Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wydobycie kruszyw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Od kilku lat w branży pojawiają się bardzo ciekawe rozwiązania związane z sektorem wydobywczym. Nowości produktowe, zdalny transport i sztuczna inteligencja to hasła, które coraz częściej są powtarzane wśród liderów produkcji maszyn budowlanych. Czy zdalne maszyny w pełni zastąpią rolę człowieka w procesie wydobycia kruszyw? W jakim stopniu i kiedy to może się wydarzyć? Jak wpłynie na bezpieczeństwo w ruchu zakładu górniczego? Jaka czeka nas przyszłość w branży wydobywczej?
PL
Strefa środkowa złóż żwirów i piasków obejmuje środkową i południową część Niżu Polskiego, do której zaliczono 6 województw. Spośród trzech stref jest największa powierzchniowo (44,3% powierzchni kraju) i ludnościowo (43,7% ludności), jednak udokumentowane zasoby żwirów i piasków w tej strefie są najmniejsze i wynoszą 26,7% krajowych zasobów bilansowych i 27,5% zasobów przemysłowych. Udział wydobycia tej strefy w wydobyciu krajowym w 2018 r. wyniósł 28,4%.
PL
Pył - zjawisko nierozerwalnie związane z branżą górniczą. Jest on rezultatem specyfiki technologii przeróbczych, które polegają na dezintegracji surowca i przemieszczaniu rozdrobnionych produktów. Problem dotyka bezpośrednio zakładów górniczych, jak i terenów poza zakładami. Jego całkowita eliminacja jest niemożliwa, można jednak podjąć próby ograniczenia negatywnego wpływu pyłu na człowieka i środowisko.
PL
Kopalnia Piława Górna należy do Kompanii Górniczej, będącej jednym z największych polskich producentów kruszyw dla infrastruktury drogowej i kolejowej. Od połowy 2007 roku prowadzi wydobycie złoża amfibolitu. Nasza redakcja odwiedziła tereny zakładu górniczego oraz wyrobiska, by przekonać się o zmianach, które wpłynęły na aktualną kondycję kopalni.
PL
Obserwując branżę kruszyw budowlanych na przestrzeni ostatnich lat, widać, że podejście do nowoczesności uległo widocznej ewolucji. Jaka jest dziś, a jaka będzie w przyszłości nowoczesna kopalnia?
PL
Jak zoptymalizować proces pozyskiwania kruszyw lub pogłębiania z użyciem pogłebiarki? Rozwiązaniem jest system do pomiaru parametrów jakościowych urobku wydobywanego przez pogłębiarkę.
PL
Doświadczenie procesu, jego zmierzenie, odkryje przed nami szereg problemów, o których nie wiedzieliśmy do tej pory i które z pewnością zachwieją naszym dotychczasowym wyobrażeniem o procesie. I to właśnie chodzi – o odkrycie procesu [produkcyjnego] na nowo. Poznanie rzeczywistości, a nie relacji.
PL
Kopalnie Górażdży Kruszywa łatwo poznać. Dominują „firmowe” kolory przesiewaczy czy odwadniaczy, w połączeniu z szarością elementów z ocynkowanej stali. Ale są i inne koncernowe wytyczne jakim muszą sprostać zakłady z Heidelberg Cement Group. Również i ten niedawno postawiony w Stoszycach.
PL
Przedsiębiorcy prowadzący wydobycie kruszyw i surowców do ich produkcji prędzej czy później muszą się zmierzyć z zagadnieniem odpowiedniego zagospodarowania terenu po tej działalności, potocznie nazywanym rekultywacją.
EN
Entrepreneurs that mine aggregates and raw materials for their production sooner or later will have to face the issue of the proper land use following these operations, the so called land rehabilitation.
PL
Tekst stanowi kontynuację rozważań zapoczątkowanych artykułem Kopalnie w zamkniętym kole („Kruszywa”, 4/2016, s. 75-77). Przedstawiono w nim aktualnie obowiązujące procedury w zakresie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji o lokalizacji nowej kopalni, ze szczególnym uwzględnieniem polityki informacyjnej, która w obecnej postaci przyczynia się do powstania tzw. konfliktu danych. W tym kontekście zaproponowano i przedyskutowano rozwiązania mogące łagodzić ten podtyp konfliktu, minimalizując możliwość jego przeistoczenia się w inne rodzaje, w szczególności konflikt relacji. Inne sposoby zostaną opisane w kolejnym numerze czasopisma.
EN
The paper is a continuation of considerations initiated in the article Mines in a vicious circle („Kruszywa”, 4/2016, p. 75-77). It presents the current regulations regarding the participation of communities in the decision-making process concerning the localization of a new mine, with particular reference to the information policy which, in its current state, contributes to the so called data conflict. In this context the author suggests and discusses solutions that may mitigate this type of conflict, minimizing the possibility of its transformation into other conflict types, in particular the relationship conflict. The other solutions will be discussed in the next issue of the magazine.
