Jednym z szerzej dyskutowanych w ostatnich latach problemów środowiskowych jest zanieczyszczenie ekosystemów wodnych (ale nie tylko) tzw. mikroplastikiem. Wiedza o tych substancjach, ich znaczeniu i wpływie na środowisko, organizmy i zdrowie człowieka wciąż jest rozproszona i wymaga uzupełnienia, systematyzacji i standaryzacji. Niemniej obecności mikroplastiku w wodzie i jego wpływu na organizmy żywe, nie tylko wodne, nie można bagatelizować. Problem jest monitorowany w UE, a znowelizowana dyrektywa w sprawie jakości wody pitnej zobowiązuje Komisję Europejską do prac nad rozpoznaniem skali zagrożenia źródeł wody pitnej mikroplastikiem oraz jego skutków zdrowotnych.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Mikroplastiki stanowią zanieczyszczenie o charakterze globalnym, o czym świadczy ich obecność w różnych ekosystemach (m.in. w wodzie, glebie, powietrzu). Co więcej, mogą być one transportowane w środowisku na duże odległości, docierając tym samym do bardzo odległych i odludnych miejsc. Zanieczyszczenie produktów przeznaczonych do spożycia oraz atmosfery mikroplastikami powoduje, że człowiek jest narażony na ich spożycie i wdychanie, jednakże możliwe konsekwencje zdrowotne z tym związane nie są znane. W niniejszym artykule zestawiono najważniejsze informacje na temat występowania mikrodrobin plastiku w środowisku wodnym, powietrzu, jak również produktach żywnościowych. Ponadto przedstawiony został aktualny stan wiedzy na temat wpływu mikroplastików na człowieka w oparciu o dostępne dane literaturowe.
EN
Microplastic pollution is global, as evidenced by their presence in various ecosystems (including water, soil, air). What's more, they can be transported in the environment over long distances, thus reaching very remote and desolate areas. Contamination of food products and the atmosphere with microplastics means that people are exposed to the consumption and inhalation of these micropollutants, however, the possible health consequences are unknown. This article summarises the most important information on the occurrence of microplastics in the aquatic environment, air and food. Furthermore, the current state of knowledge on the effects of microplastics on humans is presented based on available literature data.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.