Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zaburzenia wzroku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Nauki medyczne coraz częściej stosują holistyczne podejście do leczenia pacjenta. Zakłada ono, że organizm człowieka jest układem całościowym i należy leczyć cały organizm, nie ograniczając się do konkretnego narządu. Zgodnie z tym podejściem, przyczyny danego zaburzenia można szukać nawet w daleko oddalonych obszarach ciała. Mięśnie szkieletowe odgrywają w tym kluczową rolę ze względu na anatomiczny „łańcuch", który tworzą, spajając szkielet człowieka. Powstanie napięcia w jednej części tego łańcucha prowadzi do mechanizmów kompensacyjnych reszty układu. Przykładem takiego mechanizmu jest wyrównawcze ustawienie głowy, powstające w wyniku kompensacji zeza, co sugeruje wpływ zaburzeń wzrokowych na jakość przyjmowanej postawy ciała [1].
2
Content available remote Tajemniczy zespół Charlesa Bonneta
PL
Zespół Charlesa Bonneta (CBS) pozornie w pierwszym kontakcie może kojarzyć się z chorobą o podłożu psychicznym, jednakże stan ten jest silnie związany z współwystępującymi zaburzeniami wzrokowymi, a cierpiący na niego pacjenci są z reguły zdrowi na umyśle. Dotyka głównie osoby starsze między 70. a 80. rokiem życia, jednak od tej reguły są wyjątki i zdarza się, że osoby młodsze również cierpią z tego powodu. Zespół Charlesa Bonneta charakteryzuje się występowaniem u pacjentów omamów wzrokowych, zarówno tych prostych, w postaci na przykład błysków, lub bardziej złożonych, gdzie widziane mogą być zwierzęta (szczególnie te małe), ludzie czy nawet całe krajobrazy. Przeważają halucynacje o intensywnych barwach, rzadziej pojawiają się te biało-czarne. Halucynacje mogą być bardzo zmienne, mogą pojawiać się i znikać.
4
Content available remote Zaburzenia wzrokowe u dzieci, cz. II. Wady refrakcji i metody ich wyznaczania
PL
Wykrycie i skorygowanie wad refrakcji już we wczesnym dzieciństwie pozwala w wielu przypadkach uniknąć ryzyka rozwoju niedowidzenia i/lub zaburzeń w ustawieniu oczu – zeza, zwłaszcza refrakcyjnej ezotropii. Do połowy XX wieku uważano, że człowiek rodzi się z nadwzrocznością rzędu kilku dioptrii, która ulega stopniowej redukcji w ciągu pierwszych 5–6 lat życia. Okazało się, że było to błędne przeświadczenie, które wynikało z niewłaściwej metodologii, jaką w swoich badaniach w 1892 roku zastosował Herrnheiser [1]. Wszystkie kolejne prace dotyczące występowania wad wzroku u noworodków [2–4] wykazały istnienie dużej różnorodności wad refrakcji w zakresie od krótkowzroczności 11–12D do nadwzroczności 11–12D, z czego około 25% noworodków było krótkowidzami.
5
Content available remote Zaburzenia wzrokowe u dzieci, cz. I. Pomiar ostrości wzroku
PL
Układ wzrokowy człowieka czerpie z otoczenia informacje o cechach obserwowanych obiektów, takich jak ich kształt, barwa, wielkość, lokalizacja w przestrzeni, a także stanowi istotne narzędzie do percepcji głębi, ruchu czy kolejności następujących po sobie zdarzeń. Aby percepcja ta była pełna, konieczne jest ostre odwzorowanie obserwowanych przedmiotów na siatkówkach naszych oczu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.