PL
Prowadząc eksploatację, wzbogacanie kruszyw czy też surowców do ich produkcji nieustannie spełniać musimy różnorakie wymagania wynikające z przepisów prawa. Niestety akty prawne podlegają ciągłym przekształceniom. Z końcem 2015 r. dokonano między innym korekt w treści ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Wielu przedsiębiorcom mogły one ujść uwadze, choć mogą mieć istotne znaczenie dla planowania i prowadzenia działalności górniczej.
PL
Artykuł jest propozycją metodyczną ilościowej oceny ciągów technologicznych kruszyw zależnie od sposobu połączeń jego elementów. Przedstawiono algorytm obliczeń prawdopodobieństwa pracy całego układu zależnie od sposobu połączeń w funkcji prawdopodobieństwa pracy każdego z elementów. Praca może mieć zastosowanie przy porównywaniu układów między sobą, a także przy ocenie pracy układów w kolejnych latach eksploatacji.
EN
The article is a methodical proposal of the quantitative assessment of aggregate technological lines depending on the methods of connecting their elements. Aggregate technological systems vary considerably depending on the purpose of aggregates and customers’ requirements. The systems range from the simplest to more complex systems of serial, parallel and mixed connections. The operational reliability of systems is one of the basic factors determining the effects of operating a mine. One of the essential measures of the operation of systems is their operational probability which is their preparedness to operate. The paper presents an algorithm for the calculation of the probability of an entire system depending on the methods of connecting its elements in a function of the operational probability of each element. The paper may be also applied when comparing systems with one another, as well as evaluating the operations of systems in subsequent years of their functioning.
PL
Artykuł omawia problem konfliktów społeczno-środowiskowych wokół górnictwa kruszyw w nawiązaniu do popularnej klasyfikacji konfliktów Moore’a. Wskazano, że każdy indywidualny przypadek ma złożone przyczyny i strukturę, na którą składają się przede wszystkim: konflikt przeciwstawnych wartości i interesów, nierozwiązany konflikt danych przeistacza się łatwo w konflikt relacji, a na wszystko nakłada się konflikt strukturalny wynikający z obowiązującego prawa.
EN
The article discusses the problem of socio-environmental conflicts over aggregate mining investments based on the popular Moore’s classification of conflicts. It points out that each individual case has complex causes and structure, which consist primarily of the conflict of opposing values and interests, unresolved data conflict transforms easily into the conflict of relationship, and on top of this comes the structural conflict resulting from legal regulations.
PL
W związku z dynamicznym rozwojem infrastruktury i zwiększeniem prac w sektorze budownictwa, znacznie wzrosło zapotrzebowanie na surowce piaskowo-żwirowe. Konsekwencją tego jest wyeksploatowanie dużej części otwartych złóż, co spowodowało wzrost zainteresowania wydobyciem kruszyw spod lustra wody. W starożytności wydobywano za pomocą szufli. Obecnie, w zależności od warunków górniczo-geologicznych, do eksploatacji kruszyw żwirowo-piaskowych stosuje się różne technologie, które są systematycznie ulepszane.
PL
W procesie wydobycia i przeróbki kruszyw żwirowo-piaskowych występuje wiele elementów składających się na całkowity koszt prowadzonej działalności - zakup gruntów i przygotowanie do eksploatacji, koszty inwestycyjne zakupu maszyn oraz budowy stacjonarnego zakładu przeróbczego czy zakup przewoźnych i przejezdnych instalacji przeróbczych. Zależnie od specyfiki danego zakładu wydobycia i produkcji będą miały one różną strukturę. Czy można efektywnie obniżać koszty produkcji kruszyw piaskowo-żwirowych, szczególnie w zakresie energochłonności wytwarzania?
PL
Żwirownia „Nowa Biała" jest jednym z czterech funkcjonujących w Polsce południowej zakładów eksploatacji kruszywa naturalnego w rejonie Podhala i Orawy. Region nie korzystał z dużego zapotrzebowania na kruszywa w latach 2000-2012, ponieważ nie realizowano tam większych inwestycji drogowych. Sytuacja ta ma się zmienić, ponieważ ruszają prace związane z budową „Zakopianki". Jak „Nowa Biała" jest przygotowana na to wyzwanie?
PL
Wydobycie kruszyw wiąże się często z koniecznością prowadzenia tego procesu spod lustra wody. W szczególności z sytuacją taką mamy do czynienia, gdy złoża kopalin zlokalizowane są w obrębie wód płynących lub zbiorników wodnych. Działalność taka podlega oczywiście przepisom ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze, wymaga jednak uzyskania szeregu dodatkowych zgód administracyjnych.
PL
Zwiększone bezpieczeństwo eksploatacji spod lustra wody, lepsze wykorzystanie zasobów złoża, wzrost wydajności pracy. To niektóre z zalet systemów zarządzania kopalniami. Ich wdrażanie jest koniecznością w nowoczesnym górnictwie i jednym z kluczowych składników osiągnięcia sukcesu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.