Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  złoże chalcedonitowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Odżelazianie i odmanganianie wód podziemnych w złożach chalcedonitowych
PL
Wyniki badań nad procesem filtracji wód podziemnych przez złoże filtracyjne z piasku chalcedonitowego. Badania pilotowe obejmowały serię, w której porównano efektywności odżelaziania i odmanganiania złoża antracytowo kwarcowego i złoża chalcedonitowego. W drugiej serii prowadzono filtrację przez chalcedonit z prędkościami filtracji równymi 6, 9, i 12 m/h. Na podstawie wyników badań wyznaczono efektywność filtracji, wysokości stref odżelaziania i odmanganiania oraz czasy wpracowania złoża chalcedonitowego.
EN
The results of the process of filtration of groundwater by a chalcedonit sand filter bed. On the basis of test results were determined the size of zones of iron and manganese removal and the time of form chalcedonit deposit.
PL
Chalcedonity stanowią surowiec mineralny, którego skład chemiczny i fazowy, a także własności fizyczne stwarzają perspektywy różnorakiego i wielostronnego wykorzystania. Na charakterystykę chalcedonitów wpływają formy budujących je minerałów z grupy SiO2 a także typ i rodzaj transformacji fazowych zachodzących w ich obrębie pod wpływem oddziaływania wysokich temperatur. Unikalne złoże chalcedonitów „Teofilów" w Inowłodzu jest jedynym udokumentowanym nagromadzeniem tej kopaliny w Polsce. Stwierdzono, że w Teofilowie zalegają dwie odmiany tego minerału: niebieskawa - zwięzła oraz szara. Są to skały krzemionkowe powstałe syngenetycznie, wieku kelowejskiego (jura środkowa - Dogger). Makroskopowo chalcedonit jest skałą mleczno - niebieską zwięzłą, o przełamie nierównym, bardzo ostrym oraz szaro - niebieską o szorstkiej powierzchni, mniej zwięzłą. Miejscami występuje też chalcedonit czerwono - brunatno - żółty z nalotami tlenków manganu, (I. Kosk i in. 1995). Prowadzone przez Zespół prof. Sozańskiego z Politechniki Poznańskiej badania wykazały, że złoże chalcedonitowe wykorzystane do filtracji wody podziemnej zawierającej żelazo oraz mangan uzyskuje doskonałe wyniki. Wyniki tych badań prezentowano m.in. na konferencji w Licheniu (2004). Uzyskane efekty, skłoniły do zakończonych powodzeniem wdrożeń w skali technicznej (m.in. na stacji Nowy Folwark).
PL
Uzdatnianie wód podziemnych w większości przypadków związane jest z usuwaniem zawartych w nich związków żelaza i manganu. W 2000 r. znowelizowane zostały przepisy dotyczące wymagań stawianych wodzie do picia. W myśl nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 937) dopuszczalne stężenie żelaza w wodzie do picia zmniejszono z 0,5 do 0,2 mgFe/l, a manganu z 0,1 do 0,05 mgMn/l.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.