Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zamówienie in house
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Udzielenie zamówienia in house jest prawnie dozwolone w przypadku zaktualizowania się przesłanek, które nawiązują do cech charakterystycznych stosunku wewnętrznego. W przypadku kontraktowej formuły zamówień in house stosowne przesłanki zostały wyrażone w art. 214 ust. 1 pkt 11-13 ustawy Prawo zamówień publicznych (odrębnie względem poszczególnych modeli).
PL
Trwałym komponentem dyskusji na temat zamówień in house jest wątek zarzucanej szkodliwości zamówień wewnętrznych dla rynku. Chodzi o nadużywanie przez podmioty publiczne (jako organizatorów lokalnych rynków) pozycji dominującej oraz podobne argumenty, dotyczące antykonkurencyjnego wymiaru wskazanego rodzaju zamówień.
PL
Od redakcji: W poprzednim numerze "Przeglądu Komunalnego” zamieściliśmy materiał Konrada Różowicza, prawnika Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, pt. "W tęczowej krainie jednorożców”. Artykuł ten odnosił się do procedury zamówień in house. Polemikę z tezami materiału podjął zespół autorów Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp.j. Treść poniżej.
PL
Materia zamówień in house wielokrotnie powiązana jest z problematyką dotyczącą usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, w tym z rozliczeniami finansowymi w formule rekompensat.
PL
W toku toczących się prac konsultacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dotyczących zasadności wprowadzenia zmian w zakresie funkcjonującej od 2021 r. Ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego zgłosił potrzebę wprowadzenia zmian w obszarze sposobu uregulowania materii zamówień in house.
PL
Wiarygodna prognoza handlowa stanowi instrument weryfikacji i wykazania zależności ekonomicznej osoby prawnej, której ma zostać udzielone zamówienie in house, od zamawiającego sprawującego nad nią kontrolę.
PL
Po raz kolejny środowiska samorządowe i odpadowe z uwagą obserwują zmagania pomiędzy miastem stołecznym Warszawa i Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania a prywatnymi przedsiębiorcami działającymi w branży odpadowej, dotyczące wprowadzenia w Warszawie in house na odbiór odpadów komunalnych.
PL
„Ponad 90% działalności” firmy kontrolowanej mają stanowić zlecenia podmiotu kontrolującego - brzmi w uproszczeniu przepis warunkujący udzielanie zamówień in house. Wystarczy więc obliczyć te „90% działalności” - i gotowe. Proste? Jak się okazuje, wcale nie tak proste, jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka.
PL
Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odgrywa istotną rolę w praktyce udzielania zamówień in house. Pomimo wyraźnego uregulowania ich kwestii w dyrektywie 2014/24/UE w praktyce ich stosowania wciąż zachodzą wątpliwości co do zakresu dozwolonej współpracy w sektorze publicznym.
PL
Nowe Prawo zamówień publicznych wprowadza kilka nowych rozwiązań dotyczących zamówień wewnętrznych.
PL
Rynek zamówień publicznych boryka się z problemami ciągłego wzrostu cen i niskiego zainteresowania potencjalnych wykonawców. W lipcu br. rząd przyjął projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Czy liczący ponad 1,5 tys. stron akt prawny stanie się remedium na dotychczasowe bolączki zamawiających i wykonawców?
PL
Emocje w sporach między przedsiębiorcami a gminami, związane ze zleceniami przez gminy odbiorów odpadów komunalnych z wolnej ręki, wyraźnie opadły. Gminy podchodzą już do tej sprawy z rezerwą, m.in. po wycofaniu się z zastosowania in house przez Warszawę, gdzie orzeczono, że dalsze prowadzenia postępowania dotyczącego wprowadzenia in house nie leży w interesie publicznym.
PL
Trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Proponowane zmiany nie uchylają jednak nakazu organizacji przetargu na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy.
PL
Podczas zorganizowanej niedawno przez Fundację im. Stefana Batorego debaty o potrzebie zwiększenia przejrzystości nadużyć w zamówieniach publicznych przez prezes Najwyższej Izby Kontroli wskazał dzisięć propozycji zmian.
PL
Od wejścia w życie tzw. rewolucji śmieciowej trwa spór na temat możliwości udzielania przez gminy zamówień na odbiór odpadów z pominięciem wymaganej ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach procedury przetargowej. O takie rozwiązanie zabiegały samorządy. Jak przedstawia się sytuacja po kilku miesiącach obowiązywania nowych przepisów?
PL
Przyjęcie nowych unijnych dyrektyw zamówieniowych wymaga pochylenia się nad regulacjami, których wykładnia może w praktyce nastręczać trudności. Jeden z często pojawiających się w praktyce problemów dotyczy interpretacji przepisów art. 12 ust. 1 dyrektywy 2014/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zamówień publicznych, które odnoszą się m.in. do parametru „80% działalności”.
PL
Jednym z największych wyzwań dla środowiska samorządowego w 2016 r. będzie doprowadzenie do kompleksowej regulacji tzw. zamówień in house w sektorze komunalnym.
PL
W drodze nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych wykluczono możliwość udzielania zamówień in house w przypadku odbioru albo odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. W jakim trybie wyłaniany ma być podmiot odbierający odpady komunalne z nieruchomości mieszanych?
PL
Szeroko rozumiana debata dotycząca tzw. zamówień in house, zwłaszcza w gospodarce odpadami komunalnymi, pod wieloma względami przypomina dobry serial telewizyjny, w którym pełno jest zaskakujących zwrotów akcji i w którym do samego końca nie sposób przewidzieć zakończenia. Przyjmując tego typu porównanie, można stwierdzić, iż 22 czerwca 2016 r. dobiegł końca kolejny sezon tego serialu" - pytanie czy ostatni?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.