Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wynagrodzenie za pracę
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Kończąc cykl „Prawo pracy w pigułce", przedstawiamy informacje dotyczące wynagrodzenia za pracę, czasu pracy, urlopu, dni wolnych oraz zakresu obowiązków pracodawcy i pracownika. Poprzednio opisaliśmy m.in. kwestie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia, zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika.
PL
Wynagrodzenie za pracę, pełniąc funkcję alimentacyjną, a więc zapewniając źródło utrzymania pracownika, musi być chronione w szczególny sposób przed jego utratą, obniżeniem lub nieterminową wypłatą. Każdy z nas powinien znać sytuacje, w jakich może dojść do potrąceń z otrzymywanego wynagrodzenia. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, który szczegółowo wyjaśnia, czym jest potrącenie oraz w jakich sytuacjach należy się go spodziewać.
PL
Wynagrodzenie za pracę, pełni funkcję alimentacyjną, a więc zapewniającą źródło utrzymania pracownika i jego rodziny, stad też jest chronione w szczególny sposób przed utratą, obniżeniem lub nieterminową wypłatą.
PL
Gdy mowa o kierunkach rozwoju zarządzania zasobami ludzkimi, warto wskazać na rolę związków zawodowych w procesie ustalania wynagrodzenia za pracę. W początkowej części rozważań Autor wyjaśnia zasady działania podmiotów indywidualnych i zrzeszonych w związki zawodowe na konkurencyjnym rynku. W dalszej części artykułu zestawiono siłę przetargową pracodawców oraz związkowców, następnie przedstawiono model partycypacyjny w zakresie negocjacji płacowych. Artykuł kończy podsumowanie dotyczące współczesnych związków zawodowych w Polsce.
EN
When we speak of the development of human resource management, it is worth mentioning the role of trade unions in the remuneration determination. In the initial part of the discussion author explains the principle of action of individuals and affiliated trade unions in a competitive market. In the following part of the paper summarizes the bargaining power of employers and trade unionists, then presents a model of participatory remuneration bargaining. The article concludes with a summary of the modern trade union in Poland.
PL
Zagadnienia związane z realizacją robót budowlanych regulowane są zapisami Kodeksu cywilnego (dział XVI oraz ustawą Prawo Budowlane i Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym), a zamówienia publiczne tych robót ustawą Prawo zamówień publicznych (Pzp) - dział IV art. 139 + 151. Zgodnie z zapisami art. 3531 Kodeksu cywilnego strony umowy "mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się własności (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego" .
PL
Jeszcze niedawno, z badań wyłaniał się obraz Polaka, który ze śpiewem na ustach udaje się do pracy, chwaląc szefa, firmę i oferowane warunki. Ostatnio ten zachwyt jakby zmalał.
PL
Na rynku pracy obserwowany jest znaczący przewrót. Po latach wysokich notowań na giełdach zatrudnienia dla specjalistów w dziedzinie marketingu, prawa, ekonomii, ich gwiazda przygasa. Dla wielu przedstawicieli tych zawodów zaczynają się chudsze czasy. Teraz na topie są inżynierowie. A i w najbliższych latach zapowiada się dla nich niezły boom. Dobra koniunktura gospodarcza, szybki rozwój wielu sektorów i znaczacy wzrost liczby inwestycji, wywołują nie słabnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników technicznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.