Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wytwórca odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Na temat Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (tzw. BDO) powstało w ostatnim czasie wiele mitów. O ile pojęcie BDO jeszcze do niedawna pojawiało się wyłącznie w dyskusjach osób zawodowo zajmujących się gospodarką odpadami, o tyle pod koniec 2019 r. zaczęło ono interesować znacznie szersze grono osób. Wynika to z faktu, że obowiązkiem rejestracji w BDO może być objętych ponad półtora miliona przedsiębiorców.
PL
W ostatnich miesiącach cała branża gospodarki odpadami żyje wdrożeniem, a w zasadzie próbami wdrożenia ogólnopolskiej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. BDO to pierwsze takie przedsięwzięcie w naszym kraju, ale – jak pokazały ostatnie tygodnie – nie wszystko działa jak należy.
PL
Kim – według prawa – jest wytwórca odpadów? Jak w ustawie o odpadach został zdefiniowany podmiot, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów?
PL
W jakich przypadkach przy zbieraniu odpadów wymagane jest zezwolenie, a kiedy nie jest ono potrzebne? Czy odpady komunalne w obrębie nieruchomości może zbierać bez zezwolenia każdy podmiot? Wokół kwestii zbierania odpadów przez ich wytwórcę pojawia się szereg wątpliwości.
PL
W opracowaniu "Pojęcie odpadu wydobywczego - analiza prawna" podjęto próbę wyjaśnienia wątpliwości związanych z rozumieniem wskazanego w tytule pojęcia. W ramach przeprowadzonych rozważań skoncentrowano się na trzech kwestiach. Pierwsza z nich dotyczy rozumienia samego pojęcia "odpadu" zawartego w definicji legalnej odpadu wydobywczego. Drugim zagadnieniem są wywody na temat znaczenia poszczególnych źródeł pochodzenia odpadów wydobywczych (poszukiwanie, rozpoznawanie, wydobywanie, przeróbka i magazynowanie kopalin ze złóż). Ostatnią kwestią poruszoną w artykule jest sprawa wyłączenia stosowania ustawy o odpadach wydobywczych do określonych grup odpadów określonych w art. 2 ust. 1.
EN
The paper "A notion of mining wastes - legal analysis" makes an attempt to explain doubts connected with understanding of a notion indicated in the title. It has been focused on three questions within the frameworks of conducted considerations. First of them concerns the understanding of alone notion of "waste" included in a legal definition of mining waste. The second issue is presentation on a point of significance of particular sources of mining waste derivation (search, recognition, extraction, treatment and storage of minerals from beds). The last issue raised in the article is a matterof an exclusion from the use of mining wastes act for waste groups specified in the article 2 item 1.
PL
W artykule scharakteryzowano procedurę uzyskania decyzji administracyjnych w zakresie gospodarki odpadami przez wytwórcę odpadów. Ponadto w artykule zawarto informacje na temat zakresu opracowań będących załącznikami do wniosku o wydanie przedmiotowych decyzji administracyjnych - informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami, programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi oraz pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
EN
This paper describes a procedure for abtaining administration decisions on waste management by waste producers. There are also information on the scope of studies beinng enclosures to the application for obtaining the administrative decisions. This scope includes information on produced waste, methods of produced waste management, hazardous waste management profram as weel as permission for producing waste.
PL
Ważnym elementem każdej ustawy jest tzw. słowniczek, w którym definiuje się pojęcia, których zrozumienie jest istotne dla właściwej interpretacji przepisów prawnych - w szczególności, gdy w ustawie nadaje się im inne znaczenie niż stosowane w języku potocznym. Nowa Ustawa o odpadach wprowadza zarówno nowe definicje obecnie stosowanych pojęć, dostosowując je do definicji stosowanych w prawodawstwie Unii Europejskiej, jak również zupełnie nowe pojęcia, dotychczas niestosowane w polskim prawie.
PL
Ogólne zasady postępowania z odpadami określone zostały przede wszystkim w dyrektywie Rady nr 75/442 z 15 lipca 1975 r. w sprawie odpadów, obowiązującej w chwili obecnej w wersji ustalonej w generalnym zarysach dyrektywą Rady nr 91/156 z 18 marca 1991 r. Dyrektywa określa główne wymagania dotyczące gospodarowania odpadami we Wspólnocie, rozumianego jako zbieranie, transport, odzyskiwanie i usuwanie odpadów, a także nadzór nad tymi działaniami i miejscami usuwania odpadów. Założeniem aktu jest stworzenie podstawowych zasad prowadzenia tego rodzaju działań, precyzowanych następnie i rozwijanych, w miarę potrzeby, w innych aktach, w szczególności w odniesieniu do różnych kategorii odpadów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.