Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wykrywacz indukcyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Ewolucja metod poszukiwań podwodnych
PL
W artykule przedstawiono rozwój metod i urządzeń do poszukiwań podwodnych i ich ewolucje wraz z upływem czasu i zastosowywaniem coraz to nowszych zdobyczy techniki. Omówiono szereg urządzeń do poszukiwań, począwszy od trału, przez podwodne wykrywacze metali obsługiwane bezpośrednio przez płetwonurków, wykrywacze indukcyjne wleczone po dnie z operatorem w łodzi, sondy elektronowe, sonary zwykłe czyli powierzchniowe oraz podwodne, magnetometr protonowy, akwaplan czyli szybowiec podwodny, telewizja przewodowa oraz sonar boczny. Opisom poszczególnych technik poszukiwawczych i stosownych urządzeń towarzysza relacje z praktycznego ich użycia oraz efektów uzyskanych przez poszukiwaczy z Klubu Płetwonurków REKIN.
PL
W artykule przedstawiono problematykę naukowo-techniczną związaną z budową i eksploatacją wykrywaczy wtrąceń metalicznych w tworzywie niemetalicznym. Na wstępie wyeksponowano rolę występowania elementów metalowych w środowiskach niemetalicznych dla przebiegu procesów technologicznych w różnych gałęziach przemysłu, a w tym szczególnie znaczenie urządzeń wykrywających dla detekcji i identyfikacji wtrąceń metalowych. Zaproponowano model fizyczny układu "sensor - wtrącenia", w oparciu o który dokonano analizy funkcjonalnej dla wykrywacza z sensorem indukcyjnym. Sprecyzowano zależność funkcjonalną określającą postać sygnału wyjściowego wykrywacza indukcyjnego od identyfikowanego wtrącenia metalicznego. Omówiono także stosowane w praktyce różne odmiany wykrywaczy wraz z własnymi opracowaniami. Dokonano oceny właściwości techniczno-eksploatacyjnych omawianych wykrywaczy w tym elektronicznego wykrywacza EAGLE produkcji zachodniej. Artykuł zakończono wnioskami i wykazem przedmiotowej literatury.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.