W artykule omówiono realizację wzmocnienia podłoża pod budowaną w Rudzie Śląskiej drogą N-S mającą w przyszłości połączyć Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4. Zagęszczanym impulsowo gruntem był typowy dla terenów Śląska łupek nieprzepalony. Badania efektywności zagęszczenia wykazały skuteczność technologii RIC we wzmocnieniu tego typu gruntu do głębokości 4,0-5,0 m. Dodatkowo w artykule opisano wpływ prowadzonego zagęszczania na sąsiadujące z budową obiekty.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Zaprezentowano wyniki badań wpływu składu masy formierskiej na efekty impulsowego zagęszczania mas formierskich. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że optymalna zawartość bentonitu w masie, ze względu na skuteczność impulsowego zagęszczania, wynosi około 5%. Wzrost zawartości bentonitu w masie do wartości około 7% powoduje zmniejszenie efektów impulsowego zagęszczania masy formierskiej . Taki efekt obserwuje się w przypadku zagęszczania masy z użyciem płaskiej płyty modelowej jak również z użyciem płyty modelowej odwzorowującej wąskie wnęki modeli odlewniczych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.