpieczeństwa żywności. Unijny pakiet legislacyjny dotyczący GMO składa się z wielu rozporządzeń i dyrektyw. Naczelną zasadą jest zakaz uwalniania do środowiska i użycia GMO. Zakaz może być zniesiony zezwoleniem dotyczącym uprawy GMO lub jego użycia w żywności lub paszy. Ocena ryzyka jest przeprowadzana przez EFSA, państwa członkowskie i Komisja Europejska podejmują zaś decyzje mające na celu zarządzanie ryzykiem związanym z GMO. Zarówno GMO, jak i produkty GMO podlegają zasadzie swobodnego przepływu towarów. Jednak państwa członkowskie mają istotne możliwości wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie. Na unijny pakiet legislacyjny dotyczący GMO składają się również przepisy dotyczące oznakowania, śledzenia, przemieszczania trans granicznego oraz ograniczonego użycia.
EN
Genetically modified organisms are regulated in the EU mainly with a view to ensuring environmental protection and food and feed safety. The EU GM legislative package consists of several regulations and directives. The general rule is a prohibition on deliberate release and use of GMO unless specifically authorised. GM food and feed are subject to double safety approval which can be referred to as environmental approval and food approval. Risk assessment is carried out by EFSA while risk management measures are adopted by Members States and the European Commission. GMOs as well as GMO products are subject to free movement of goods. Nevertheless, Member States have the possibility to restrict the application of the principle. The EU GM package also consists of rules on labeling and traceability and is completed by provisions on transboundary movements and contained use.
PL
Zgodnie z Ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (u.o.p.), co do zasady usunięcie drzew lub krzewów może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli osoba ta nie jest właścicielem, do wniosku dołącza się zgodę właściciela gruntu. Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
PL
Usuwanie drzew i krzewów, poza pewnymi wyjątkami, powinno się odbywać na mocy decyzji administracyjnej, której podstawy opisano w Ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880, z późn. zm.). Z samej nazwy ustawy, a także rozdziału poświęconego temu zagadnieniu wynika jasność intencji ustawodawcy, który istotnie ograniczył prawo posiadacza nieruchomości do decydowania o losach zieleni. Ograniczenie to ma na celu ochronę zasobów przyrody.
PL
W I cz. artykułu ("Przegląd Komunalny" 8/2008) omówiono podstawowe założenia konstrukcji i zasad stosowania zezwoleń na świadczenie określonych usług komunalnych. Dla wydania zezwolenia istotne jest ustalenie przez wójta wymagań adresowanych do przedsiębiorcy zamierzającego świadczyć takie usługi, obejmujących kwestie wyposażenia technicznego oraz ustalających miejsce przekazania odpadów. Kwestia ta w praktyce budzi spore kontrowersje.
PL
Dyrektywa 94/22/WE została przyjęta, aby ułatwić i zintensyfikować prowadzenie poszukiwań oraz wydobycia węglowodorów na obszarze Wspólnoty, poprzez zapewnienie równego i swobodnego dostępu do tej działalności w państwach członkowskich. Dyrektywa 94/22/WE określa:procedury i kryteria udzielania zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów,zasady udziału państw członkowskich w tego rodzaju działalności, środki służące zagwarantowaniu porównywalnego traktowania podmiotów państw członkowskich prowadzących działalność regulowaną dyrektywą w państwach trzecich do traktowania podmiotów państw trzecich w przedmiotowym zakresie we Wspólnocie. Celem publikacji jest prześledzenie zmian w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, które spowodowane zostały dostosowywaniem do wymagań dyrektywy 94/22/WE. Analizie poddano ponadto sposób wdrożenia do prawa polskiego wybranych przepisów dyrektywy. Szczególną uwagę poświęcono problematyce wyłączeń od stosowania procedury udzielania zezwoleń i przesłanek uzasadniających odmowę udzielenia zezwolenia.
EN
Directive 94/22/EC provides for : procedures and criteria for granting authorizations for prospecting, exploration and production of hydrocarbons, principles of participation of Member States in the above mentioned activities, measures ensuring comparable treatment of Member States' entities to that enjoyed by third countries entities in the field of the activities covered by this Directive. The implementation of the Directive 94/22/EC was one of the purpose of the legislative works aiming at enactment of the act on the amendment of the act of 27 July 2001 - The Geological and Mining Law (O. J. No 110, item 1190 ). This act changed the Article 11 paragraph 4 of the Geological and Mining Law. The new Article 11 paragraph 4 obligates to initiate prior tender before granting mining usufruct for prospecting, exploration or extraction of natural gas, oil, their natural derivatives and methane from hard coal. Polish legislator recognized the agreement for granting mining usufruct (Article 9 of the Geological and Mining Law) as the equivalent of authorization defined in Directive 94/22/EC. The act of 20 April 2004 on the change and repeal of some laws in relation with the accession of Poland to the European Union (O. J. No 96, item 959) implemented to the Geological and Mining Law a reference informing that it transposes Directive 94/22/EC. In 2005 once more the amendments were introduced to the act on Geological and Mining Law. The act of 22 April 2005 on the amendment of the act on Geological and Mining Law and the act on waste (O. J. No 90, item 758) implemented to the Article 11 of the Geological and Mining Law a new paragraph - 2a. It determines cases in which mining usufruct may be granted without prior tender. This new provision is the equivalent of the Article 3 of Directive 94/22/EC.
PL
Do redakcji zwrócił się jeden z naszych czytelników z prośbą o wyjaśnienie warunków, jakie musi spełnić recykler oraz jakie zezwolenia powinien posiadać, by mógł wystawiać karty przekazania odpadów dokumentujące przeprowadzenie recyklingu. O udzielenie odpowiedzi poprosiliśmy dr hab. Włodzimierza Urbaniaka.
PL
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2003 r. nr 7, poz. 78) przyniosła zmianę nazwy i zakresu podstawowej decyzji administracyjnej, jaką było zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Obecnie dotyczy to tylko odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Pozostały natomiast niezmienione ogólne zasady wydawania tych zezwoleń - ustalone nowelą z 2001 r. (DzU nr 100, poz. 1085) oraz z 2002 r. (DzU nr 113, poz. 984). Mogą one jednak budzić dość poważne wątpliwości.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.