Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zawory termostatyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać możliwości regulacji przepływu wody grzewczej.
PL
Termostatyczny zawór rozprężny, to jeden z najstarszych elementów regulacyjnych w urządzeniach chłodniczych, który dostosowuje ilość czynnika niskowrzącego w parowniku do jego obciążenia cieplnego. Wzrastająca popularność obiegów odwracalnych związanych z łączeniem zapotrzebowania na klimatyzację pomieszczeń w lecie i na ich ogrzewanie w pozostałych okresach oraz wymóg podnoszenia efektywności energetycznej urządzeń, co wiąże się ze stosowaniem regulacji wydajności, skomplikowały warunki pracy tego typu regulatorów. W publikacji przedstawione zostały nowe, termostatyczne zawory rozprężne serii Alco TX7 firmy Emmerson, w tym ich wersja o przepływie dwukierunkowym, co pozwala na zastosowanie tylko jednego takiego zaworu w układzie odwracalnym zamiast dwóch w połączeniu z zaworami zwrotnymi.
EN
Thermostatic expansion valve is one of the earliest device controlling the refrigerant flow according to the heat load of evaporator. Working conditions of this regulator are more complicated since the reversible cycles for cooling of compartments in summer and heating in winter are more popular as well as cooling capacity regulation is more often used in order to increase energy efficiency of refrigerating plants. In the paper the new thermostatic expansion valves Alco TX7 by Emmerson are presented including the version for two-directions flow. Only one such valve is enough in a reversible system instead of two conventional regulators combined with check valves.
PL
Gdy rosną wymagania komfortu termicznego w budynku, a także presja na efektywność energetyczną i sprawność instalacji grzewczych czy chłodzących, na znaczeniu zyskuje armatura sterująca i regulująca. Nie dziwne więc, że na rynku mamy jej tak duży wybór. Spróbujmy pokusić się o pewną systematykę dostępnych rozwiązań.
PL
Na kanwie tematu postawionego w tytule artykułu autor pisze o zmianach warunków cieplnych pracy c.o. spowodowanych robotami termomodernizacyjnymi w budynku oraz o sposobach modernizacji c.o.
EN
After building thermomodernization is necessary to adapt the heating system to the new operating conditions. The modernization de-pends on its condition, the engineer decision and available funds. The technical analysis and technical design is always required.
PL
Na kanwie termomodernizacji budynków w artykule przedstawiono informacje o standardach istniejących instalacji c.o., termomodernizacji budynków z wielkiej płyty, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, konieczności działań na rzecz obniżenia potrzeb cieplnych pomieszczeń w budynku poddawanych termomodernizacji oraz dostosowaniu instalacji c.o. do obniżonego obciążenia cieplnego.
EN
The proportional reduction of heat demand is the result of buildings thermomodernization process. For each room this ratio is not constant and varies depending on the room geometry and location in the building. The adapting process of an existing heating to the new conditions require individual calculations for each room.
PL
W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach częstym zjawiskiem jest nierówne grzanie grzejników. Najlepiej przeanalizować je na przykładzie małej instalacji, w której nie stosuje się zaworów podpionowych. W oparciu o przykład małej instalacji, w której nie stosuje się zaworów podpionowych autor wyjaśnia jak można efektywnie ją równoważyć. Przy okazji definiuje to pojęcie oraz przedstawia metodykę obliczeń instalacji na potrzeby projektowe.
PL
W publikacji zawarto użyteczne informacje związane z kontrolą funkcjonowania instalacji C.O.
PL
Publikacja przytacza opisy czym są zawory termostatyczne grzejnikowe oraz jak działają zawory i głowice termostatyczne.
PL
Publikacja analizuje charakterystykę hydrauliczną zaworów grzejnikowych pod kątem strat ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych.
PL
W artykule przedstawiono analizę przesłanek klimatycznych oraz związanych z nimi elementów bezpieczeństwa energetycznego, a szczególnie bezpieczeństwa miejskich systemów ciepłowniczych.
EN
The article presents an analysis of climatic conditions and related elements of energy security, particularly the security of urban district heating systems.
PL
Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy. W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w "Warunkach technicznych" wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.
PL
Rozważania publikacji dotyczą rozwiązań instalacji grzewczych w bliższej lub dalszej przyszłości.
PL
Omawiający zagadnienie zwraca uwagę na zasady odpowiedniego doboru średnic gałązek i zaworów grzejnikowych. Rozważania dotyczą zwłaszcza zakresów stosowanych mocy cieplnych grzejników, prędkości przepływu wody w gałązkach i zaworach grzejnikowych, dopuszczalnych mocy cieplnych grzejników oraz wpływu średnic gałązek i zaworów grzejnikowych na pompę cyrkulacyjną instalacji c.o.
PL
Wprowadzone przez rozporządzenie ministra infrastruktury [1] wymagania dotyczące temperatury ciepłej wody w punktach jej poboru spowodowały konieczność stosowania w instalacjach ciepłej wody takich rozwiązań, aby temperatura ta nie była niższa niż 55°C i nie wyższa niż 60°C. Jednym z propagowanych obecnie rozwiązań jest stosowanie na przewodach cyrkulacyjnych (na pionach lub podpionach) termostatycznych zaworów regulacyjnych, umożliwiających spełnienie powyższych warunków.
PL
Wprowadzenie do powszechnego stosowania przygrzejnikowych zaworów termostatycznych ograniczyło problemy związane z rozregulowaniem hydraulicznym instalacji c.o. Artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na rozwiązywane dość rutynowo zagadnienie dot. ciśnienia czynnego grawitacyjnego oraz na sposób uwzględniania jego obecności w analizach warunków pracy pompowych instalacji c.o. (dwururowych). Chociaż autorzy nie proponują gotowych rozwiązań, to jednak wskazują różnice w stosunku do historycznych już rozwiązań instalacji ze stałym strumieniem czynnika grzejnego.
16
Content available remote Regulacja i sterowanie instalacji grzewczych
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.